КАКО ДО НАЈЈЕФТИЊЕ БОЖИЋНЕ ПЕЧЕНИЦЕ: Цене скочиле уочи празника, али увек постоје ЦАКЕ које штеде новац
Куповина божићне печенице део је традиције у многим домаћинствима.
Набавка прасета, међутим, многе домаћине и домаћице доводи у дилему шта је повољније, купити прасе у печењари, продавници и месари или код узгајивача.
ОПРЕЗ кад деци купујете играчке! Уколико ОВЕ СТВАРИ нема на декларацији НИКАКО НЕ УЗИМАЈТЕ!
Цена живе ваге прасетине тренутно се креће од 250 до 300 динара, док је у маркетима цена прасета око 400 динара по килограму. На цену живе ваге утиче тежина прасета јер су мањи прасићи увек скупљи. Тако прасе од 25 до 30 килограма кошта од 260 до 270 динара по килограму, док су мањи прасићи до 20 килограма, 300 динара, а процене су да ће до Божића цена и даље да расте.
Пре само десетак дана цена мањих прасића била је 240 динара, а у последњој недељи пред Нову годину скочила је за 60 динара по килограму. Међутим, јефтиније прасе може се наћи у сеоским домаћинствима, јер су, како објашњава саговорник који се бави услужним печењем прасића, на пијаци тренутно нереалне цене.
- Шверцери подижу цену пред Божић. Реално је оно што се тренутно може наћи код домаћина. Код њих се прасе креће од 240 до 260 динара. Ових дана сам био на пијаци и накупци траже 300 динара по килограму за прасе до 20 килограма, док су мањи око 260 динара - прича Милан Милошевић који услужно коље, реди и пече прасиће.
Пред Божић је поскупело и клање, печење и ређење. До пре месец дана цена је била око 2.000 динара по прасету, а сада је 2.500.
Грађани су у дилеми да ли им се више исплати да купе у домаћинству, печењари, на пијаци или у маркетима. Рачуница каже да је најисплативије купити у маркету, ко има услове да сам пече прасе или у домаћинству.
Према рачуници саговорника, печеница од 20 килограма купљена на пијаци, са ређењем, печењем и прегледом меса кошта 8.500 динара. Ако се прасе купује код домаћина, може да се прође јефтније за 1.000 динара.
Уколико породица одлучи да сама узгаја прасе за печеницу, коштаће је слично као и у маркету или на пијаци. Узгајање прасића није једноставно, а профит је мали, првенствено због скупе хране, а пољопривредници који се одлучују на овај корак истичу да се то не исплати радити на мало.
- Да бисте одгајили прасе, морате имати услове. Затим, храна је скупа. Реална цена прасета живе ваге у ово време била би око 250 динара по килограму, али ту не треба рачунати на зараду ако се ради на мање количине. Највише се исплати ако човек може да обезбеди гајење и услужно ређење и печење. Евентуално, тада може да заради. Свако од нас који се тиме бави може за Божић да испече од 200 до 400 прасића и тако може да рачуна на неку зараду - прича домаћин Дарко Јовановић.
- Уређено прасе у маркетима кошта 400 динара по килограму. То значи да за 15 килограма треба платити 6.000 динара. Иста количина меса са костима добије се и када се купи прасе од 20 килограма живе ваге, које такође кошта око 6.000 динара. Када се на то дода 2.500 динара за ређење и печење, печеница кошта око 8.500 динара. Домаћини који могу сами да испеку прасе из маркета најповољније пролазе, међутим, у мањим градовима и на периферијама већих, постоји могућност и услужног печења, које кошта 80 до 100 динара по килограму. Уз 6.000 динара колико кошта месо, готова печеница из маркета онда кошта око 7.500 динара, нешто повољније него када се купује на пијаци. Слична цена добије се и када се купује директно код узгајивача. Међутим, кад купујете живо прасе, ви знате шта купујете, док у маркету не знате ни када је заклано, ни колико је дуго стајало у замрзивачу - објашњава саговорник.
Међутим, домаћице се често одлучују да купе прасетину у продавници или месари, па да га пеку код куће.
- Кад помислим да морам ићи на пијацу па прасе пребацити на ређење и печење, овако ми је лакше да купим уређено, исечем на делове и испечем у рерни - прича домаћица Јелена Живановић.
Већина оних који услужно пеку, углавном и набављају прасиће, па се код њих може наручити печеница по систему "месо у руке". Међутим, велики број њих је већ пребукиран па су многи "затворили радње" још пре десетак дана.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО