Северна Македонија гради соларну електрану на месту некадашњег рудника угља
Реналфа IPP, компанија специјализована за производњу електричне енергије из обновљивих извора, започела је изградњу соларне електране унутар комплекса РЕК Осломеј у Северној Македонији, у оквиру јавно-приватног партнерства.
Значај Осломеј соларне електране
Соларна електрана у РЕК Осломеј, која се гради у близини Кичева, једна је од највећих у региону и препозната је као један од 17 водећих пројеката у оквиру Инвестиционог оквира за Западни Балкан Европске уније. Финансирање овог пројекта организовала је компанија Финанце ин Мотион, која управља фондом GGF. Пројекти у Осломеју подржавају шире напоре за чишћење локације, диверсификацију енергетских извора, подршку процесу декарбонизације, као и оспособљавање и преквалификацију радне снаге у региону.
Реналфа IPP је инвеститор овог пројекта, а ова компанија, која је заједничко улагање Реналфа Соларпро Гроуп и француске инвестиционе групе РГреен Инвест, добила је уговор за једну од две соларне електране које су биле на аукцији у априлу 2021. године. Другу соларну електрану изградио је Фортис Energy из Турске, која је недавно завршена.
Пројекат у Осломеју, који се финансира кроз комбинацију приватних и јавних средстава, такође има за циљ ублажавање губитка радних места кроз преквалификацију и запошљавање бивших радника термоелектране у овом делу Северне Македоније, региона који је историјски био зависан од индустрије угља.
Допринос Северне Македоније енергетској транзицији
У оквиру државне енергетске компаније Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), прва соларна електрана на напуштеном копу угља у региону Западног Балкана изграђена је управо у РЕК Осломеј, а пуштена је у рад 2022. године.
Овај пројекат смањује зависност Северне Македоније од фосилних горива и увоза енергије. „Наша инвестиција у соларни пројекат Осломеј потврђује нашу посвећеност енергетској транзицији Северне Македоније. Смањењем ослањања на фосилна горива и повећањем енергетске сигурности, овај пројекат је у складу са нашом мисијом да ублажимо климатске промене и промовишемо одржива енергетска решења,” изјавио је Борислав Костадинов, директор фонда GGF.
Северна Македонија тежи да до 2040. године генерише најмање 43 одсто своје електричне енергије из обновљивих извора. Тренутно, земља се углавном ослања на фосилна горива, претежно лигнит и гас, као и мањи део хидроенергије, уз значајну зависност од увоза енергије из фосилних извора.