ПАЗИТЕ ГДЕ ПОДИЖЕТЕ НОВАЦ: Ово су мали трикови који ће вас заштитити додатног плаћања
Грађани морају строго да воде рачуна, пре свега где и колико новца подижу.
Подизање готовине на банкомату банке код које грађани немају рачун може скупо да их кошта. Банке су од Нове године поскупеле своје услуге, а провизија за подизање кеша на АТМ апаратима још је папренија и, према новом тарифнику, креће се од 20 до 240 динара за најниже износе.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/19/untitled_design_12.png?itok=1bNrnciY)
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/19/1_8_0.jpg?itok=PaMD_dCp)
ВЕСТ КОЈА НЕЋЕ ОБРАДОВАТИ ПУШАЧЕ: Од фебруара ће вам требати више новца за цигарете
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/10/26/untitled_3.jpg?itok=YFZpVnN3)
РАСТЕ ЦЕНА ПШЕНИЦЕ: У Србији се све мање једе хлеб, да ли ће поскупети брашно?
То практично значи да, уколико одете преко пута, односно на банкомат банке која није ваша матична, и подигнете 500 или 600 динара, можете да останете без још 240 динара на својој картици. У том случају провизија нарасте и на више од 40 одсто...
Банкарске трикове често је веома тешко пратити, па грађани морају строго да воде рачуна, пре свега где и колико новца подижу. Једна страна банка која се још пре две године спојила с домаћом и даље наплаћује узимање кеша на банкомату српске банке, иако послује у њеном систему.
Иста картица, а два аршина
- Иако је моја банка преузела једну домаћу банку и на исти начин је избрендирала, осим самог назива, и даље када подижем новац на банкомату купљене банке, узима ми провизију - каже Горица Петровић из Београда.
- Мастер картица је идентична за обе банке, али то ништа не значи за АТМ апарате, које нису спојили. Једном сам подигла целу плату од 45.000 на банкомату домаће банке и остала без 960 динара. Тачније, нисам могла да подигнем целу своју зараду, него за скоро 1.000 динара мање. Банка је скинула скоро хиљадарку провизије. Уз то сам узела и стање на папиру, што ме је коштало додатних 15 динара...
За ову клијенткињу, али и све друге грађане који не знају шта су, односно нису њиихове банке урадиле, а требало је, прво искуство је скупо. Свако од њих се осети покрадено и преварено.
Најскупљи су мали износи
Висину провизије одређује банка у којој клијент има рачун и која је издала платну картицу којом може да плаћа и подиже новац на банкоматима и других банака. Ова накнада зависи и од врсте пластике, односно да ли је национална, мастер или виза.
Правило је да је подизање малих износа и најскупље, јер су банке "закуцале" минималне провизије.
Иако је Народна банка Србије 2019. године на свом сајту окачила све накнаде банака како би утицала на конкурентност, ништа се није променило, јер су све банке остале при својим износима провизија, а од Нове године их и повећале. Ретко који банкар хоће да се одрекне своје зараде, која је управо највећа на овим трошковима.