Поткровља и приземља са разлогом јефтинија!
Постоји велики број недостатака и потенцијалних проблема у тим становима
Одувек на тржишту некретнина станови који се налазе у поткровљу или приземљу имају од 10 до 20 одсто нижу цену од некретнина које се налазе у међуетажама. Због многобројних недостатака и потенцијалних проблема, та разлика у новцу је оправдана. Ипак, они који се одлуче да купе некретнину на нултој и последњој етажи, приликом трговине, потребно је да широм отворе очи. Да искалкулишу мане, процене потенцијална улагања и да ли нижа цена квадрата то покрива.
Прочитајте и:
Некада јефтиније, може да буде далеко скупље. Станови у поткровљу и приземљу траже чешћа инвестициона улагања. Живети на врху зграде може бити дивно. После адаптације, поткровља могу бити веома атрактивна. Коси кровови дају неку уметничку црту. Међутим, проблеми се брзо уоче.
Највећа мана поткровља су кровни прозори. Столарија изложена атмосферским утицајима с временом постаје крта и порозна. После неког времена, влага (кишница) са крова продире у стан. И сама кровна конструкција може да задаје проблеме. С временом долази до деформација. Дешава се да кошава мало помери цреп. Конструкција почиње да прокишњава. А те поправке су веома скупе. И веома је тешко наћи квалитетне мајсторе.
Поткровља у зградама до пет спратова углавном немају лифт. Зато је потребно да сви чланови породице имају добру кондицију. Пешачење степеницама од приземља до поткровља највећи је проблем за пензионере и инвалиде. Због тога многи одустају да се шетају и по цео дан проводе код куће.
Станови "испод" крова су познати и по томе што су лети веома топли, а зими их је тешко угрејати. Данас су изолациони материјали веома квалитетни. Међутим, и даље је потребно значајније више енергената за загревање и хлађење, него за обичан стан у средини зграде. У случају елементарних непогода, поткровља нису безбедна. Ризичнија су у случају пожара. Ватра и дим иду ка вишим етажама, а људима је дужи пут за евакуацију.
Од предности, може се издвојити приватност. Нема буке са етаже изнад. Поткровља по правилу имају одличне панораме, па се погледом кроз прозор добија осећај слободе.
Станови у приземљу ретко када су атрактивни. Чешће су на удару лопова. Захтевнији су за одржавање, јер у приземљу има више прашине него на вишим етажама. Оно што је веома битно, некретнине у приземљу имају мање дневног светла. У случају да се запуше канализационе и одводне цеви, у тим становима је већи ризик да поплаве.
Припремите новац: Велики трговци ускоро почињу да НАПЛАЋУЈУ КЕСЕ
Осми март као бизнис: Ево ко ће највише зарадити данас за Дан жена
Они који полажу до хигијене, знају да приземље није најбоља етажа за будући дом. Због тога што је већа концентрација људи у приземљу, ходници и зидови су углавном прљави. Приликом продаје и рентирања, власници и купци морају да укалкулишу све ове факторе, који утичу на мању тржишну цену.
Живети у приземљу вишеспратнице има и својих предности. Станови у приземљу су погоднији да се претворе у пословни простор. Како локали, лакше се издају и већа је цена закупа, него када се рентирају као стамбена јединица. Оно што је старијим житељима и најбитније, не морају много да пешаче уз степенице.
Приликом куповине поткровља можете имати среће да вам поглед на град буде фантастична панорама. Видик на коме ћете уз јутарњу кафу одмарати очи. Међутим, станоградња последњих година је на нижем нивоу него пре три-четири деценије. Инвеститори зидају зграде, које у поткровљу имају имају по две етаже. У оној вишој етажи се постављају коси кровни прозори са погледом - на небо!