ПОРАСЛЕ ЦЕНЕ НАФТЕ: Црно злато досегло највише нивое у последњих пет месеци
На светским тржиштима цене нафте прошле недеље досегнуле су највише нивое у пет месеци, али како ураган Лаура није нанео веће штете нафтним постројењима у Мексичком заливу, крајем недеље цене су склизнуле с тих нивоа.
Цена барела на лондонском тржишту прошле недеље је порасла 1,6 посто, на 45,05 долара, док је на америчком тржишту барел поскупео 1,5 посто, на 42,97 долара.
Током седмице цене барела досегнуле су највише нивое у пет месеци јер су амерички произвођачи прекинули производњу у Мексичком заливу уочи удара урагана Лаура.
НЕКО ИМ ЈЕ ПОМРСИО КОНЦЕ? Ево зашто је Америка приморана да купује нафту од Русије
НОВО НАФТНО НАЛАЗИШТЕ: Руси и Кубанци у заједничком пројекту!
ПОНОВО РАСТУ ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ ТУРСКЕ И ГРЧКЕ: Вредно налазиште плина у Црном мору узбуркало односе
Амерички су произвођачи затворили производне капацитете од 1,56 милиона барела дневно или 83 посто укупне производње у Мексичком заливу, а девет рафинерија затворило је пре олује прераду око 2,9 милиона барела дневно или 15 посто укупних прерађивачких капацитета у САД-у.
Међутим, како је олуја прошла без већих поседица по нафтна постројења, цене су нафте изгубиле део добитака.
- Урагани су прошли кроз амерички део Мексичког залива и према прелиминарним проценама нису проузроковали штету на бушотинским постројењима ни у рафинеријама, па су цене нафте изгубиле додатак повезан с олујом и поново стагнирају - каже Вандана Хари из Ванда Insightsa.
Стагнација цена последица је ширења коронавируса у свету и слабости највећих светских провреда, која се неће опоравити од коронакризе тако брзо како су се улагачи надали, што доводи до слабости потражње.
- Цене на нафтном тржишту већ дуго неуобичајено слабо осцилирају, за разлику од финанцијских берзи. Нема импулса који би их подигао или спустио. Ретко видимо тако ниску скалу осцилација кроз тако дуг временски период, посебно с обзиром на динамичну ситуацију на страни потражње и понуде - каже Еуген Weinberg, аналитичар у Commerzbank.
Очекивања за потражњу и даље су песимистична
- Свима, осим Саудијској Арабији, јасно је да се светска нафтна потражња неће вратити на нивое из 2019. године барем још до 2022. Најновија месечна процена Међународне агенције за енергију (ИЕА), америчке владе и Организације земаља-извозница нафте (ОПЕЦ) сугерише да се потрошња следеће године неће опоравити на претпандемијски ниво - поручила је у белешци клијентима конзултантска фирма ПВМ Оил Associates.
И док је потражња слаба, ОПЕЦ и његови савезници повећали су производњу у августу. Наиме, према договору, од маја до јула њихова производња је била смањена за 9,7 милиона барела дневно или око 10 посто укупне глобалне понуде, а од августа до краја године смањење ће се кретати око 7,7 милиона барела дневно.
У априлу су због коронакризе цене нафте потонуле на најниже нивое у последњих 20-ак година. Међутим, касније су надокнадиле велик део тих губитака, захваљујући великим фискалним и монетарним потицајним мерама у највећим светским привредама, што је подстакло опоравак привредних активности, а тиме и потражње за нафтом.
Последњих недеља цене нафте не осцилирају значајније јер је опоравак глобалне привреде успорен.
ТУРСКО НАЛАЗИШТЕ ПЛИНА У ЦРНОМ МОРУ ВРЕДНО 80 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: Експлоатација планирана за 2023. годину
БАНКРОТ! Нафтни гигант НА КОЛЕНИМА, инвеститори нуде новац у кешу за спас компаније
ЦЕНЕ НАФТЕ У ТОКУ ПРОШЛЕ НЕДЕЉЕ СТАГНИРАЛЕ: Слабост потражње због спорог опоравка привреде
Ердоган: Турска се неће зауставити док не постане нето извозник енергије
ДА ЛИ ЋЕ ОВО ИЗАЗВАТИ НОВЕ ТЕНЗИЈЕ? Турска пронашла велика налазишта гаса у Црном мору: Како је реаговала ГРЧКА?