ПРИВАТНА ПЕНЗИЈА СВЕ МИЛИЈА! Сви мисле шта ће "под старе дане", а ово је начин да добијате 18 ХИЉАДА СВАКОГ МЕСЕЦА
Свако лице млађе од 70 година без обзира да ли је запослено или није може уплаћивати у приватни пензиони фонд
Да се све више грађана одлучује да приватно уплаћује пензију потврђују и најновији подаци Народне банке Србије.
Тако је на крају другог тромесечја ове године у тај вид осигурања било укључено чак 5.514 људи више него у истом периоду прошле године.
ДОБРЕ ВЕСТИ! Ево шта радници у Србији могу да очекују ако МИНИМАЛАЦ СКОЧИ ЗА ДВЕ ХИЉАДЕ ДИНАРА!
ПОВЕЋАЊЕ ПЕНЗИЈА ЗА ШЕСТ ОДСТО: Ево коме ће повишица бити 1.600 динара, а коме ЧЕТИРИ ПУТА ВИШЕ
Освојите невероватних два милиона динара за шопинг у Галерији Белграде!
Истовремено је порасла и нето имовина добровољних пензијских фондова, и то 1,1 одсто у односу на први овогодишњи квартал, тако да је на крају другог тромесечја достигла суму од 45,1 милијарду динара. То је, рецимо, у односу на 2016. годину за скоро два и по пута више.
Очигледно је да пандемија вируса корона, која је пољуљала многе привреде ове године, није битно утицала на добровољно пензијско осигурање, па је обезбеђивање додатних средстава за старе дане и даље битна ставка у буџетима доста грађана.
Приватну пензију у Србији данас уплаћује 203.039 људи. Највише је корисника од 40 до 60 година, а просечна уплата је око 4.000 динара месечно.
У добровољне пензијске фондове могу уплаћивати појединци, за себе и друге, као и послодавци за своје запослене. По анализи централне банке, у другом овогодишњем кварталу 42 одсто уплата биле су индивидуалне, 34 одсто су уплате послодаваца за своје запослене, док се 24 одсто односи на уплате преко пензијских планова.
Младе генерације све чешће размишљају да ли ће моћи да опстану са сумом која им у будућности буде стизала од ПИО фонда, због чега се у све већем броју одлучују за приватне пензије, односно чланство у неком од добровољних пензијских фондова, како би део својих прихода издвајали као штедњу за старост.
Висина пензије зависи од приноса који остварују пензијски фондови, а принос фондова за други квартал ове године је био нешто мањи, око три одсто. Међутим важно је рећи да се не гледа принос за једну годину већ просечни за цео период уплате. Треба истаћи и да је претходних година било фондова и са приносима већим од девет одсто.
На примеру приноса од пет одсто годишње, за уплате од 2.000 динара месечно током 25 година, исплата би на месечном нивоу током 20 година износила 7.483 динара. По истом овом принципу, ако је принос фонда девет одсто, сваког месеца грађани би током 20 година примали пензију од 18.186 динара.
Приноси фондова на годишњем нивоу зависе од извора у које улажу новац било да су то обвезнице, акције или камате у банци.
Најпре треба пронаћи сигуран фонд, а добро је да знате и то да уколико нисте задовољни пословањем фонда који сте одабрали можете га променити.
Након прикупљања информација о правима и обавезама, следи потписивање уговора о чланству и плаћање накнада - приликом уплате пензијских доприноса (највише 3 одсто вредности уплате) и за управљање добровољним пензијским фондом (до два одсто вредности имовине фонда на годишњем нивоу).
Доња старосна граница не постоји и свако ко има мање од 70 година може да буде члан фонда, без обзира да ли је запослен или не, односно да ли је домаћи или страни држављанин.
Све је чешћа пракса да родитељи почну са штедњом за своју децу одмах по њиховом рођењу, јер уплате у дугом временском периоду могу да обезбеде пристојне приходе за пензију.
Сума која се уплаћује је на добровољном нивоу, као и темпо уплате, а најраније године да се званично постане пензионер у Србији су 58, па је то од 2011. године и доња старосна граница за повлачење средстава које сте уплаћивали у приватни фонд.
ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА НАЈСТАРИЈЕ ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Примања пензионера од јануара могла би бити увећана и до ШЕСТ ОДСТО
УСКОРО ПРЕМА ШВАЈЦАРСКОЈ ФОРМУЛИ: Ево колика ће бити примања пензионера у Србији од јануара
ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТЕ ВАШЕ РАЧУНЕ: Данас леже последња уплата, милион људи добија новац
ГРАЂАНИ, СТИЖЕ ВАМ НОВАЦ НА РАЧУНЕ! Издвојено 130 милијарди динара за више од МИЛИОН ЉУДИ
Грађани, спремите се: Од октобра стижу више рате кредита - за стамбени додатних 750, а за кеш кредит 500 динара