ГОРИВО СКУПЉЕ ЗА СЕДАМ ДИНАРА: Ево шта нас очекује на пумпама у наредном периоду
На цену утицало и недавно повећање акцизе
Гориво на пумпама у Србији почело је да поскупљује. У односу на претходни месец литар је скупљи за седам динара, а у наредном периоду цена би додатно могла да буде већа, тврде познаваоци.
СКОЧИЛЕ КИРИЈЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Неизвесност око путовања дигла цене изнајмљивања викендица
Дуванџије ово неће обрадовати! Поскупеле цигаре у Србији: Погледајте колико сада коштају!
ПРЕКРЕТНИЦА ЗА ЕНЕРГЕТСКА ТРЖИШТА: Потражња за фосилним горивима можда НИКАДА неће премашити ниво из 2019. године
У јуну су возачи литар бензина плаћали око 123 динара, а дизела 132 динара. Данас на пумпама бензин точе за око 130 динара по литру, а дизел за око 139 динара. Цена берела на светском тржишту истовремено се креће око 40 долара и није још стабилизована, али оно што је сигурно, јесте чињеница да се барел значајно опоравио у односу на период из марта и априла кад је био и у негативној зони.
Додатни удар на цену горива у Србији је и недавно повећање акцизе.
На домаћем тржишту нафте догађа се негде очекивани тренд. Питање је само да ли је најновије поскупљење оправдано у потпуности. Хрватска, али и остали наши суседи, одређују цене нафтних деривата на нивоу државе и те цене су исте на свим пумпама. Тако је и у Босни и Херцеговини и Северној Македонији, као и у Црној Гори где се цене усклађују на 15 дана. У Србији се цене, међутим, слободно формирају и зато је велико шаренило, не само код различитих произвођача, него и на различитим пумпама истог нафташа..
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Томислав Мићовић најавио је пре две недеље покупљење, али и додао да ће тржиште показати да ли ће и колико свака од нафтних компанија повећати цену.
- Трошак стављања горива на тржиште за нафтне компаније биће већи, а да ли ће и у којој мери свака од нафтних компанија повећати најпре своју велепродајну и малопродајну цену, то свако одређује сам на тржишту - навео је тада Мићовић.
Небојша Атанацковић, сувласник једне нафтне компаније, истовремено оцењује да тренутно нема довољно разлога за оволико повећање цене.
- Без обзира на берзанску цену сирове нафте цена на нашим пумпама је не прати у толикој мери због релативно високе акцизе. Заправо, цена сировине не утиче са више од четвртине на цену горива коју плаћају возачи на пумпама - каже Атанацковић уз пример да ако нафта поскупи пет долара, то би могло да значи раст цене у Србији од највише долар и по.
Атанацковић не очекује да ће до краја године цена нафте премашити 50 долара по барелу.
Мићовић и Атанацковић сматрају и да у наредних неколико месеци неће бити великих промена у ценовницима на пумпама у Србији, иако се углавном слажу да ће глобална кретања, када је реч о сировој нафти, свакако оставити трага и на српско тржиште.
Цене нафте на светским тржиштима у уторак су благо пале због информација о рекордном дневном порасту случајева корона вируса у свету, уз велики скок у САД преко викенда, док трговци за даља упутства чекају састанак групе произвођача нафте ОПЕК ове недеље.
Цена барела сирове нафте на лондонском тржишту пала је за 53 цента, на 42,71 долар. На америчком тржишту цена барела нафте била је мања за 64 цента и износила је 39,91 долар.