МАЈСТОРИ ЗА СЕЛИДБЕ! Како уштедети ако се преселите, да ли се исплате службе и агенције?
Тек када кренете да сортирате намештај, одећу, обућу, посуђе и све остало што је било део вашег живота током година или деценија у неком стану, схватите да вас чека озбиљан посао, и много непредвиђених изазова.
"Ко се сели, тај се не весели", каже наш народ, посебно имајући у виду и разне трошкове који нам (не)планирано "стану на пут". Тек када кренете да сортирате ствари, након година или деценија живота у једном стану, схватите колико вас посла, заправо, чека.
Пензионери задовољно трљају руке: Данас почиње исплата пензија
ОВО СУ СВИ ДЕТАЉИ СИСТЕМА Е-ФИСКАЛИЗАЦИЈЕ: Нова фискална каса моћи ће да буде и мобилни телефон или таблет
ЦЕНУ КВАДРАТА МОЖЕТЕ СПУСТИТИ И ДО 500 ЕВРА: Ове ствари морате знати приликом куповине стана
Ако сте ових дана пред тим изазовом, сигурно сте се сусрели са мноштвом старог, непотребног намештаја. Вероватно сте годинама одлагали и гомилали све и свашта, а сада је дошло време да се решите тог "терета". Ипак, ако немате намеру да сами износите све старе ствари, то може доћи са ценом.
Наиме, већ смо приметили како у Србији мајсторима посао цвета, нарочито ако узмемо у обзир да су дефицитирани. Кад смо код тога, ево неколико савета који вам могу смањити финални трошак, али и уштедети време, односно "сачувати" живце.
Радије одаберите једног мајстора који има тим људи, него агенцију или мајсторе појединачно. Наиме, како нам преноси читатељка М. М. из Београда, која је усред селидбе, агенције узимају приличну провизију, док се ангажовањем мајстора понаособ ситуација додатно компликује, како финансијски тако и временски.
- Треба их све ускладити. Сваки хоће "чист терен" пре него уђе да ради, а и цена је свакако више ако ангажујете једног професионалца за једну услугу. Наравно, то је некада неизбежно, али мој савет је да нађете мајстора који је 3 у 1, односно који има људе стручне за разне ствари. Најважније је да прво средите воду и струју, остало су финесе. Зидове ћете лако окречити ако не ваља - каже нам М. М.
Такође, каже да је имала среће да нађе мајстора вољног да јој помогне и око селидбе, али и око монтирања намештаја, будући да се те услуге додатно наплаћују када пазарите у продавницама намештаја.
Савет је и да са селидбом кренете на време, не у смислу пребацивања ствари, већ "ослобађања" простора, јер се често деси да људи запну.
- Када дуго живите у једном стану, нисте ни свесни колико тога се нагомила. Онда дође тренутак када треба пола ствари бацити, а не знате одакле да почнете - прича нам М. М.
У колико кутија стану деценије живота?
Додаје да је тек та "мука" упознала и са, можемо рећи, растућим бизнисом у Србији, а то је одношење старих ствари. Иако је овај "посао" до пре неколико година углавном био бонус за оне који односе, тј. долазили су да бесплатно носе ствари које станари више неће, испоставило се да више баш и није тако.
- Сви које сам звала носе бесплатно тек ако процене да им се исплати то што треба да однесу. Али, неће да дођу да процене, већ је принцип да им шаљете фотографије преко мобилног, што донекле разумем јер су сигурно добијали свакакве позиве. Више нису у игри сами стари комади намештаја, већ и одећа, обућа, књиге... - прича нам М. М. и напомиње даље зашто је одустала, ипак, од ове идеје.
- Послала сам фотографије кревета, фрижидера који ради, зидних слика, одеће, ормара, огледала... Ипак, били су вољни да однесу тек понешто, или да им платим око 50 евра. Искрено, то ми је додатни трошак, а ипак сматрам да дајем ствари које нису потпуно бескорисне. С друге стране, свесна сам да нико то не би радио за џабе, верујем да екипа има доста посла (ношење, паковање, ломљење неких ствари ради лакшег транспорта. Све у свему, одлучила сам да одложим тај посао док не видим шта ћу, можда неком појединцу (породици) буде значило - каже нам ова Београђанка.