НАСУКАЛА СЕ ШКОТСКА КО ПЛАТФОРМА?! Упитна будућност нафтних поља у Северном мору
Економска ситуација у Шкотској знатно је промењена у односу на претходне године.
„Трансоцеан Winner“ нафтна платформа, испуњена са више од 300 тона дизела и тежине 18,740 тона, одвојила се у олуји током августа и насукала на стенама Острва Левис, у даљим деловима острвља западне Шкотске.
Трансоцеан Winner, како у свом страдању и на свом путу далеко од Северног мора, симбол је растућег проблема Шкотске. У исто време као и Северном мору производња нафте и гаса занатно је опала и нафта је постала скупља, док је цена енергије нагло опала.
Повољне цене нафте чине исплативом производњу нафте и гаса из Северног мора, па је инвестиција одложена или отказана и механизација се затвара или се преноси другде. И пад у производњи значио је оштар пад пореских прихода за Шкотску, која је заузврат ставила велики знак питања над изгледима Шкотске независности од Велике Британије.
Премијерка Шкотске Никола Стургеон, лидерка владајуће Шкотске националне странке, посвећена је независности, након што су у Британији гласали у јуну за напуштање Европске уније, Шкотска је гласала да остане, рекла је да је други референдум о независности "веома вероватан."
Али, у ствари изгледа далеко. Госпођа Стургеон не може себи да дозволи да изгуби још један референдум. Економска ситуација је у јако лошем стању. И то је углавном због колапса у цени нафте.
Референдум одржан септембра 2014. о шкотској независности била је промукла и емоционална афера, али једно од централних питања је било да ли би независна Шкотска економски напредовала или би постала сиромашнија него икада. Кључни елемент у тој расправи јесте анализа будућности нафтних поља у Северном мору - колико прихода би се могло добити у будућности, с обзиром да производња у Северном мору успорава.
Шкоти су гласали против независности са 55 у односу на 45 одсто за независност, углавном због сумњи о економској будућности земље.
Излазност је била 84,6 одсто, највише икада за изборе или референдум у Великој Британији, наглашавајући колико је важан глас Шкота. Излазност током британског референдума о чланству у Европској унији, с друге стране, била је 72 одсто.
Када је дошло до пада цена нафте касније у 2014., то је гурнуло многе нафтне истраживаче на ивицу стечаја, са малим профитом и мало нових инвестиција. Цене нафте су на око 50 долара по барелу, што је пола од цене током 2014. и далеко од цене од 145 долара током 2008. године.
У ствари, производња нафте и гаса на Северном мору достигла је врхунац 1999. године са око 4,55 милиона барела нафте дневно; Данас, тај број износи 1,64 милиона, рекао је Александар Кемп, професор нафтне економије на Универзитету у Абердину. И приход је опадао нагло сваке године од 2011. године.