МОЖДА у новчанику имате ЛАЖЊАК: ОВО је најчешће ФАЛСИФИКОВАНА НОВЧАНИЦА (ФОТО)
У немогућности прибављања заштићеног папира фалсификатори израђују новчанице на комерцијалном папиру па накнадно имитирају заштитне елементе разним техникама.
Можда у свом поседу имате фалсификоване новчанице, а да тога нисте свесни. Фалсификат понекад и није тако лако открити, али копију од оригинала разликује неколико битних елемената.
Купи ме, продај ме
- Није лако радити са новцем. Сваки други дан неко ми пружи фалсификовану новчаницу - каже Нада М. која ради у једној мењачници на Дорћолу.
Она је обучена да препознаје фалсификоване новчанице и каже да се људи који сврате у мењачницу често изненаде када покуша да им објасни да располажу лажним новчаницама.
- Многи дођу да размене новац, али не знају да немају праве новчанице, а не буде ми ни пријатно ни једноставно да им то саопштим. Лажњака од 2.000 динара има баш много, мислим да их има највише у оптицају - додаје.
У Народној банци Србије потврдили су за портал SrbijaDanas.com да се новчаница од 2.000 динара најчешће фалсификује.
- Фалсификатори при избору апоена имају два међусобно супротстављена циља. С једне стране, економски им је најисплативије да фалсификују најкрупније апоене док су с друге стране свесни тога да је лакше непримећено пустити у оптицај мањи апоен пошто му се приликом пријема поклања мање пажње. Апоен од 2.000 динара постао је најчешће фалсификовани апоен у 2015. години и то важи и за првих девет месеци 2016. године, када је констатован 1.981 комад овог фалсификата или 45,15% свих фалсификованих апоена (комадно), односно 60,9%, посматрано вредносно - кажу из НБС.
Како открити лажни новац
У фалсификовању није уочена нека правилност
Током 2013. године регистровано је укупно 4.294 комада фалсификата, у 2014. - 2.181 а у 2015. - 5.667 комада. Статистика за првих девет месеци 2016. године каже да откривено 4.388 комада фалсификованог новца.
У Народној банци Србије кажу да ће грађани најлакше препознати фалсификат на основу следећих имитираних заштитних елемената: воденог жига, заштитне нити, кинеграма, дубоке штампе, општег изгледа фалсификоване новчанице и квалитета папира и да се остали заштитни елементи не могу тако лако уочити без доброг познавања заштитних елемената новца, искуства и техничких помагала (лупе, лампе).
- Оригиналне новчанице израђују се на заштићеном папиру који се најчешће израђује од стопостотног памука. Он у себи има уграђене заштитне елементе попут воденог жига, заштитне нити и флуоресцентних кончића различитих боја. У немогућности прибављања заштићеног папира фалсификатори израђују новчанице на комерцијалном папиру па накнадно имитирају заштитне елементе разним техникама. За израду оригиналних новчаница користе се боје високог квалитета, а код фалсификата квалитет је знатно лошији - кажу из НБС.
Оригинална новчаница не гужва се као лажна, а свима је и добро познат онај карактеристични звук пуцкетања папира при савијању новчанице.
Раскусурајте се
А пошто предстоји период празничних куповина, саветујемо вам да при свакој куповини добро проверите новац који вам продавачице враћају као кусур.