ПРЕТЕ ВАМ КАЗНЕ И ДО 50.000 ДИНАРА: Истиче рок за плаћање пореза, а то што није стигло решење није и оправдање
Чак и они који уредно плаћају рате, по решењу из претходне године, могу да дођу под удар затезних камата
Иако рок за плаћање пореза на имовину за први квартал ове године истиче 17. фебруара, на адресе грађана у градовима широм земље још увек нису стигла решења, па се не зна колико ће износ овог намета бити обрачунат. То што се касни са доставом, не значи да ће држава, ако ову обавезу не измирите на време, каснити са каматама и то за дуг који практично још није доспео.
ПРОЈЕКАТ ВРЕДАН 27 МИЛИОНА ЕВРА СПРЕМАН ЗА УПОТРЕБУ: Данас почиње да ради гондола на Копаонику
СРПСКИ ТУРИСТИ ПОХРЛИЛИ НА СКИЈАЊЕ: Капацитети на планинама за празнике попуњени
ПОДРШКА ДРЖАВЕ СРБИЈЕ ОБРАДОВАЛА ХОТЕЛИЈЕРЕ: Показали колико је ова одлука тренутно важна
Такав је закон и ко га не поштује неће му се исплатити, јер не само што ће му се за сваки дан кашњења зарачунати затезна камата, која тренутно износи 9 посто на годишњем нивоу, већ ризикује и да плати казну од 50.000 динара по неплаћеном кварталу.
И док се сваки дан кашњења грађана папрено наплаћује, држава је своје кашњење предвидела законом, дајући упутства обвезницима како да плате унапред и тако кредитирају локалну самоуправу на чији рачун и иде овај новац.
- До доспелости пореске обавезе по решењу, обвезник порез плаћа аконтационо, у висини обавезе за последње тромесечје претходне пореске године - стоји у Закону о порезима на имовину.
Ипак и они који уредно плаћају рате, по решењу из претходне године, могу да дођу под удар затезних камата. То је у случају када им решење о разрезаном порезу коначно стигне на кућну адресу, а садржи већи износ него што је био у 2020. години јер и ту постоји рок од 15 дана да се разлика између рата плаћених по старом и оних одређених новим решењем.
Кад дуговања застаревају?
Стручњак за порезе Ђорђе Пап каже да треба да се зна да је закон дефинисао и могућност застаревања наплате дуга по основу пореза на имовину.
- Право Пореске управе на утврђивање и наплату пореза и споредних пореских давања застарева за пет година од дана када је застарелост почела да тече. Овде говоримо о такозваној релативној застарелости, која се прекида сваком радњом Пореске управе предузетом против пореског дужника. После прекида застарелост почиње тећи изнова, и време које је протекло пре прекида се не урачунава у рок за застарелост. Треба напоменути и да је законодавац увео и појам апсолутне застарелости, која подразумева да када истекне рок који је за њу предвиђен, пореска обавеза престаје. Рок за њено наступање је 10 година од истека године када је пореску обавезу требало утврдити или наплатити - наводи Пап.
Ако вам случајно поштар не уручи на време, односно онако како је на коверти одштампано, може да се деси да сте већ закаснили са ратом а камате, без вашег пропуста, вам се обрачунају.
Таква ситуација је била присутна и ранијих година а неће изостати ни ове јер су у готово свим локалним самоуправама увећане основице за порез на имовину зато што је у 2020. години забележен скок цена некретнина.
Стручњаци препоручују да грађани измире своје обавезе у року јер им се неће исплатити да касне зато што поред увећаног пореза на имовину, укупно задужење може да им оптерети и камата, али и казна.
- Грађани који не поштују прописане рокове за плаћање пореза на имовину могли би бити кажњени са 50.000 динара за сваки квартал за који није плаћена рата пореза. За годишњи порез на имовину законодавац је прописао кварталне рокове плаћања што значи да се непоштовање прописаних рокова сматра нередовним измиривањем обавеза - закључио је Ђерђ Пап.