ЗАШТО ЦЕНА ГРЕЈАЊА НИЈЕ ИСТА? У Београду 30 посто скупљи гас, него у Старој Пазови!
Невероватно је да је приородни гас 120 динара по квадратном метру у Београду, док у другим градовима иде и до 79 динара.
У новембру су Нишлијама стигли увећани рачуни за грејање. Исти месец прошао је Новосађанима - са смањењем трошка за топле радијаторе.
Иако готово све топлане у земљи за своју основну сировину користе природни гас, цене се прекрајају потпуно самостално, од града до града.
Правдајући се да се по закону мора примењивати уредба Владе Србије и методологија обрачуна за потрошњу топлотне енергије, чланови Градског већа у Нишу су крајем прошлог месеца ипак пристали да повећају цену грејања и то за 30 одсто. Тако ће Нишлије варијабилни део за грејање плаћати уместо 3,91 динара по киловат-сату - 5,21 динар.
КО КУПУЈЕ У СЕЦОНД ХАНД-у: Људи стегну срце и дођу овде, али не знају праву истину!
Наплата по утрошку
Законом о енергетској ефиканости предвиђено је да све топлане до краја сезоне 2015/2016. морају да пређу на наплату грејања по утрошку.
Ипак, и на почетку ове грејне сезоне свега неколико процената топлана омогућава својим корисницима ову услугу, док се остале већином правдају недостатком финансија потребних за ово пребацивање или незаинтересованошћу купаца.
Новосадска топлана је спустила цену грејања за 3,79 одсто. Ово је друго појефтињење у овој години, након што су пролетос цене већ смањене за око шест одсто. Према предложеном ценовнику, грејање ће бити 97,7 динара са ПДВ-ом по квадрату уместо садашњих 101,58 динара по квадрату. У предлогу одлуке о појефтињењу грејања и топле воде се наводи да се смањење цена тражи јер је смањена цена природног гаса, који је главни енергент који Новосадска топлана користи.
“У Нишу је јако ниска цена грејања, а одлучено је да се постепено повећава како не би био велики удар за потрошаче”, каже Милован Лечић из Удружења топлана Србије.
“Топлане саме одређују своје цене и предлажу их локалним самоуправама”, додаје он.
Из обе топлане руководе се усвојеном Методологијом о минималним и максималним ценама грејања, које је прописало Министарство енергетике. Тако је однос између цена - невероватно различит.
УКЛЕТИ СТАНОВИ У СРБИЈИ: Продају се за мале паре, а нико их неће - ево и зашто!
У Београду је убедљиво највећа цена грејања, скоро 120 динара по квадрату, а у Баточини је скоро 30 динара мања - 81 динар, док Стара Пазова наплаћује 79 динара по квадрату. И они који трошкове деле на фиксни и варијабилни део имају велике међусобне осцилације. Међу најповољнијима су Мали Зворник, где је фиксни део 16 динара за квадрат, као и Неготин и Врбас који фиксни део наплаћују 24 динара по метру квадратном.