Од микроорганизама до далеких звезда – Сутра се одржава 15. Европска ноћ истраживача
У 16 градова Србије, као и широм Старог континента, 15. Европска ноћ истраживача биће одржана 27. септембра између 16 и 22 часа.
Од најмањих организама које ћемо посматрати кроз микроскоп, до удаљених звезда за које нам требају моћни телескопи, укључујући све природне и друштвене појаве на Земљи, 15. Европска ноћ истраживача повешће вас на још једно незаборавно научно путовање.
Чудесни свет око нас приближиће нам стручњаци из природних и друштвених наука, њихови асистенти и ђаци кроз више од двеста активности у Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији и Шапцу.
Посебан програм биће приређен у холу Природњачког центра у Свилајнцу, којим се најављује отварање Научног клуба у овом граду.
У наставку доносимо избор овогодишњег програма по градовима:
Београд
Свечано отварање биће одржано у Европској кући у 17.30 сати. Тамо ће, између осталог, посетиоци моћи да се упознају са моделом касетног зеленог крова, пластиком као материјалом будућности, водоником као горивом будућности, животом фитопланктона од обале мора до лабораторија, да науче како нас графен може заштитити од зрачења, а течно дрво од загађења, те да, возећи бицикл, праве лимунаду и решавају квиз.
На Тргу републике биће постављени интерактивна радионица „Моја мала здрава бара”, климатска соба за бекство и величанствени модел реке, од извора у планинама до ушћа у море. Открићете зашто је квалитет ваздуха толико важан за наш респираторни систем, како брашнени црв може да конзумира и разграђује пластику, која пластика прави највећи притисак на природу, како спољашња средина утиче на епигенетичке модификације, али и неке заборављене предмете и речи у „Посети Вуку Караџићу”. Од материјала за рециклажу ствараћете уметничка дела.
У Центру за промоцију науке истражићете свемир из потпуно нове перспективе, укључујући и упознавање са научницима из Србије који учествују у раду Опсерваторије „Вера Рубин” у Чилеу на прикупљању највеће количине астрономских података до сада.
Београдски зоо врт организује интерактивну собу за бекство где можете открити тајне моћних небеских ловаца – птица грабљивица, Природњачки музеј отвара у Ноћи истраживача своју сталну поставку и изложбу о минералима из Титове збирке, а Опсерваторија на Калемегдану позива на дружење с планетама.
Математички факултет припремио је „Математички лавиринт” за средњошколце, док ће се у Ботаничкој башти „Јевремовац” Ноћ истраживача прикључити на један дан изложби „Преплитања” Центра за промоцију науке у оквиру Арт Сциенце фестивала посвећеном утицају човека и технологије на природу.
У Тржном центру „Биг фешн” сазнаћете како настају боје код цветова, како нам скривене поруке ДНК помажу код истраживања науке, како инсекти могу послужити као форензичари, како настају пећине, вртаче и извори и зашто „тиха вода брег рони”. Од картонских убруса добићете права уметничка дела, а разоткрићете и митове и заблуде о виду и очима.
Нови Сад
Научници у Новом Саду ове године представиће у ТЦ „Биг” компјутерску томографију у боји која прелази границе традиционалне радиологије, дронове који мењају пољопривреду, 3Д штампач хране и начин одржавања кућних биљака у одсуству власника. Велики сегмент посвећен је вештачкој интелигенцији и њеној употреби у пољопривреди, стоматологији, очувању Дунава и оживљавању цртежа. Богат садржај припремили су и за љубитеље бицикала, од курса вожње бицикла за најмлађе до откривања како бициклизам може да унапреди планету, колики је животни век једне бицикле и како се бициклистички точак користи као жироскоп за одржавање оријентације.
Ниш
Посетиоци ТЦ „Делта планет” у Нишу моћи ће да декодирају тајну живота, да сазнају како књижевност помаже у квалитетнијој свакодневици, да ли биљке користе заштитни фактор, како једна бара може постати величанствена шума, које су хемијске супстанце одговорне за мирис и укус зачина или како изгледа свет у којем је главна звезда – чиста енергија. Посебну атракцију представљаће куће из бајке „Три прасета” као демонстрација различитих техника градње и хемијска модна писта са тканинама од алги, цвекле и спанаћа. Универзитетска библиотека бави се изазовима климатских промена кроз тродимензионалне и мулитимедијалне садржаје, Народни музеј организоваће радионицу „Како смо се одевали у прошлости” и извођење поетске драме „Малдорор X” Бранка Миљковића, а Научни клуб у ЦСУ припремио је путовање помоћу ВР наочара од дубоког океана до далеке васионе, радионицу састављања и програмирања робота и објашњење појма дип-фејк кроз забавне примере.
Крагујевац
Богатство и лепота српског језика кроз решавање правописних и граматичких заврзлама, дешифровање хијероглифа, упознавање са винчанском Дивостинком, достигнућа у медицини у виду штампања ткива и органа, агар арт – сликање бактеријама, производња семена отпорног на штеточине, културно наслеђе Шумадије и Поморавља, етно лавиринт и српска средњовековна култура само су неке од тема које ће бити представљене у ТЦ „Биг фешн” у Крагујевцу.
Рановац
Градски трг у Петровцу на Млави биће средиште манифестације. Богати програм, између осталог, чине креативни процес стварања позоришне сценографије, откривање тајни музејске професије, претварање биоразградивог отпада у користан производ, разговор са чет џи-пи-тијем, проучавање живота винске мушице и живота једне мајице, радионице декоративних сапуна, хекланих торби од пластичних кеса, хотела за мраве, вертикалних башти... и решење одговора на вечито ђачко питање „зашто ово морам да учим”.
Лесковац
Уколико последњег петка у септембру шетате градским тргом у Лесковцу, немојте мислити да сте отпутовали кроз време, јер ће вас ту чекати цар Јустинијан, Никола Скобаљић и Амет Аметовић. На истом месту Ноћ истраживача биће отворена плесним перформансом „Дете – заштитник планете”. Посетиоци ће моћи да провере да ли је кисела киша заиста кисела, да се опробају у улози модног креатора, сазнају како кора банане и љуске од јаја могу да постану биодизел, изведу огледе Магдебуршким лоптама, за 40 минута спасу Земљу од уништења, покрену рачунар помоћу соларне енергије, открију како изгледа торнадо у чаши или да пронађу највише стабло у Градском парку.
Шабац
На Градском тргу биће представљени електрични аутомобил на водоник и аутомобил који покреће балон. Вештачка интелигенција тема је више активности, од оних где се анализирају њене користи у решавању проблема загађења или побољшавања пословне стратегије, до радионице где ће бити предочено развијање критичког размишљања и етичких принципа приликом њеног коришћења. Један сегмент биће посвећен маскама и њиховим различитим применама кроз историју.
Пирот
На платоу испред Дома културе посетиоци ће моћи да испробају јединствену платформу за кодирање, да се упознају са ћудљивом Нишавом, одиграју 5000 година стару игру из Ура, присуствују представи посвећеној научницама, открију колико је живот моћан, упознају се са традиционалним методама чувања хране, воде и вина у амформама на тврђави Кале, као и да обиђу бројне активности у вези са климатским променама, екологијом и економијом.
Суботица
У Високој техничкој школи струковних студија имаћете прилике да откријете како паметни уређаји међусобно комуницирају, које људске тајне се крију у песку, како се беспилотне летелице користе у индустрији, да завирите у најсавременију лабораторију, али и у будућност коју чине квантни рачунари. На програму су бројни садржаји у вези са ВИ, радионица апликација и микс за истраживаче ди џеј Џабеса.
Инђија
Зашто је Платон волео геометрију, ко све плива испод површине Дунава, зашто нам је важна обновљива енергија, колико је данас тешко бити водоземац, које проблеме има једна река, како је изгледала мода 19. века или како се одређује старост рибе, сазнаћете ако у Ноћи истраживача прошетате у Улицом Војводе Степе у Инђији.
Мокрин
Мокрин Хаус одржаће радионице 3Д штампе, рециклирања лименки, израде дневника слушања музике, лумино скулптуре и златног пресека.
Чачак
На Градском тргу у Чачку научници ће уприличити представу о физичким и хемијским појавама, у НТЦ ће анализирати да ли су победа и пораз у друштвеним играма ствар среће или математике, у НТП ће демонстрирати патенте иновационих роботичких модела, а на Градској обали Западне Мораве указаће на значај воде за живот и проблем њеног загађења.
Смедерево
Истраживачи из Смедерева позивају на Дунавски кеј где ће бити одржано магично вече посматрања ноћног неба и откривања тајни Месеца, као и узбудљиво предавање о свету истраживачког учења и одрживог развоја.
Крушевац
Зашто је ћелија = живот, која је тајна у 42° Ц, зашто су важне пчеле, шта је лепеза за глобално загревање, како климатске промене утичу на ментално здравље, како се рачунало време у прошлости и како изгледа свет шумара Часлава и веверице Цеце биће откривено у Пионирском парку у Крушевцу.
Зајечар
Велико научно окупљање са истраживачима из различитих установа заказано је у Средњошколском центру у 18 сати.
Свилајнац
У холу Природњачког центра, где ће ускоро бити отворен Научни клуб Центра за промоцију науке, посетиоци ће се упознати с егзотичним гмизавцима, чудним инсектима, локалним узгајивачима пчела, научити нешто више о првом Србину који је ископао кост диносауруса, али и, помоћу ВР технологије, оживети диносауруса из будућности...
Више информација о садржајима, локацијама и сатници можете наћи на званичном сајту: nocistrazivaca.rs
Ова велика научна авантура у Србији реализује се кроз два пројекта: РеФоцуС FLOW и ТРАИЛС.
Координатор пројекта РеФоцуС FLOW (Роад то Friday оф Сциенце FLOWs) је Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, у партнерству са Центром за промоцију науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагујевцу.
Координатор пројекта ТРАИЛС (ТРАИН РЕСПОНСИБЛЕ АИ ЛЕАРНИНГ SOCIETY) је Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студија из Суботице и Центром за промоцију науке
Пројекти су финансирани из програма „ХОРИЗОН ЕУРОПЕ“, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири” и уз подршку Делегације ЕУ у Републици Србији.
На овогодишњој Европској ноћи истраживача биће представљени и актуелни програми и фондови Европске уније доступни за реализацију научних, уметничких, предузетничких и других идеја, као и подршка Пројекта САИГЕ (Акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва у Републици Србији који заједно реализују Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Светска банка и Европска унија.