Место сусрета пољопривреде и савремених технологија: Мејкерс лаб отворен у Пољопривредној школи у Краљеву
Пољопривредно-хемијска школа „Др Ђорђе Радић” у Краљеву постала је прва пољопривредна школа у Србији која је добила Мејкерс лаб, чиме је започета нова ера модернизације образовања у области пољопривреде.
Овај пројекат, спроведен уз подршку Групе за образовање и кључних партнера из привреде, има за циљ да трансформише начин на који млади стичу знања и вештине неопходне за савремено окружење и послове који се између осталих индустрија односе и на пољопривреду.
Отварање Мејкерс лабова у пољопривредним школама представља велики искорак у образовању младих стручњака, а слични простори се ове недеље отварају и у школама у Бачу, Житорађи, Свилајнцу и Вршцу. Мејкерс лабови и њихови програми, пружају ученицима прилику да стичу практична знања и вештине у областима паметне пољопривреде, одрживих пракси и дигиталних технологија, како би имали што веће шансе за успех у овој, за нашу земљу тако значајној грани привреде.
Ово отварање је означило и најаву иновативног програма паметне пољопривреде, као једног од кључева одрживе будућности, који ће обухватити пет пољопривредних школа које добијају Мејкерс, као и три техничке средње школе и три гимназије широм земље које их већ имају. Техничке школе и гимназије у својим двориштима добијају Мејкерс баште уз потребну технологију како би учили о напредној производњи хране са аспекта својих програма. Завршницу програма обележиће тимски рад, стварање и иновирање ђака и наставника чији резултати ће допринети напретку учења сваке наредне генерације.
Група за образовање коју чине Достигнућа младих у Србији, Центар за промоцију науке, Иницијатива Дигитална Србија и Нордеус фондација, заједно са својим партнерима гради и опрема сваки Мејкерс лаб савременом опремом прилагођеном профилу и програму школе, као и програмима које доноси ђацима и наставницима. Тако су се поред опреме намењене савременој пољопривреди у једној од најстаријих школа у Србији нашли и 3Д штампач са филаментима, миксер за креме и козметичке производе, ранац за анализу земљишта, сто за производњу у цвећарству и повртарству, акциона камера…
Значај Пољопривредно-хемијске школе „Др Ђорђе Радић”
Основана 1882. године, Пољопривредно-хемијска школа „Др Ђорђе Радић” једна је од најстаријих школа у Србији специјализованих за пољопривреду, прехрамбену технологију и хемијску индустрију. Кроз године, школа је изнедрила генерације стручњака који су данас носиоци развоја ових сектора у земљи. Уз нови Мејкерс лаб, школа ствара савремено окружење за развој младих иноватора, што је још један корак напред у њеној дугогодишњој мисији унапређења образовања.
“Од оснивања школе и њеног првог управитеља др Ђорђа Радића, иначе првог доктора пољопривредних наука у Србији, наша школа је прошла три индустријске револуције, а ево сада смо на прагу четврте. Захваљујући свим овим нашим пројектима, а пре свега пројекту паметне баште, опремљени најновијом технологијом дочекујемо и четврту индустријску револуцију. Надамо се да ће нам овај корак напред и сва ова опрема коју смо добили, помоћи у реализацији нашег новог образовног профила — пољопривредни техничар дигиталних технологија, али и унапредити рад наше мале баште. На ове начине, везујемо производњу на отвореном и обраду података у Мејкерс лабу”, објаснила је Светлана Младеновић, директорка школе, истичући значај повезивања пољопривреде и технологије у образовном систему.
На отварању су ученици школе представили своје пројекте из области заштите животне средине, развијене кроз Уницефове Упсхифт радионице, као и своје вештине у изради козметичких производа, цвећарских аранжмана и пекарских производа. Ученици пољопривредног смера демонстрирали су примену паметне пољопривреде у свакодневној настави, чиме су приказали како теорија може да постане пракса.
Отварање Мејкерс лаба у Краљеву представља само почетак ширег плана за унапређење образовног система у пољопривредним школама, чиме се ствара основа за развој будућих лидера у области пољопривреде и технолошких иновација.
Паметна пољопривреда представља кључ за одрживу будућност, омогућавајући ефикаснију производњу хране уз мању потрошњу ресурса. Коришћењем напредних технологија као што су ИоТ сензори, дронови и вештачка интелигенција, пољопривредници могу оптимизовати процесе, смањити употребу воде и ђубрива, те се брже прилагодити климатским променама. Зато је улагање у образовање у овој области од суштинског значаја — омогућава младима да стекну потребна знања и вештине, припремајући их за рад у савременој пољопривреди и допринос одрживој производњи хране на глобалном нивоу.