ОПРЕЗ: Банке наплаћују грађанима 500 динара месечно за ову БИЗАРНУ СТАВКУ!
Обратите пажњу
Кеш кредити су годинама омиљени банкарски производ, али већина грађана тек када узме позајмицу схвати да се иза примамљивих камата крију нејасни трошкови, који додатно увећавају рату.
Прочитајте и:
У то се уверила Београђанка Милица Ј. када је узела готовински динарски кредит у једној од водећих банака на тржишту. Како нам је објаснила, поред провизије на име обраде кредитног захтева, за коју није знала, непријатно ју је изненадила и ставка тзв. праћење кредита.
– Узела сам кеш кредит од око 500.000 динара јер хоћу да купим кола. Све смо договорили и речено ми је да ће ми рата износити око 8.000 динара. Само ми је у једном тренутку, када је већ све било завршено, службеница банке саопштила да ћу месечно плаћати и неко праћење кредита, шта год то значило. Шокирало ме када сам сазнала да је то додатних 500 динара сваког месеца – наводи Милица.
Так када сам потписала уговор, речено ми је да ћу морати да плаћам праћење кредита 500 динара месечно, каже Милица из Београда. У већини банака, у којима су иначе готовински кредити најтраженији, наглашавају да или немају додатне трошкове или да једини додатни трошак представљају меница и извештај Кредитног бироа.
Они се плаћају једнократно и износе 300 динара. У појединим банкама су нам навели да имају и једнократну провизију на име обраде захтева и годишњу провизију за администрирање кредита. Оне се крећу од два до 2,5 одсто укупног износа кредита.
Тако је, на пример, провизија за обраду захтева за кредит од 300.000 динара око 8.000, а једногодишња провизија за администрирање 6.500 динара.
– Основица за обрачун провизије за администрирање кредита је остатак дуга – наводе у једној банци и додају да постоје и додатни трошкови: То је најчешће трошак премије осигурања клијента од последица несрећног случаја, односно незапослености.