Почетак великог пројекта који ће бити лидер на тржишту: Ветропарк Чибук добија 57 ветрењача
Ово ће бити највећи ветропарк на Западном Балкану
Србија има обавезу да до 2020. године из ветра добије 500 мегавата годишње, а пола од тога ће се производити у ветропарку "Чибук 1", каже Гаетано Масара, генерални директор "Џенерал електрика" за југоисточну Европу. Ова компанија ће испоручити и инсталирати 57 ветротурбина укупне снаге од 158,4 мегавата, које ће 113.000 домаћинстава снабдевати електричном енергијом. Масара каже да је у плану изградња још једног ветропарка у Србији, али да је локација на којој ће бити позициониран још тајна.
Грчић најавио пуштање у погон хидроагрегата на Ђердапу 1
Савет пред грејну сезону: Ево како да се НЕ СМРЗНЕТЕ и још да вас НЕ ОДЕРУ
Представници компаније из Уједињених Арапских Емирата Масдар Цлеан Energy, која има већинско власништво над пројектом, и мањински партнер Цонтинентал Wind Партнерс у понедељак су на церемонији затвореној за јавност, у присуству председника Републике Србије Александра Вучића у Београду потписали уговор о изградњи ветрењача у селу Мраморак, недалеко од Панчева.
- Овај пројекат ће позиционирати Србију као кључног играча на тржишту ове врсте енергије у целом региону - сматра Масара. - "Чибук" ће бити највећи ветропарк на Западном Балкану. "Џенерал електрик" ће овај пројекат учинити лидером на тржишту у Србији, јер ће више од 50 одсто енергије ветра генерисати наша компанија. Радимо са другим инвеститорима и на новим пројектима, а ускоро ће бити познато и место изградње другог великог ветропарка. "Џенерал електрик" ће бити најбољи партнер Србије да би постала самоодржива у смислу енергетске ефикасности и да би се цена производње струје смањила. Трошак јесте економски фактор за развој сваке земље.
Масара напомиње да је ГЕ одговоран за читаву реализацију пројекта, од изградње, преко производње, испоруке делова, до уградње свих инсталација. Вредност инвестиције је око 300 милиона евра, а посао би требало да буде завршен у другој половини 2019. године. Масара истиче да ће за локално становништво корист од изградње "Чибука" бити вишеструка.
- На пројекту ће радити 400 стручњака разних профила, док ће касније на одржавању ветропарка бити ангажовано 10-13 људи - прича директор ГЕ за Југоисточну Европу. - Да би могле да се транспортују турбине, морају да се прилагоде инфраструктура и путеви, а када их направимо, они ће остати на коришћење локалној заједници. Када се сагради ветропарк, то ће бити компанија која ствара приход кроз продају струје, а подлеже порезима који ће ићи у локални буџет и моћи ће да се користи да помогне општини да улаже у социјалне услуге.
Нови модел за подстицаје
Масара сматра да Србији треба више енергије из ветра, тако да 500 мегавата није довољно.
- Следећи корак је да Влада одобри нови регулаторни режим субвенционисања инвеститора - наводи извор. - Тренутно постоји субвенционисана тарифа која је установљена на тржишту, како би се инвеститори привукли да улажу у обновљиве врсте енергије. Имамо најаве из Владе Србије да ће после испуњења квоте од 500 мегавата, бити промењен модел подстицаја.