Грејна сезона је у току: Ово су најисплатљивији начини да загрејете ваш дом
Веома исплативо
Потрошачи који у својим домовима немају централно грејање имају могућност да за загревање својих станова или кућа користе такозване обновљиве изворе енергије, као и гас, дрва, угаљ итд.
Прочитајте и:
Стручна јавност не спори квалитет које нуди технологија попут топлотних пумпи и подног грејања, али наглашава да је то ипак доступније грађанима са „дубљим џепом“ па тако онима који су скромнијих платежних могућности препоручују пелет као знатно јефтинију варијанту.
Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије, наглашава да су топлотне пумпе прилично скупе те да су практичне само за богатије грађане док се подно грејање исплати само код новоградње.
– Загревање станова помоћу топлотних пумпи је веома учинковито, али проблем представља висока цена опреме коју треба инсталирати како би се станови или куће загревали на тај начин. Подно грејање је већ доступније ширем слоју потрошача међутим исплати се само у случају да се угради у нове куће. Ако је реч о објектима који су већ подигнути, то кошта папрено много. Потребно је скинути постојећи паркет и изградити испод куће потребну инфраструктуру, то јест читав низ цеви, што знатно повећава трошкове – наводи наш саговорник.
Према његовим речима, с обзиром на висину животног стандарда у Србији потрошачима који немају централно грејање далеко се више исплати да се греју на пелет а тамо где постоји дистрибутивна мрежа да се за те потребе снабдевају гасом.
– Пелет је веома практичан начин за загревање станова, може да користи постојеће пећи, а његова цена је таква да је доступна потрошачима. При томе реч је и о обновљивом извору енергије, што му посебно даје на вредности јер се у Србији све више инсистира на коришћењу таквих извора – истиче Вулетић. Он додаје да је загревање домаћинстава на гас ипак најјефтиније и најпрактичније решење за потрошаче од свих поменутих.
– Поред тога што нуди комфор и што је јефтино, коришћење гаса нуди могућност и да се поред загревања домаћинства тај енергент користи и за кување. Проблем ипак представља то што не могу сва домаћинства да користе гас већ само она која се налазе у оним деловима кроз које пролази дистрибутивна мрежа – каже Вулетић. Да је коришћење гаса веома исплативо показује податак да трошкови грејања „плавим енергентом“ у овој грејној сезони износе 42.000 динара и да је једини повољнији начин загревања домаћинстава коришћење најјефтинијег дрвета.
Она домаћинства која се греју на пелет у овој грејној сезони су за те сврхе издвојила 66.000 динара. Стручна јавност сматра да су цене тог огрева неоправдано високе. Наиме, трговци искоришћавају чињеницу да је велика потражња за пелетом, али с обзиром да се пелет добија из биомасе којом је Србија богата цене тог огрева би свакако требало да буду значајно ниже него што су сада.
С друге стране, топлотне пумпе се пак, кажу упућени, одликују врхунским квалитетом и омогућавају искоришћавање бесплатног топлотног потенцијала из земље, ваздуха и подземних вода. Цене топлотних пумпи се крећу у распону од две до скоро девет хиљада евра.
– Оно што вам топлотна пумпа омогућава поред фантастичног комфора и ефикасног грејања јесте и изузетна уштеда енергије. Једноставно речено, за разлику од сваког другог уређаја за грејање, код кога морате да платите много више енергије него што искористите, код топлотне пумпе је то супротно.
Напротив, вишеструко више добијете енергије него што платите – каже за Данас Чедомир Лазаревић, инжењер продаје у компанији Визман. Он додаје да када говоримо о трошковима једног система грејања увек треба размислити да ли желимо да прођемо боље инвестиционо или експлоатационо.
– Инвестиционо гледано топлотна пумпа захтева извесно улагање, међутим у експлоатационом смислу топлотна пумпа је најбоље решење. Данас је цена топлотне пумпе прихватљивија него ранијих година, па се из тог разлога све више људи одлучује за прелазак на овакав систем грејања – наводи Лазаревић.
Цене топлотних пумпи ваздух/вода се крећу од 3.500 евра, а најпродаванији модели имају снагу од осам киловата и коштају око 4.000 евра, док пумпе снаге 16 киловата коштају више од 8.000 евра. Због висине почетне инвестиције оваква опрема се углавном набавља на кредит, а произвођачи неретко имају уговоре са појединим банкама, тако да се зајам може добити под повољнијим условима.
Када је пак реч о подном грејању, упућени тврде да је његова основна предност у односу на централно што је за одвијање процеса потребна далеко нижа температура воде. Цене подног грејања крећу се у распону од 15 до 40 евра по квадратном метру. Колико ће уградња подног грејања коштати зависи и од подлоге која се користи, типа цеви и још неких других фактора.