Топ 10 начина да уштедете новац и ојачате кућни буџет
Ово су најпрактичнији савети којих се треба обавезно придржавати
Ако некад делује немогуће, ипак постоје мали трикови и савети који ће вам уштедети новац и помоћи вам да ваш кућни буџет буде богатији за знатну суму новца.
1. Уштедите користећи предности које нуде нове технологије
Сложићете се да је рачун који добијате сваког месеца битна ставка на коју нам годишње оде велика сума новца. Рачун за струју може бити мањи. Није ретко да чујемо полемике на ту тему. Ипак, постоји истина у томе.
Три БЕСПЛАТНЕ апликација које ће вам помоћи да управљате својим новцем (ВИДЕО)
Када купујете уређаје гледајте ког су енергетског разреда, јер то показује колико струје тај уређај троши. Није лоша инвестиција да при куповини машина дамо неки динар више, али нам се то кроз неко време коришћења врати и онда почиње штедња.
Од сваког прања по неколико динара, па кад помножимо са бројем прања, за машине за судове и веш, на годишњем нивоу, заиста цифра није мала.
2. Планирајте одмор унапред
Годишњи одмори су велики издатак за сваку породицу, тим пре ако је породица са више чланова. Цене аранжмана често прелазе и по неколико хиљада евра, што заиста није мала сума. Ипак, постоји начин да се на лак и једноставн начин та цифра умањи и да ваш одмор буде много јефтинији него што сте планирали. Тајна лежи у доброј организацији.
Четири "новчане грешке" које многи парови праве када очекују бебу
Прве резервације летовања почињу још у децембру, кад напољу веје снег и кад смо далеко од мисли о топлом времену и летњим температурама. Управо тад је право време да резервишете свој термин за летовање на жељеној дестинацији.
Рани букинг омогућиће вам да искористите све попусте које нуде готово све озбиљне агенције. Попусти се крећу од 10 до чак 40 посто од укупне цене. То ни мало није мала сума новца, нарочито ако је у питању вишечлана породице.
Зато је савет да се већ на почетку зиме испланира одмор, што пре уради резервација и добије што већи попуст.
3. Пратите акције у великим маркетима
Многе породице које живе у иностранству штеде упаво тако што прате све акције које нуде велики трговински ланци. Мада нам се често чини да су мале разлике у цени од динар два небитне, ипак кад се сабере на више артикала добија се сума новца за коју можете добити неке од артикала гратис.
Превише бринете о новцу? Ево пар корисних савета како да ублажите "финансијске стресове"
Још један начин да добијете више за мање пара је да купујете артикле који су са неким гратисом. Али ту водите рачуна да ново паковање не носи мању грамажу.
Често су неке свакодневне потрепштине јефтиније ако купујете у пакету од два или три производа, где је један производ означен као гратис производ.
4. Смањите број електронских картица које користите
У данашње време људи користе велики број најразвноврснијих кредитних и платних картица.
СРЦЕПАРАЈУЋА МОЛБА: Маји се обратио бескућник и тражио новац, али када чујете за шта - настаће МУК
Банке за сваку од њих наплаћују трошкове одржавања, па није реткост да са вашег банковног рачуна оде и по неколико хиљада динара за одржавање рачуна, накнада за коришћење картица, разне врсте провизија за плаћање или подизање са банкомата.
Ако желите да уштедите саветује се да угасите све картице које не користите или које ретко користите и определите се за једну или две картице са којих најчешће вршите плаћања. Већ након неколико месеци можете уштедети новац за неки краћи пут или продужени викенд.
5. Смањите коришћење аутомобила
Лекари апелују на људе да се што више крећу, да се баве спортом јер је начин живота све више везан за боравак у затвореном простору. Зато људи све више обољевају од разних врста болести. Лекари саветују да се што више времена проводи на свежем ваздуху, у шетњи кроз природу.
Знате ли колико НОВЦА постоји на свету: Цифра од које ћете пасти на теме
Зато имаћете вишеструке користи уколико почнете да избегавате вожњу аутомобилом до неких места која су вам близу или до којих лако можете да стигнете пешака. Угасите мотор и покрените се, шетајте идите до оближњих продавница пешака, осим што ће вам пријати боравак на отвореном простору, уштедећете новац за гориво.
И то је данас један од већих трошкова које готово сваки возач осети у свом кућном буџету.
6. Будите рационални при набавци намирница
Уколико сте склони да идете у куповину у велике маркете и да при том потрошите више новца него што сте планирали, прави савет за вас је да направите списак намирница које су вам заиста потребне.
Швајцарска ЗБАЧЕНА С ТРОНА: Ево која земља је сада НАЈБОГАТИЈА на свету
Многи од нас су склони томе да кад виде да су неке ствари на акцијама или им се учини да имају повољну цену често посегну и за стварима које им нису заиста потребене. Или им нису потребне у том тренутку. Зато неретко потрошимо двоструко више новца у набавци него што је планирано.
Решење за овај проблем је списак, направите га пре поласка у куповину и чим уђете у продавницу крените редом по списку, прецртавајте једну по једну ставку све док не дођете до последње.
7. Купујте само оно што ћете моћи да потрошите
При куповини намирница често се занесемо, купујемо и оно што треба и оно нам није хитно.
Од СТАНА до ДЕЦЕ: Ево како најпаметније да искористите свој новац у 30-им
Савет за оне који желе да уштеде је да купују само онолико намирница које могу да потроше за недељу дана, јер ће се у противном намирнице покварити и ви ћете на тај начин бацити новац.
Намирнице које су кварљиве купујте у мањим количинама, а уштедећете и уколико купите намирнице кад су на акцији па их оставите у замрзивач и искористите кад вам требају. Добар део новца на тај начин остаје у вашем новчанику а не негде бачен у канти за смеће.
8. Кварове у кући поправљајте на време
Кад приметите неки квар на неком од електричних уређаја, на инсталацијама, водоводним цевима и сличним стварима реагујте на време. Мањи кварови се лакше и поправљају, мању штету је лакше санирати него велику, самим тим штета која настаје приликом мањих кварова је обично јефтинија.
Седам једноставних начина да управљате новцем боље од ваших родитеља
Да не бисте довели до великих хаварија, саветује се да се на време реагујете и отклоните их, па тако уштедите и новац и време, а такође и живце.
9. Будите реални при одабиру пакета за мобилни телефон
На годишњем нивоу велика ставка је новац који се одваја за плаћање рачуна за мобилне услуге и интернет. Зато при одабиру тарифе будите што реалнији, узмите ону која заиста испуњава ваше потребе, не претерујте.
У ОВОЈ ЗЕМЉИ можете зарадити преко 6000 евра месечно: Недостају им запослени, а плата стално РАСТЕ
Што мањи рачун добијете сваког месеца то ће ваша уштеда бити већа.
10. Измирујте обавезе и плаћајте рачуне на време
Избегавате да плаћате рачуне на време? Одуговлачите са роковима и чекате задњи дан? Све то неће променити чињеницу да су ваши рачуни и даље ту и да чекају на наплату. Одлагањем плаћања рачуна само доводите себе у ситуацију да додатно плаћате трошкове опомена и камате које се нагомилавају све више што дуже одлажете плаћање.
Друштво без готовине: Ова европска земља прва у свету укида кеш, ево и када
Да бисте остварили све планиране уштеде најбоље је да направите план штедње, да нацртате шему коју ћете пратити из месеца у месец. На врху ваше штедње треба да буде крајњи циљ који ће бити и ваш подстицај да издржите да се придржавате до краја свог плана.