Највеће налазиште на Старом континету: Србија лежи на 136 МИЛИОНА ТОНА руде о коју се отимају СВЕТСКЕ СИЛЕ
Наступа нова ера
Крај Лознице се налази једно од највећих светских налазишта метала чија је ера тек почела и који може да нам донесе право богатство.
НЕВЕРОВАТНО: Гомила енергије се може добити из биљака, а САДА је пронађен начин како да се то уради
Савет пред грејну сезону: Ево како да се НЕ СМРЗНЕТЕ и још да вас НЕ ОДЕРУ
Ко има највише употребљиве руде, ко ће први започети са производњом и ко би из читавог процеса могао да заради највише продајући планети финалне производе - литијумске батерије за аутомобиле, мобилне телефоне, фото-апарате...
На старту трке су три државе - Чешка, Немачка и Србија. Наша земља, као потенцијално највеће налазиште литијума на Старом континенту, и једно од највећих на свету, према плановима, покренуће производњу 2023. Немци верују да ће они тај посао започети две године раније, а и Чеси не заостају много за најближим комшијама. Србија је озбиљан такмичар, с обзиром на богатство којим располаже у Јадру код Лознице, али остаје питање да ли ће ову шансу искористити.
- Истраживањем литијума у нашој земљи бави се компанија "Рио Тинто", чији су стручњаци 2004. године открили налазиште Јадар - каже професор Рударско-геолошког факултета у Београду Владимир Симић: - У питању је лежиште јадарита - новог литијум-натријум-боросиликат минерала. Јадарит је јединствени минерал који се налази само код нас, код Лознице. Због високе концентрације литијума и бора, Јадар је проглашен за једно од највећих лежишта литијума на свету. Значајно је то што многе државе са већим резервама садрже литијумове минерале у пегматитима, док се код Лознице они налази у седиментним стенама, па је могуће да технологија добијања литијума буде једноставнија.
На сајту компаније "Рио Тинто", која је досад уложила око 90 милиона долара у пројекат "Јадар", објављено је да су минерални ресурси лежишта повећани са 117 на 136 милиона тона руде. То, према речима професора Симића, показује да са само једним лежиштем, са релативно ниским просечним садржајем литијума, имамо два одсто светских резерви.
Коначна САНАЦИЈА ДЕПОНИЈЕ у Винчи: Изабран кандидат који ће од ОТПАДА произвести енергију
Први задатак је почетак производње, а дугорочни циљ је финални производ. И Чеси и Немци планирају да направе фабрике за производњу батерија за електроаутомобиле, камере, медицинске уређаје... Генерално, фабрике са новим технологијама, које и најбрже расту. Посебно се окрећу обновљивим изворима енергија друге генерације - батеријама за складиштење електричне енергије у великим количинама.
То је циљ и у Србији. На питање колико је реално не зауставити се само на експлоатацији, професор Симић каже да то зависи не само од онога ко врши експлоатацију, него и од тога колико ћемо да будемо конкурентни за добијање финалног производа - литијум-карбоната, или чак и батерија. Како каже, треба имати у виду да су највећи светски увозници литијума Јапан, Јужна Кореја и Кина, где се произведе највећи део батерија.
- Лежиште Јадар открили су и истражују одговорни геолози и добри стручњаци из компаније "Рио Тинто", која је такође светски позната у производњи минералних сировина - наглашава саговорник: - До сада су постигнути веома добри резултати, остварен је и развијен добар пословни и људски однос са локалном заједницом, што је важан предуслов за будући успешан рад предузећа. По мом мишљењу, могу да се очекују одређени технолошки проблеми, пошто се ради о јединственом минералу у целом свету, јадариту, а ограничавајући фактор за брзо отварање рудника би могла да буде и прилично велика дубина, што изискује повећане трошкове експлоатације.