СТИЖЕ НАМ ЗАХЛАЂЕЊЕ, МИСЛИТЕ НА ВРЕМЕ: Ево који вид грејања је УБЕДЉИВО НАЈЈЕФТИНИЈИ И НАЈИСПЛАТИВИЈИ
Све чешће кише и пад температуре први су знак да се ближи почетак грејне сезоне, па је важно проверити која врста грејања ће предстојеће зиме бити најисплативија.
За разлику од ранијих година кад је најјефтиније било грејање на дрва, ове зиме, судећи према тренутним ценама природног гаса од 32,28 динара по кубном метру, најбоље ће проћи домаћинства која за грејање користе овај енергент. За грејање стамбеног простора од 60 квм на гас биће потребно око 35.000 динара за целу грејну сезону.
Лигнит скупљи
Дрва су следећи најповољнији огревни материјал, нарочито у мањим местима, где се цене букве, храста, јавора и јасена крећу око 4.000 динара по кубном метру. За целу грејну сезону потребно је мало више од осам кубика дрва, што значи да ће грејање за целу зиму коштати 37.500 динара. У већим градовима, где се дрво не може набавити испод 6.000 динара, грејна сезона ће за исти стамбени простор бити далеко скупља и коштаће око 61.000 динара.
НЕВОЉЕ ПРЕД ГРЕЈНУ СЕЗОНУ: Несташица дрва диже ЦЕНУ ОГРЕВА
СПРЕМИТЕ СЕ ЗА ЗИМУ: Ево које грејање ће вас најмање коштати
ЗА ТЕГЛУ ДОМАЋЕГ АЈВАРА 400 ДИНАРА: Колико кошта зимница у "кућној режији" и шта се ВИШЕ ИСПЛАТИ
- Купци траже угаљ, дрво и пелет. Код нас дрво кошта 6.400 динара по кубном метру, а што се угља тиче, највише купују сушени вреоце, који кошта 12.800 динара по тони. Сушени угаљ је калоричнији па га треба дупло мање за грејну сезону него нискокалоричног сировог лигнита, који кошта 8.440 динара. Купује се од две па до 10 тона, зависно коју квадратуру греју, али у просеку купују по четири тоне јер је то довољно за грејање простора од 100 квадратних метара - каже Л. Р. са једног стоваришта у Београду.
Према тренутним ценама угља у малопродаји, грејање простора од 60 квм на овај енергент, зависно од врсте, коштаће између 47.600 и 51.900 динара. У рангу с јефтинијим угљем биће и грејање на термоакумулациону пећ, које ће за целу зиму коштати 47.800 динара, али под условом да се допуњује само ноћу по јефтинијој струји, као и да струја у међувремену не поскупи.
Убедљиво најскупље ове године биће грејање на лож-уље, чија је цена да се смрзнеш, пошто тренутно по литру кошта 1.149 динара, што значи да би за целу зиму требало обезбедити 167.754 динара.
СТИЖЕ НОВА РЕЦЕСИЈА: Шта нам понашање богаташа говори о новој кризи
Све због терористичког напада у Саудијској Арабији: Гориво у Србији може да поскупи за 5 динара
ВЛАДА ПРЕЛОМИЛА, СТИГЛЕ СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Скаче минималац, ево за колико!
Како да уштедите на грејању:
- ставите изолацију на стан или кућу
- замените прозоре који не дихтују
- ако купујете нову пећ или котао, изаберите оне који су енергетски најефикаснији
- плаћајте рачуне на време и обезбедите попусте
- посаветујте се са стручњацима
КО ТРОШИ ВИШЕ, ЖЕНЕ ИЛИ МУШКАРЦИ? Неке ствари се дефинитивно МЕЊАЈУ
ФРИЛЕНСЕР СТЕ И РАДИТЕ ОД КУЋЕ? Ове савете морате испоштовати како би са вашим финансијама СВЕ БИЛО У РЕДУ
Плаћају да се да ОТКАЗ: Ко оде из ДРЖАВНЕ СЛУЖБЕ добија 16.500 ЕВРА!
Из удружења "Топлане Србије" поручују да су топлане спремне за грејну сезону и да имају довољно енергената. Топле пробе у топланама почињу 1. октобра, а даљинско грејање ове грејне сезоне, која званично почиње 15. октобра, у већини градова коштаће исто као и прошле године. Изузетак су Краљево, у ком је грејање у фебруару поскупело за 15 одсто, и Панчево, где је цена грејања почетком септембра порасла за 6,2 одсто.
У Београду месечна цена грејања за стан од 60 квадрата износи око 6.700 динара, што значи да ова врста грејања Београђане годишње кошта 80.400 динара.