ЗБОГ ЧЕГА СКАЧУ ЦЕНЕ? Детаљно објашњење - ево кад можемо да очекујемо појефтињење прехрамбених производа
Генерални директор Сектора за економска истраживања и статистику Народне банке Саво Јаковљевић рекао је да је у августу забележено једно од највећих поскупљења воћа и поврћа за последњих десетак година.
Сви фактори говоре да је инфлација привремена, навео је Јаковљевић и додао да се очекује да се до краја следеће године она нађе на нивоу на ком је била и претходних осам година.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/28/100_evra.jpg?itok=F68z2MbT)
ЖЕЛИТЕ ДА ШТЕДИТЕ, АЛИ И ЗАРАДИТЕ? Ово се највише исплати - једна ствар је ризична
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/20/profimedia-0088439544novac.jpg?itok=QXoURm-l)
ОД ДРЖАВЕ И ДО 5.000 ЕВРА! Обезбеђена додатна средства за субвенције, ово су услови
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/12/06/profimedia-0166881229.jpg?itok=UkhEmNWq)
ТРЕБА ЛИ ПОТРОШАЧИ ДА БРИНУ? Цена сунцокретовог уља у једном тренутку одлетела високо, да ли ће бити новог поскупљења?
Докле је коме напуњен цегер и колико је то коштало прошле и пре више година, свакодневна је тема. Поставља се питање шта је код нас погурало инфлацију на 4,3 процента у августу и да ли ће горња граница дозвољеног одступања од циља Народне банке бити прескочена.
Око осам одсто производа из потрошачке корпе имало је двоцифрену инфлацију, многи би рекли и троцифрену, када чују колики је рачун.
Генерални директор Сектора за економска истраживања и статистику Народне банке Саво Јаковљевић рекао је да је важно истаћи да се инфлација мери према индексу потрошачких цена, а у индекс улазе 662 производа – 10 одсто индекса односи се на цене непрерађене хране, 21 одсто на цене прерађене хране, 29 одсто структуре индекса односи на индустријске производе, 16 одсто на енергенте и 24 одсто на услуге.
- Када имамо у виду ове проценте онда можемо говорити шта тачно утиче на инфлацију. Инфлација се мери у 15 градова у Србији. Не морају цене у свим градовима исто да се крећу - навео је Јаковљевић.
Према његовим речима, инфлација се мери на међугодишњем нивоу, цене у месецу ове године мере се са ценама у истом месецу прошле године. Додао је да је прошла година била пандемијска, а да ове године имамо постепен излазак из пандемије што се тиче економије.
Грађане највише занима оно што се дешава у радњама, поскупело је поврће и месо, а Јаковљевић објашњава шта је узрок томе.
- У августу прошле године имали смо јако ниске цене одређених производа. Цене меса су биле изузетно ниске током целе године и један од узрока је била пандемија. Ниска цена одразила се да произвођачи смање своју понуду. Ове године са повећала тражња и привреда није могла у кратком року да одговори на све потребе. У неком моменту понуда и тражња ће се изједначити - истакао је.
Када је реч о поврћу, имали смо необичан раст цена поврћа у августу јер смо, поред пандемијских разлога, имали и сушу.
Изнео је податак да је ово био "један од највећих раста цена воћа и поврћа у задњих десетак година".
Цене у окружењу
У окружењу поскупљења су и већа, а правдају се убаченим милијардама без камате.
- Многи су раније попут Америчких централних резерви и Европске централне банке утицали на повећавање инфлације повећавањем тих средстава ликвидности и они јесу утицали на инфлацију, али треба узети у обзир и цене нафте која је прошле године била доста јефтинија, а сада се њена цена враћа - рекао је Јаковљевић.
У светској бази за статистичке податке о ценама струје, грејања, воде, одношења смећа, Србија је на 32. месту. Јефтинија од Словеније и Хрватске, а скупља од Северне Македоније, Црне Горе, Албаније.
Ово повећање инфлације нису вукле услуге, каже генерални директор у НБС-у и додаје да то није извор инфлаторног притиска.
- Сви ови фактори говоре да је инфлација привремена. И цене непрерађене хране и цене нафте и нафтних деривата, све указује да је привремена компонента присутна и да ће бити присутна још неко време - објаснио је наводећи да је цена нафте сада до 75 долара по барелу – незнатно виша од цене пре пандемије.
Јаковљевић је рекао да и наредних месеци можемо очекивати стопу инфлације као у августу, чак можемо очекивати и нешто већу.
Очекује се, како каже, да до краја године буде инфлација на нивоу горњег инфлаторног циља који је 4,5 посто, а смањење инфлације се може догодити од другог квартала наредне године и до краја следеће године да се нађе у доњем делу циљаног коридора, односно на нивоу на ком је била и претходних осам година.