ДА ЛИ НАМ ПРЕТИ ТАЛАС ПОСКУПЉЕЊА: Три намирнице које су прве на листи за дизање цена
Уље, кафа и шећер би могли врло брзо да поскупе
Последњих месеци је поскупео грађевински материјал, технички преглед, струја, банкарске накнаде, цигарете, а и цена горива је расла неколико пута. Потрошаче је последњих дана погодила вест да су и готово све врсте меса поскупеле, а стручњаци кажу да то није крај. Због последица епидемије, суше и осталих параметара који утичу на вредност намирница на глобалном нивоу у наредном периоду можемо очекивати нове корекције - на више.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/03/dscf3071.jpg?itok=vi1gAHd3)
ГРАЂАНИ ПОДРЖАЛИ АКЦИЈУ - ВАКЦИНИШИ СЕ, ГЛЕДАЈ “ОРЛОВЕ” И ПОМОЗИ ВАЊИ ДА БУДЕ ПОБЕДНИК!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/16/101564640_10221977687820158_5852157811433144320_o.jpg?itok=jr1z5AlX)
МИНИМАЛНА ЗАРАДА У СРБИЈИ РАСТЕ ТРИ ПУТА БРЖЕ ОД БДП-а! Познато када ћемо коначно покрити потрошачку корпу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/11/179613640_10224549152065157_7813341350502783088_n.jpg?itok=ZZP6zLzq)
СЈАЈНА ВЕСТ ЗА НАЈСТАРИЈЕ ГРАЂАНЕ: Пензије ће у Србији расти више од планираног, од овога зависи реална вредност повећања
Овај тренд није резервисан само за Србију, већ има упориште у глобалним кретањима на светском тржишту хране. Према подацима Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО) у јулу ове године цене прехрамбених намирница биле су 31 одсто веће него у истом месецу претходне године и то након благог пада у јуну. Поскупљењу су највише допринеле цене житарица и јестивих уља, а оне су прве и на списку када су у питању даље корекције цена у нашој земљи. Стручњаци кажу да би цене три намирнице до краја године могле додатно да поскупе.
1. Уље све ближе износу од 200 динара
Према подацима Републичког завода за статистику, просечна цена литра уља је са 133 динара за литар у мају 2020, ове године порасла на око 177 динара, што представља поскупљење веће од 30 одсто. С обзиром на цену сунцокрета, која је ових дана достигла рекордне нивое од 473 евра по тони, потрошачи немају много разлога за оптимизам.
- Сировина је скупља и може се очекивати и ново поскупљење уља у наредном периоду. Цена сунцокрета је за 56 одсто већа него у истом периоду лане. За очекивати је да до краја године цена литра уља пређе 200 динара, али нико са сигурношћу не може рећи ни када би тачно могло да поскупи, ни за колико - објашњава Милош Јањић, директор Продуктне берзе.
Сунцокретово уље у трговинским ланцима у Србији кошта од 135, колико су приватне робне марке, па до 190 динара колико коштају познати брендови.
У Министарству трговине кажу да Србија има конкурентне цене уља у региону, јер се литар сунцокретовог уља у Бугарској, преведено у нашу валуту, креће између 150 и 180, Хрватској 190 и 250, Северној Македонији 210 до 220 динара, док у Мађарској оно кошта од 200 до 250 динара за литар.
2. Кафи цену диже мраз у Бразилу
Сто грама кафе у трговинским ланцима кошта од 100 до 150 динара, у зависности од произвођача и врсте овог напитка. Увозници кажу да је поскупљење до краја године неминовно, а само је питање у ком проценту ће оно бити. Лоше вести из Бразила последњих дана, где је мраз озбиљно оштетио род кафе могли би осетити на свом џепу и потрошачи у Србији. Светска берза је одмах одреаговала и дошло је до новог раста цена, који се само надовезао на претходни скок од готово 70 одсто пре неколико недеља.
И поремећаји у глобалним испорукама, узроковани порастом потражње након пандемије и недовољним бројем расположивих бродова, такође је узроковао оштар узлет цена превоза кафе до главних земаља потрошача у Северној Америци и Европи.
Секретар Удружења за трговину Привредне коморе Србије Жарко Малиновић, каже да је чињеница да на глобалном нивоу цене расту, због лошије пољопривредне сезоне, али и због веће потражње на међународном тржишту у деловима света где епидемија попушта.
- С обзиром да ми нисмо земља која производи кафу, већ је увозимо и прерађујемо, на њену цену утичу сви спољни фактори. Увозници имају одређене залихе и сада је питање колико ће оне трајати, а иначе склапају једногодишње или двогодишње уговоре, којима штите и кретање цена, али и потрошаче - каже Малиновић.
3. Цена шећера на глобалном тржишту већ "узлетела"
Индекс цена хране Организације Уједињених нација за храну и пољопривреду, који прати месечне промене у корпи пет основних прехрамнених производа - млека, меса, житарица, шећера и биљних уља - износио у августу у просеку 127,4 поена, што је раст од 3,1 одсто у односу на јул и за чак 32,9 одсто у односу на исти месец 2020.
- Цене шећера су узлетеле за 9,6 одсто прошлог месеца у односу на јул, услед забринутости због штете коју је мраз нанео усевима у Бразилу, највећем светском извознику шећера. Раст цена ове намирнице је ограничила информација о добрим производним изгледима у Индији и Европској унији, као и пад цена сирове нафте и слабљење бразилске валуте, реала - наводи се у извештају објављеном на сајту ФАО.