ЦАКЕ СТРУЧЊАКА: Ево како да УШТЕДИТЕ и до 100 ЕУР за грејање
Велики мраз одвлачи у минус и рачун за електричну енергију током зимског периода
Због "дебелог" минуса многи грађани принуђени да троше више електричне енергије него обично. Штедљиве сијалице спуштају годишњи рачун за струју и до 100 евра.
На просечан трошак за струју, који се у Србији креће око 4.000 динара месечно, када "ударе" ниске температуре, велики број домаћинстава на догревање уз различите грејалице, калорифере и клима-уређаје, потроши и - додатних 2.000 динара.
Ево зашто би грејање по потрошњи могло ВИШЕ да нас кошта
Стручњаци кажу да, иако је тешко уштедети без претходног улагања у сређивање фасаде, куповину нових прозора или модерних, паметних уређаја, ипак постоје неке "цаке" како да се на енергију потроши мање.
Једна од значајних појединачних ставки у потрошњи електричне енергије свакако су сијалице, које у домаћинству троше око 10-15 одсто укупне потрошње киловата, објашњава др Милош Здравковић, инжењер електротехнике, супервизор и консултант из области енергетске ефикасности у Србији и Црној Гори.
- Иако су штедљиве сијалице у старту скупље од обичних, услед мање потрошње енергије заправо "чувају" новчаник – каже Здравковић.
НЕПРИЈАТАН СКОК ЦЕНЕ: Ево зашто је поскупео ЛИМУН када нам је напотребнији
Тако, за просечан стан који има најмање седам или осам сијалица, могуће је годишње уштедети и до 100 евра.
ГРЕЈАЊЕ КЛИМОМ НИЈЕ ИСПЛАТИВО
Још једна погрешна претпоставка је и да је коришћење клима-уређаја на минусу - исплативо.
- Клима је добар начин да се просторије догревају када је температура до седам степени целзијуса - објашњава Слободан Јеротић, енергетски менаџер у Шапцу.
ЗАБОРАВИТЕ НА ЗАРАДУ: Банке од 16. јануара додатно смањују камате
Као додатан савет како смањити рачун и до 500 динара месечно, Јеротић каже да је потребно да се бојлер постави на температуру до 40 степени, да се фрижидер или замрзивач не држе у просторијама које се греју, као и да је оптимална температура за собе 21 степен.
ДОДАТНИ САВЕТИ
Намештај и завесе не треба никада да се налазе директно испред радијатора. Никако не треба стално држати "кипован" прозор. Када је прозор нагнут, неприметно долази до константног губитка топлоте. Да би се задовољили неопходни услови ваздушног, а уз очување топлотног комфора у просторији, препоручује се чешће и краће проветравање.