ЗБОГ ЧЕГА И ДАЉЕ СКАЧУ ЦЕНЕ СТАНОВА? Квадрат скупљи до девет одсто, два града посебно се истичу
Тражња за становима све је већа, цене расту на месечном нивоу
Цена квадрата у Србији расте и даље. Тражња за становима у великим градовима, посебно у престоници, додатно је ојачала, што је допринело даљој стабилизацији тржишта некретнина али и новом благом расту цене.
САВЕТ СТРУЧЊАКА: Ево како да смањите холестерол и спречите појаву атеросклерозе и компликација на крвним судовима!
НИЖИ РАЧУНИ ЗА СТРУЈУ: Шта нам све доносе нови закони у енергетици, од државе и новац за замену столарије
КО НАЈВИШЕ ЗАРАЂУЈЕ У СРБИЈИ? Ово су најплаћенија занимања, пилоти скинути "са трона"
Најновјији подаци за март показују поскупљење станова на периферији Београда али и по другим великим градовима и то до чак 9 одсто за месец дана.
Правило је да на цену највише утиче однос понуде и тражње, а сада је ситуација таква да је понуда мања од захтева за куповином и управо то и одржава и "гура" цену квадрата у Србији. Тако је, рецимо, квадрат у центру Београда у марту коштао у просеку 2.500 евра, што је раст од 1,1 одсто у односу на фебруар. На Новом Београду квадрат у просеку кошта 1.934 евра што је раст од око пола процента за месец дана, показују анализе о просечним ценама староградње и новоградње огласених станова на једном сајту за некретнине.
По подацима са истог сајта, у марту су цене станова на продају у Београду мање-више стабилне. Примећује се благи раст цена квадрата у насељима где је иначе цена приступачнија, као што је на пример Миријево. А Миријево је управо београдско насеље, где је у фебруару квадрат поскупео за два до три одсто. Исто се догодило и на Вождовцу.
У Новом Саду, а такође и у Крагујевцу, цене станова за продају у последњих 30 дана не бележе велике промене. Једино новосадско Ново насеље има тренд благог пада у цени од 1,5 одсто.
Већа флуктуација у ценама у марту примећена је у Нишу, где делови града као што су Булевар Немањића, Дурлан, Палилула имају раст цене квадрата од 5 до 9 одсто. И овде су у фебруару цене квадрата у најтраженијим насељима скочиле и више од шест одсто.
У Панчеву цена квадрата не престаје да расте, у марту је раст од скоро шест одсто, што је у директној корелацији са повећаним интересовањем за куповину станова због близине престонице.
Познаваоци понављају да на тржишту некретнина, као и на многим другим тржиштима, влада закон понуде и потражње. У Србији се дешава то да је потражња за некретнинама веома велика, посебно у већим градовима, и то се може рећи да је на рекордном нивоу. Тражња је посебно велика у новоградњи, а управо ту лежи и потенцијал за раст цена. Новом расту цене истовремено може кумовати и поскупљење материјала за градњу.
- Та поскупљења нису мала јер је гвожђе поскупело 40 посто, арматурна мрежа исто толико, а повећане су и цене челичних лимова, термоизолационих материјала и столарије за 20 посто. Због тога су у фебруару већ забележене неке корекције навише за станове у изградњи у елитним насељима, које су у просеку веће од пет до десет одсто јер инвеститори своје трошкове преваљују на купце - објашњава један велики инвеститор из Београда.