Штедња у време инфлације: Како сачувати вредност новца?
Глобална економска криза и геополитичка дешавања донела су са собом велику неизвесност.
Грађани интензивно траже начине да обезбеде финансијску стабилност те штедња постаје приоритет све већем броју људи, а посебан тренд раста бележи штедња у домаћој валути која на нивоу државе износи готово 90 милијарди динара. Ипак, главно питање је: како сачувати вредност новца? Модел штедње у ’сламарици’ постаје превазиђен, а императив је пронаћи алтернативу која обезбеђује раст улога. Уз
минималан ризик улагања, а примамљиву добит у виду каматне стопе, орочени депозити постају све популарнији у Србији.
У сусрет новембру као месецу штедње, а нарочито имајући у виду своју дужност да помогну у очувању финансијске сигурности грађана, банке су ове године понудиле веома примамљиве каматне стопе на орочену штедњу. Према подацима НБС, просечна номинална каматна стопа за штедњу у динарима орочену на 12 месеци износи 3,41 одсто, што је знатно више у односу на претходну годину.
Једну од најпримамљивијих каматних стопа на тржишту која за 1,5 процентних поена превазилази овогодишњи просек нуди Моби Банка: 5% фиксне камате на динарске депозите орочене на 12 месеци (НКС=ЕКС). Уз то, у понуди је и девизна штедња по фиксној номиналној каматној стопи од 2,20% (ЕКС 1,87%) за средства орочена на 12 месеци.
Да додатно поједностави први корак ка сигурној штедњи, прва дигитална банка у региону пружа и могућност отварања штедног рачуна потпуно онлајн и бесплатно, без одласка у банку и додатних трошкова за корисника.
Сви детаљи у вези са понудом као и репрезентативни примери штедње у динарима и еврима налазе се на сајту банке, а ове каматне стопе на располагању су грађанима до краја новембра.