Држава дели 100.000 БЕСПЛАТНИХ ВАУЧЕРА за одмор у Србији наредне године: Ево који су УСЛОВИ
Више од 250.000 грађана Србије у последње четири године отишло је на одмор уз ваучер Владе Србије, а половина су били пензионери!
Од када је Министарство туризма започело програм доделе ваучера (5.000 динара по особи) средином 2015. године четвртина милиона грађана искористила је ову могућност. Свака наредна година била је све боља, па су лане постигнути најбољи резултати када је због рекордног одзива грађана додељено свих 100.000 ваучера готово два и по месеца раније од предвиђеног рока! Иако још нема званичне потврде, очекује се да ће у 2019. години бити додељено и више од 100.000 оваквих ваучера.
- Томе је допринело и буђење свести наших грађана о томе да је Србија предивна и привлачна туристичка дестинација у којој је добро провести свој годишњи одмор или макар један његов део - каже Рената Пинџо, помоћник министра трговине, туризма и телекомуникација, у разговору за "Новости".
На позив Владе да путују по Србији, први су се одазвали најстарији суграђани. Због тога не чуди да је и прошле године међу грађанима, заинтересованим за коришћење ваучера, највише било пензионера (53 одсто). Следе запослени чија примања не прелазе 60.000 динара (35 одсто) и незапослена лица (11 одсто).
- Најтраженија дестинација према броју издатих резервација (30.325) је Сокобања - истиче Рената Пинџо. - Следе Златибор, Врњачка Бања, Пролом бања и Рибарска бања. Највеће интересовање за ову врсту субвенционисаног одмора показали су становници Београда, Ниша, Новог Сада, Панчева и Крагујевца. Грађанима је на располагању било 1.220 категорисаних угоститељских објеката, што је за 34 одсто више него претходне 2017. године. Ово показује поверење које приватни сектор има у државу и у то да ће на време измирити своје обавеза према њима.
Путујући по својој земљи грађани су отишли на одмор, упознали Србију, али и помогли локалну привреду. Пошто су пензионери чинили половину туриста, може се рећи да су заслужни за туристички бум у нашој земљи. Такође, побољшана је и уплата пореза, јер су многи, да би примали туристе са ваучерима, изашли из "сиве зоне".
- Од 2015. године, када је започет програм доделе ваучера за одмор у Србији, већ четврту годину заредом имамо знатан раст броја долазака и ноћења домаћих туриста као и повећано просечно време њиховог боравка на дестинацијама - наглашава Пинџо.
Зима куца на врата, али ПОСТОЈИ НАЧИН ДА САЧУВАТЕ НОВАЦ: Ево како да УШТЕДИТЕ на ГРЕЈАЊУ!
- Нарочито, треба истаћи чињеницу да се ваучери могу користити искључиво у категорисаним угоститељским објектима. Резултат тога је да се у нашим најпознатим туристичким дестинацијама повећао број таквих објеката, што је допринело да многи субјекти који пружају услуге смештаја уђу у легалне токове пословања. Такође, повећањем броја домаћих туриста, који су као и страни туристи, обавезници плаћања боравишне таксе, повећао се и приход од наведене таксе, што представља директан извор финансијских средстава јединицама локалне самоуправе.
Програм ваучера, наравно, утиче и на угоститељску делатност у погледу попуњености смештајних капацитета у хотелима и другим смештајним објектима. Затим на саобраћај, трговину као и разне активности које се третирају као комуналне делатности у туристичким местима (уређеност зелених површина, паркинг простора, површина за забаву и разоноду, водоснабдевање, снабдевање електричном енергијом, гасом и другим), а од чијег квалитета у великој мери зависи квалитет туристичке понуде.
Занимљиво је да су многе земље из окружења грађанима понудиле ваучере, али нису сви били успешни као Србија. У Министарству туризма су проучили сва европска искуства и створили су фантастичан модел развоја туризма.
- Припремајући овај пројекат подстицања повећања промета домаћих туриста, користили смо искуства различитих земаља - искрена је Пинџо. - Угледали смо се и на успешне примере добре праксе Француске и Мађарске која је пре садашњих "рекреационих" картица, које се између осталог користе и за потрошњу у домаћим угоститељским објектима смештаја, исхране и пића, користила модел ваучера. Наравно њихов модел смо прилагодили нашим условима. Такође, трудили смо се да не поновимо грешке Румуније и Бугарске које су оствариле мање успешне резултате у спровођењу овог програма.
Воћари очајни: Прошле године килограм јабука је био 45-50, а сада цена ИЗАЗИВА НЕВЕРИЦУ
За српски систем ваучера чуле су и друге земље, па су поучени нашим примером, пожелели да их уведу. Савете наших стручњака затражили су многи.
- На бројним међународним скуповима Светске туристичке организације на којима смо представљали резултате и ефекте предузетих мера Владе РС у области туризма, представници земаља Еквадора, Аргентине, Парагваја, Египта и многих других, интересовале су се за програм поделе ваучера који се код нас успешно спроводи већ четврту годину заредом - каже Рената Пинџо.
Ваучере, како наводе у ресорном министарству, највие узимају људи из Београда, Новог Сада, Зрењанина, Ниша и Лесковца. Да би остварили право на ваучер, грађани морају да имају резервисан боравак од најмање пет ноћења, и то у објекту који је регистрован за субвенције ваучерима.