КАКВЕ ЋЕ БИТИ ЦЕНЕ ГРЕЈАЊА У СРБИЈИ ОВЕ ГОДИНЕ? У овим градовима тражили ПОСКУПЉЕЊЕ
Неколико топлана у Србији тражило је нове, више, ценовнике за испоручену енергију и то са повећањем од чак 25 одсто. Да ли ће поједини грађани за толико морати да "истресу“ новчанике?
Радијатори по домовима у Србији практично се нису ни загрејали у топлим пробама пред нову сезону, а потрошачима је "температура“ прилично подигнута због најава нових цена грејања. Чак и тамо где цене остају прошлогодишње, а таквих места је ипак већина у Србији, привредници и грађани нису сигурни да се то неће променити до пролећа.
Докторка открива: Због чега су ЖЕНЕ подложније НАДУТОСТИ, ГАСОВИМА И ГРЧЕВИМА и како то да решите?
ЈОШ ЈЕДНА НАМИРНИЦА ПОСКУПЕЛА! Стручњак каже: Очекујем да ће цена још да иде горе
НОВЕ ПАРЕ ОД ДРЖАВЕ! Два кључна датума - ово је НОВИНА
Светске цене енергената, а пре свега гаса и струје, дивљају. Ових дана су у Европи поново на нивоу изнад 100 евра за мегаватчас за гас, и 130 до чак 230 евра по локалним тржиштима струје у ЕУ.
Грејање у Србији неће бити папрено
Ове цене са собом вуку и цену грејања, због чега "зебе" буквално цела Европа. Међутим, у Србији барем са том ставком не би требало да буде превише проблема, уверавају из Удружења топлана Србије.
- Тренутна снабдевеност топлана је добра, уговорено је између 53 и 90 одсто потребних количина енергената за сезону. Не би требало да буде већих проблема ни са ценом енергената за преостале количине, јер од 60 топлана у Србији тек седам или осам је поднело захтев локалној самоуправи за корекцију цене. Једна је, она у Сомбору, чак тражила да се цена смањи - каже Дејан Стојановић, председник Удружења.
Поскупљење су тражили Смедерево, Нова Варош, Зајечар, Сента, Неготин и Нови Сад. Неки од тих нових ценовника су већ усвојени, са већим ценама у просеку од три до 10 одсто. Најмању корекцију затражили су у Смедереву, 2,23 одсто а највеће од чак 25 одсто у Новој Вароши.
Разлог је свима јасан и, овога пута без много поговора, у овом тренутку сасвим оправдан - скупљи гас и мазут.
- За разлику од цене струје и гаса за домаћинства, где је одређена и контролисана, за топлане као и за привреду је слободна. Одређује се делом према нафтној формули, односно везана је за цену нафте која ових дана и месеци стално расте, а делом према трошковима транспорта и дистрибуције које одобрава Агенција за енергетику Србије. Ни ти различити проценти у захтевима за повећање цене нису ствар некаквог ћефа топлана, јер питање је када је која од њих последњи пут мењала цену и шта користи од енергената - објашњава Стојановић.
Чека нас мучна грејна сезона
То потврђују и у Новој Вароши, општини чији грађани су могли највише да "настрадају".
- Оправдање за поскупљење које је тражено да општина уважи свакако стоји, само можда не у том проценту. Последњи пут је цена мењања давне 2015. године, а од тада ко зна колико се пута увећала цена мазута који највише користимо, или пелета - каже Радосав Васиљевић, председник Општине Нова Варош.
Нови ценовник са 25 одсто вишом ценом није усвојен, а Васиљевић истиче и да неће бити у том износу.
- Ми смо стара средина, просечна старост људи је од 47 до 50 година и њих и њихове кућне буџете би то значајно погодило. Али цена мора да иде навише, јер знамо колико је енергија поскупела а и још ће. Видећемо да из буџета Општине покријемо део трошкова "Енергије Златар", да ни они не буду у великом минусу, а ни грађани и привреда. Општине које немају паре за то у буџету тешко ће проћи кроз ову грејну сезону - напомиње Васиљевић.
Грађанима јефтиније стицајем околности
А да је испало да је и у енергетици данас најважнији тајминг, показује и "аномалија" у Сомбору, локалној самоуправи која је једина смањила цене грејања за ову сезону. Како је до тога дошло објашњава Сања Коњевић, начелница Одељења за привреду у управи Града Сомбора.
- По устаљеној методологији ЈКП "Енергана" је у септембру морала да поднесе на усвајање ценовник за следећу сезону, да би он важио од 1. октобра. Они су проценили да, са тадашњом ценом гаса, могу да смање своју цену грејања за више од 10 одсто. Ценовник је усвојен на Градском већу, али је у међувремену цена гаса отишла "у небо". Мислим да ће актуелна цена грејања остати за грађане, а за привреду ћемо видети како ће се даље кретати набавна цена - објашњава Сања Коњевић.
Ма какве цене на крају биле, Дејан Стојановић из Удружења топлана не очекује проблеме са снабдевеношћу. Уговорима је покривено 90 одсто потребног гаса, којег највише и треба, 53 одсто мазута, 90 одсто угља, 45 одсто разних облика дрвета и 65 одсто енергије која стиже од ЕПС-а.
- Гас, као што знамо, добијамо од "Гаспрома" на основу дугогодишњег уговора и ту не постоји могућност да гаса немамо. Што се тиче цене, ни у новом уговору с Русима од следеће године не би требало да буде промене, тако да смо барем са те стране обезбеђени - закључује Стојановић.