ПРЕКРЕТНИЦА ЗА ЕНЕРГЕТСКА ТРЖИШТА: Потражња за фосилним горивима можда НИКАДА неће премашити ниво из 2019. године
Три могућа сценарија.
Криза, која је последица глобалне пандемије Covid-19, могла би да има значајан дугорочни утицај на светска енергетска тржишта, показали су резултати недавног истраживања компаније Бостон Цонсултинг Гроуп (БЦГ).
НОВИ ПРАВИЛНИК ЗА ЗАПОСЛЕНЕ И ПОСЛОДАВЦЕ У СРБИЈИ СТУПИО НА СНАГУ! Казне ће пљуштати, припремите се!
КАКО ЋЕШ КУЋИ СА МОРА СРБИНЕ? У Грчку се не може, али ни из ње: Српски туристи наишли на РАМПУ!
Шта успешни људи раде викендом или како да извучете најбоље од свог времена за одмор?
Пре свега, та је криза врло вероватно убрзала очекивани пад потражње за фосилним горивима, у поређењу с врхунцем потражње забележеним прошле године, стоји у БЦГ-овој анализи. Да ли је врхунац потражње за фосилним горивима иза нас?
БЦГ је анализирао будућу потражњу за енергијом и комбинацију енергетских извора, користећи три привредна сценарија с могућим опоравцима у облику слова В, У и Л.
Опоравак у облику слова В подразумева да ће глобални БДП у 2021. години надмашити ниво из 2019. године, а опоравак у облику слова У би значио релативно брз, али ипак нешто каснији опоравак. Други сценарио би по БЦГ-овој оцени могао озбиљно негативно утицати на енергетска тржишта.
Три сценарија
Но најгори би, како се додаје, сценарио ММФ-а био у облику слова Л, при чему би штета била још већа. Л опоравак значи нагли привредни пад без опоравка у догледно време.
Врло је вероватно да ће криза значајно успорити раст потражње за фосилним горивима током следеће деценије. Буде ли спорији привредни опоравак праћен чак и умерено убрзаним преласком с фосилних горива на обновљиве енергетске изворе, као што наговештавају мере "зеленог опоравка", које се тренутно уводе у многим земљама, потражња за фосилним горивима више никад неће премашити потражњу из 2019. године, наводи се у анализи БЦГ-а.
Према том сценарију, истиче БЦГ, утицај би варирао према врсти горива и регији. Угаљ је фосилно гориво за чију је потражњу најмање вероватно да ће се опоравити. Истовремено ће потражња за природним гасом највероватније наставити расти, док ће путања потражње за нафтом бити негде између путања за претходна два горива.
Извршни директор и партнер у БЦГ-у Томислав Чорак сматра да је достигнута прекретница за енергетска тржишта. Како је појаснио то би могло из темеља изменити стварност бројних енергетских компанија, и то много раније него што су очекивали.
Ниже цене
Зависно од сценарија опоравка, марже енергетских фирми и њихов положај на тржиштима капитала наћи ће се под притиском, сматра БЦГ. Компаније ће бити присиљене да смање трошкове и повећају отпорност на окружење, с дугорочно ниским ценама.
-Врхунац потражње за фосилним горивима можда је иза нас, но то не значи да је до тога дошло из правих разлога. Ако из темеља не променимо начин коришћења енергије у привреди, предвиђени нивои емисија и даље неће бити у складу с циљаним снижењем глобалног затопљења за 1,5 или 2 Целзијуаса. Тим више што ни ситуација с ниским ценама фосилних горива неће ићи превише у прилог енергетској транзицији - закључује Чорак.
СРБИ НА МОРЕ СЛОБОДНО МОГУ САМО У ОДРЕЂЕНЕ ЗЕМЉЕ: За сада без карантина у три, а у Хрватску само под одређеним условима
ДОНЕТЕ НОВЕ МЕРЕ И КАЗНЕ ЗА РАДНИКЕ У СРБИЈИ! Санкција за непоштовање правилника и до МИЛИОН ДИНАРА
ГРЦИ ПООШТРАВАЈУ МЕРЕ ЗА ТУРИСТЕ: Од уторка нова правила за све који у ову земљу улазе преко Бугарске
Разне погодности за туристе у Србији! Ваше је само да дођете, а тамо вас чека ТРЕЋА НОЋ - ГРАТИС
Колико су државу коштала ТРИ МИНИМАЛЦА: Шест стотина милиона евра отишло на помоћ грађанима!