НОВИ ПРОБЛЕМИ ЗА СЕВЕРНИ ТОК 2: Да ли ће ЕУ морати на СУД?
Примена нових прописа ЕУ о гасу била би "неразумна, произвољна и дискриминаторна", упозорава оператер нафтовода Северни ток 2 који руски гас треба да допреми до Европе.
Компанија која стоји иза "Северног тока 2" прети да ће тужити Европску унију ако им не дозволи избегавање прописа који, како кажу, могу да угрозе милијарде евра уложене у пројекат.
У писму које је извршни директор компаније Северни ток 2, Матијас Варинг, послао председнику Европске комисије Жан Клоду Јункеру, стоји да ако гасовод не испуњава услове за одступање од нових правила (мера мора бити дискриминаторна према компанији Северни ток као инвеститору), Унија можда крши међународни уговор, пише "Политицо" који је имао увид у писмо.
Директива ЕУ о гасу је обновљена раније ове године и проширује правила блока о либерализацији гаса како би се обухватили нови гасоводи из земаља ван ЕУ.
Нафтовод ће се кретати 1.200 километара од Русије до Немачке, али нова правила ће се примењивати само на део тока на немачким тертиторијалним водама, који се протеже на 54км.
Компанија тврди да има право на стављање ван важења прописа који се односе на цевоводе који су већ "завршени", када се очекује да ће нови закон бити покренут овог лета. Из компаније кажу да желе да буду третирани на исти начин као и други слични пројекти. То је изазвало битку око дефиниције "завршено".
- Цевовод мора бити спреман за комерцијални рад на дан ступања на снагу измењене директиве како би се третирао као постојећи цевовод према новом закону, а питање је да ли ће Северни ток бити оперативан пре ступања на снагу измењене директиве - рекао је потпарол комисије.
Радови на изградњи ОБИЛАЗНИЦЕ ОКО БЕОГРАДА улазе у последњу фазу
ИСТОРИЈА НЕ ГРЕШИ! Имали смо 19 поремећаја на тржишту нафте, а ДВАДЕСЕТИ је НА ПОМОЛУ - сви ћемо осетити ПОСЛЕДИЦЕ
ПОЧЕЛА ИЗГРАДЊА "СЕВЕРНОГ ТОКА 2": Руси јачају свој енергетски утицај на Европу
Компанија признаје да пројекат неће бити оперативан до лета, али још увек жели да ЕУ потврди да ће се "третирати као довршен“ и да "спада у режим дерогације“, односно стављања ван снаге неког прописа. У супротном, упозорио је, тај потез би био произвољан и дискриминаторан.
Писмо које датира од 12. априла је "обавештење о спору ЕУ" према Уговору о енергетској повељи, међународном споразуму који поставља правила за прекограничну сарадњу у енергетској индустрији, укључујучи заштиту инвестиција. Компанија која гради Северни ток има седиште у Швајцарско, а Швајцарска и ЕУ су потписнице овог споразума. Много тога је на коцки.
Ако дефиниција компаније преовлада, земља чланица ЕУ, у овом случају Немачка, имала би задњу реч у одобравању дерогације. Међутим, у тумачењу комисије, Северни ток је нови цевовод и морао би поднети "захтев за изузеће" преко немачког енергетског регулатора и одлука би пала на Брисел, да одобри или одбаци захтев.
Ако Северни ток 2 не може добити оно што жели, мораће применити правила ЕУ која налажу да њен једини деоничар, руски Газпром, не може бити власник гасовода и отпремник гаса, те да друге компаније морају приступити завршавању дела цевовода.
- Разлика између могућности да се искористи дерогација или не је значајна - написао је Варниг, твдећи да ће дерогација да штити очекивање инвеститора а и да би цео поступак могао имати велике економске последице за компанију.
- Такви проблеми се не разликују битно за довршен, напола довршен или скоро завршен нафтовод. Пробелм је да су значајна финансијска средства уложена у инфраструктуру и ризик улагања који се предузимају и да су правила за поседовање и управљање овом инфраструктуром одједном фундаментално измењена новим прописом.
"Ер Србија" увела опцију ЧЕК-ИН за 28 градова, ви само треба да урадите ЈЕДНУ СТВАР!
СРБИ ПОЖЕЉНА РАДНА СНАГА: Ево које раднике највише траже у иностранству
Од овог ВОЋА Срби имају огромну ЗАРАДУ, а улагања су МИНИМАЛНА!
Компанија Северни ток 2 саопштила је да је већ уложила више од 5,8 милијарди евра у планирање и изградњу пројекта вредног 10 милијарди евра. Међутим, почела је изградња без претходног добијања свих дозвола. Већ су положили преко 1000 километара гасовода, али још увек им је потребна дозвола од Данске. Дански регулатор је тражио да се мапира нова рута, која ће вероватно одложити изградњу цевовода након планираног завршетка ове године.
Комисија није одговорила на конкретна питања о писму, у којем је компанија тражила одговор од Брисела до 13. маја.
- Инвеститор може онда покренути поступак за решавање спорова и у суштини затражити да инвестициони трибунал досуди штете узроковане могућим кршењем уговора или може одлучити против тога - рекао је Ким Талус, професор енергетског права на Универзитету у Хелсинкију.
Северни ток 2, треба да испоручи 55 милијарди кубних метара гаса годишње из Русије у Немачку испод Балтичког мора. Тиме ће удвостручити капацитете постојећег гасовода Северног тока 1. Газпром има финансијску подршку за пет западноевропских компанија – аустријски ОМВ, англо-холандски „Shell“, француски „Енгие“ и немачки „Унипер анд Wintershall“