КАКО ДО ДЕВИЗНЕ ПЕНЗИЈЕ? Ово су услови које је потребно испунити за чекове из иностранства
У Србији живи 244.000 девизних пензионера
Највише уплата долази из Хрватске, Немачке, БиХ, Аустрије, Француске и Швајцарске, а према подацима Завода са социјално осигурање, укупна количина новца на годишњем нивоу већа је од пола милијарде евра.
ВЛАДА ОБЈАВИЛА НОВЕ ЦЕНЕ ГОРИВА: Ево колико ће коштати бензин и дизел за празнике
ОВАКО МОЖЕТЕ ДА УШТЕДИТЕ! Трикови који смањују потрошњу струје - једноставно је
НЕЋЕ СВИ ДУЖНИЦИ БИТИ У ИСТОМ ПРОБЛЕМУ: Коме ће и колико камата на кредит највише порасти?
Неки од њих примају и више пензија, односно, уз ону стечену из Србије стиже им и девизна из једне или више држава. Катарина Кисић Милер из Завода за социјално осигурање каже да је Србија потписала међународне уговоре о социјалном осигурању, односно социјалној сигурности са 32 државе и напомиње да се права остварују по националним законима који важе у свакој од држава у којима је осигураник радио.
- У ситуацији када корисник оствари право на пензију по прописима различитих земаља тада је могуће остварити право на више пензија, у складу са условима и законом сваке појединачне земље. При томе, треба имати у виду да остваривање права на пензију у Србији не значи да су услови испуњени и у иностранству и обрнуто - објашњава Кисић Милер.
Минимум 12 месеци стажа у иностранству
Она напомиње да највећи број међународних споразума предвиђа да је за остваривање права на инострану пензију односно њен сразмерни део неопходно да је особа остварила стаж у иностранству у трајању од најмање 12 месеци, мада постоје одступања у погледу захтеване дужине навршеног стажа, пише Euronews Србија, а преноси Екапија.
- О праву на пензију одлучује свака држава уговорница на чијој територији је осигураник радио применом својих националних прописа и међународног уговора о социјалном осигурању. Лице које је стекло услов, захтев за пензију подноси у држави у којој има пребивалиште. На основу међународних споразума олакшава се поступак остваривање права на пензију, јер се захтев поднет у једној држави сматра захтевом у свим државама у којима је лице радило - објашњава Кисић Милер.
Захваљујући међународним уговорима, будући корисници пензија су ослобођени обавезе да сами прикупљају документацију из иностранства и доказе да су остварили стаж. Тај поступак се по службеној дужности обавља комуникацијом између српског и иностраног пензијског органа на прописаним двојезичним обрасцима.
- Највећи број држава са којима Србија има закључене међународне споразуме превиђа одлазак у пензију са 65 година живота, уз различита одступања односно нижу границу која се прописује за жене и која износи од 60 до 65 година. Поједине земље предвиђају нешто вишу општу старосну границу као што Италија прописује 67 година старости, док је нижа граница прописана у Русији и износи 61,6 година живота за мушкарце и 56,6 за жене - наводи Кисић Милер.
Она истиче и да треба имати у виду да се пензијски системи у Европи мењају готово сваке године и да поједине државе прописују националним законима прелазни период за померање односно постепен раст старосне границе која се примењује сваке године. Осим тога, сваки пензијски систем има своје специфичности и разликује се у погледу чињеница које се узимају у обзир приликом остваривања права на пензију, као што су година рођења, пол, стаж, број деце или период боравка у тој земљи.
Где је радило највише наших пензионера?
Највише пензионих чекова корисницима са пребивалиштем у Србији прошле године је стизало из Хрватске чак 59.917, док у Србији живи 44.258 пензионера који примају пензије из Немачке. Из БиХ стиже 41.090 уплата, а из Аустрије 26.028. Међу најбројнијим страним пензионерима су и они који су радни стаж стекли у Француској и има их 22.795 и Швајцарској 16.628.
Када су у питању државе бивше СФРЈ, осим најбројнијих пензионера из Хрватске, из Републике Српске стиже пензија за 20.619, а из Федерације Босне и Херцеговине за 20.471 особа, док пензионе чекове из Словеније добија 13.363 најстаријих становника Србије, из Црне Горе 6.032, а из Македоније 6.030 корисника.