СУСЕДИМА СЕ СМЕШИ ПРАВО БОГАТСТВО: У Јадрану 200 милијарди кубних метара гаса
Ускоро почиње истраживање нафте и гаса у црногорском подморју. Очекивања су да се испод мора налази право благо.
Зелено светло за тај подухват дала је прошле недеље Влада Црне Горе потписивањем уговора са италијанско-руским конзорцијумом Ени Новатек о концесији за производњу угљоводоника у црногорском подморју.
НЕОЧЕКИВАН ОБРТ ЗА БУШЕЊЕ НАФТЕ У ЦРНОЈ ГОРИ: Растерују туристе, али не тамо где сте мислили!
-Проналазак комерцијалних резерви нафте и гаса значио би темељ потпуно нове индустрије у нашој земљи, која би допринела повећању обима производње извозне базе, као и бржем укупном економском расту- рекао је том приликом премијер Црне Горе Мило Ђукановић и додаје- Наш оптимизам је утолико реалнији што смо у конципирању пројекта истраживања имали правног саветника из Норвешке. Користили смо модел ове веома развијене, пријатељске земље, која је најбољи пример складног односа између императива очувања животне средине, нафтне индустрије и сектора подршке.
Министар економије Владимир Каварић казао је да је пут до потписа овог уговора трајао скоро седам година.
Италијански нафтно-гасни гигант Ени, некадашњи Агип, и руски Новатек прошле године су изабрани за најбољег понуђача на тендеру. Они су се обавезали да ће направити три обавезне и једну услужну бушотину у оквиру радног програма, који у првом периоду истраживања има вредност од 85 милиона евра, а у другом 12 милиона евра, саопштено је раније из Владе Црне Горе.
ЦРНОГОРЦИ КРЕЋУ У ПОТРАГУ ЗА НАФТОМ: Еколози упозоравају да је то "СМРТНА ПРЕСУДА"
Концесија је издата на 30 година. Уколико буду пронађени нафта и гас, Ени и Новатек ће Црној Гори бити обавезни да дају од 62 до 68 одсто укупног профита од експлоатације. Министар Каварић је казао да су те компаније издале гаранције којима се покрива било каква евентуална штета или губитак директно проузрокован њиховим активностима у Црној Гори.
ВЕЛИКО ЕНЕРГЕТСКО ПРЕСЛАГИВАЊЕ ЕВРОПЕ: Где је ту Балкан?
На другој страни, еколошке организације из Црне Горе, Хрватске и Италије упозоравају да је експлоатација нафте на Јадрану међународни проблем, а потписивањем уговора Црна Гора је потписала и смртну еколошку пресуду морском биодиверзитету и црногорском туризму. Ове тврдње, да нафтне бушотине могу довести до "гашења" туризма у Црној Гори, демантовао је председник Црногорског туристичког удружења Жарко Радуловић, додајући да би бушотине више угрозиле Хрватску него Црну Гору.