Колико вам новца треба за ЗИМНИЦУ? Понуда је велика, али и ЦЕНЕ: Најтраженији на пијацама је КУПУС!
У јеку је сезона кисељења, а цена свежег купуса је повољна
Свежи купус на пијацама је све траженији, јер је у јеку сезона кисељења.
Они који воле да припреме залихе те здраве намирнице у сопственој режији сигурно ће то учинити и ове године пошто је цена свежег купуса повољна.
Од трошкова за славу ове породице из Београда ДИЋИ ЋЕ ВАМ СЕ КОСА НА ГЛАВИ: Чекајте само да чујете мени и КО ИХ ЈЕ СЛУЖИО
ГРАЂАНИ, СПРЕМИТЕ СЕ: Ово је 5 најважнијих ствари које су ПОСКУПЕЛЕ и које ћете плаћати више у 2020.
На зеленим и кванташким пијацама широм Србије креће се од 20 до 40 динара за килограм. У Београду се може наћи за 20 на Велетржници, на пијацама је углавном од 30 до 50, али на појединим тезгама достиже цифру од 60 динара. Велики трговински ланци такође имају добру понуду ове свеже намирнице која у њиховим продајним објектима кошта од 25 до 35 динара.
На видиковачкој пијаци у Београду свежи купус стаје од 30 до 50 динара.
- Најбоља сорта за кисељење је српски мелез, зато што има танке листове - каже продавачица.
- Најсличнији му је потомак, са нешто дебљим листовима, а браво је најтврђи и најдуже траје. Они који желе да имају кисели купус до јуна, стављају све три сорте, на дно бурета иде браво, па онда потомак, а у горњем делу ређају српски мелез.
Цена свежег купуса на Бајлонијевој пијаци углавном је 40, а на Каленићу иде до 60 динара.
Током зимских месеци кисели купус је готово свакодневно на нашим трпезама, било да га користимо као салату, куван, динстан у јелима, или за припремање незаобилазних сарми. Грађани са којима смо разговарали углавном воле сами да га киселе.
Велики број, претежно припадника млађе популације, одлучује се да купује готов производ на пијацама или у великим маркетима, јер немају довољно времена или простора за припрему ове намирнице.
Пензионерка Нада (69) истиче да никада није куповала кисели купус, већ увек сама оставља 70 килограма, што је довољно за читаву породицу.
- Никада нисам киселила купус, нити то умем да урадим - вели Јасна (31).
- Узимам од мајке, она га сваке године оставља.
Многима понуда готовог киселог купуса олакшава живот. Тако и Ана (29) ову намирницу пазари у мегамаркетима јер, како истиче, нема ни времена, нити простора да то ради у кућним условима.
Милица (34) редовно оставља довољну количину купуса за целу зиму. Сваке године укисели 60 килограма за породицу, а део подели пријатељима.
- Више се исплати овако, јер је цена повољна, а и укуснији је од оног који се продаје у маркетима - каже ова Београђанка.
Она нам открива и рецепт. За 60 килограма купуса потребно је буре од 120 литара и 2,6 кила соли. Корен главице се издуби и у њега се сипа со, а посоли се додатно и сваки ред наслаганог купуса. Прелије се водом, а одозго се стави камен. Важно је да главице буду испод нивоа воде…
Већ сада се у мегамаркетима и код појединих продаваца на пијацама може наћи и кисео купус, а његова цена је много виша од свежег. Најјефтинији је на кванташу где килограм кошта од 60 до 90 динара.
Мира из Лештана од августа припрема ову намирницу за продају на пијаци. Оставила је две тоне, а килограм наплаћује 120 динара. У трговинским ланцима главица киселог купуса од једног килограма креће се од 150 до 220 динара, рибанац је од 120 до 140, а у листовима од 220 до 390 динара.
Све мање времена, али и све већи ТРОШАК! Срби славе славу уз КЕТЕРИНГ, а ево колико то кошта сваког домаћина!
Сланина и чварци некад су били сиротињска храна, а сада коштају ПРАВО МАЛО БОГАТСТВО! (ФОТО)
Максимовићи су из Калифорније прешли у Тополу: Засадили су ЧУДНОВАТО ВОЋЕ и сад зарађују 100.000 ЕВРА ПО ХЕКТАРУ!
Пензионери у Србији пуни живота: И поред пензије воле да раде додатне послове!
ОНИ ДОЛАЗЕ: Ово је ТОП ПЕТ послова које ће у будућности заменити РОБОТИ