Да вам новац остаје у џепу: 10 малих трикова уз које ћете МНОГО УШТЕДЕТИ
Са просечном платом можете уштедети велику суму новца на годишњем нивоу
Већина људи сматра да је штедња могућа само уколико имате висока примања. Међутим, и са просечном платом можете уштедети велику суму новца на годишњем нивоу, ако се придржавате ових 10 савета.
Прочитајте и:
Одвајате десет одсто своје плате. Почните са један одсто ако је у том тренутку то све што можете да приуштите, али никако немојте прескакати месеце када је у питању депоновање новца у банку. Касније повећавајте проценат који одвајате од плате.
Када нешто купујете, трудите се да плаћате готовином. Када плаћате картицом, немате осећај да трошите новац, што доводи до непланираног трошка. Када плаћате готовином, имате бољи осећај за то колико сте тачно новца потрошили.
Много предмета које поседујете имају велику вредност. Кућни апарати, аутомобил, мобилни телефон - на свему овом можете зарадити. Можда је управо најбоље решење да ствари које вам нису потребне продате преко неког од сајтова за продају и куповину на интернету.
Израчунајте колико вам је новца потребно на недељном нивоу за трошак и трудите се да се у ову рачуницу уклопите. Често се дешава да нисмо ни свесни колико купујемо непотребне ствари.
Ако за брзу храну дневно у просеку дајете 400 динара, месечно ћете потрошити око 9.600 динара. Годишње та цифра прелази 115.000.
За ручак спремљен код куће, месечно ће вам бити потребно око 4.500 динара, што разлику чини огромном.
Ако возите брзо, нагло крећете и кочите, трошићете литар до два горива више на 100 километара.
Просечан аутомобил у току године пређе око 15.000 километара годишње, што значи да би годишња уштеда нормалном вожњом била 180 евра, што је приближно једнако трошковима регистрације аутомобила.
Камата на дозвољени минус је велика, па ако га користите годину дана она досеже трећину одобреног прекорачења.
Ако сте у пуном минусу, месечно вам се на камату узима минимум 1.500 динара.
Ако до посла имате нпр. 12 километара у једном правцу, а радите 24 дана у месецу, аутомобилом ћете прећи 600 километара месечно. За ту километражу, потребно вам је 36 литара горива, односно 5.000 динара. Треба додати и регистрација аутомобила, које око 15.000 хиљада.
Ако се сабере месечна потрошња горива и новца за регистрацију, долазимо до износа од 6.250 динара. Месечни паркинг, ако не живите у истој зони где радите, кошта 6.000 динара, па се тако укупна потрошња пење на 12.250 динара месечно. Са друге стране, "бусплус" персонализована карта кошта 2.990 динара.
Годишње, ако аутомобилом идете на посао, потрошићете 75.000, а ако купите годишњу "бусплус" карту 32.890 динара.
Камате на штедњу су пале последњих година, ако имате новац свакако вам се више исплати да га ставите у банку, макар и са каматом испод један одсто, него да излажете различитим опасностима држећи га у кући.
Ако желите да идете у биоскоп или позориште, проверавајте када су попусти, јер се може десити да погледате два филма или представе за исту своту новца коју бисте искористили без попуста.