Домаћа "Дина" картица све популарнија: Корисницима пружа сигурност, а у самом старту је 4 пута јефтинија
Ускоро ће заменити чекове
ДинаЦард на домаћем тржишту постоји већ 15 година и прихвата се на свим банкоматима у земљи и свим продајним местима на којима се прихватају платне картице.
Прочитајте и:
Међутим, оно што је новина од 17. авгиста 2018. године, јесте да су сада банке у обавези да уз платну картицу, бесплатно издају и домаћу Дина картицу.
А шта домаћа "дина" значи за српског грађанина, из НБС објашњавају:
- Како би се сагледао значај који обавезно издавање картице има за кориснике картица, важно је истаћи да је учешће картичних трансакција у нашој земљи у укупним безготовинским плаћањима све веће, и у 2017. години износило је 57%, а од тога се у овом тренутку чак 87% локалних трансакција картицама у динарима реализује у платним системима изван земље, над којима институције Републике Србије немају надзор нити контролу - кажу у НБС.
Управо на доминантнијем броју трансакција ван земље НБС нема контролу, а новим изменама, корисници картица добијају адекватну заштиту од евентуалних проблема у функционисању интернационалних картичних система.
- Члан 9. "мири" два циља - обезбеђује заштиту домаћег платног система а истовремено даје алтернативу иностраним картичним системима да могу да наставе да послују као и од сада уважавајући њихову величину и нефлексибилност да се прилагоде малим тржиштима или да региструју своје пословање у Републици Србији - објашњавају из НБС.
Професор Београдске банкарске академије Исмаил Мусабеговић подржава увођење националне кредитне картице. Како кажу у Србији постоје 3 врсте картица, америчке Виза и Мастеркард и Дина која је уведена пре више година, али је сада добила законску основу.
- Суштина је да код ових профит иде у стране земље, за Разлику од Дине. Већ у старту је 4 пута јефтинија, јер је трансакција 2 динара а код ових 8 динара - објашњава он.
Мусабеговић је додао и да је имати домаћу картицу добро и да се чини да ће Дина врло брзо постати кредитна картица која ће заменити чекове.
Почела сезона куповине огрева за зиму: Понуду смањују, али цене повећавају!
Важно је нагласити и да грађани који до сад нису били у могућности да користе платне картице због евентуалних трошкова које су оне повлачиле за собом, имаће од сада могућност да потпуно бесплатно добију савремен платни инструмент који ће им у сваком тренутку обезбеђивати приступ средствима на рачуну.
Са друге стране, за трговце повећано издавање Дина картица представља прекретницу у погледу могућих уштеда на трговачким провизијама.
Подсетимо, већина развијених западних земаља деценијама има своје националне картичне системе, како би се уштедело на трошковима картичних трансакција, а неке врло значајне земље су их увеле последњих година.
Гувернерка Народне банке Србије, Јоргованка Табаковић изјавила је да су обавештења која банке ових дана шаљу клијентима веома занимљива појава, јер варирају тонови од задовољства због увођења Дина картице до чак извињења.
На питање зашто је то тако, из НБС кажу:
- Трошкови банака према интернационалним картичним системима су вишеструко виши него за Динакард (за један од најчешће коришћених страних картичних система у нашој земљи, иако се њиме реализује само 25% промета, трошак банака за његово коришћење је чак 54% свих трошкова по картичним плаћањима. У исто време, Дина којом се реализује 12% промета у земљи генерише трошак око 2% од укупних трошкова банкарског сектора) - истичу из НБС.
Они закључују да банке све наведене трошкове наплате корисницима кроз цене својих услуга. Ако се има у виду претходно наведено, узроци за негодовање појединих банака не могу бити засновани на разлозима базираним на интересу њихових корисника и самих банака, или на општем интересу, па је то питање на које могу одговор дати само поједине банке.