Одржана 15. Ноћ истраживача – Путоказ ка бољем свету
Око 70.000 посетилаца уживало је у научним авантурама у 15. Европској ноћи истраживача, одржаној 27. септембра у 16 градова Србије под слоганом „Пажња! Наука на путу”.
Више од 1000 истраживача изашло је на улице, тргове, обале река, у паркове, музеје и школе и кроз 294 бесплатних радионица, интерактивних садржаја и презентација показало колики је значај науке у нашим животима и колико је свакодневно користимо, чак и када тога нисмо свесни.
На хиљаде знатижељних малишана у Београду, Смедереву, Крагујевцу, Чачку, Крушевцу, Рановцу, Зајечару, Нишу, Пироту, Лесковцу, Суботици, Мокрину, Кикинди, Новом Саду, Инђији и Шапцу, имало је прилику да, у непосредном контакту са научницима откључа магични свет сазнања.
Свечано отварање уприличено је у Европској кући у Београду, где су се посетиоцима обратили Њ. Е. Емануеле Жиофре, амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, др Јелена Беговић, министар науке, технолошког развоја и иновација и др Јасмина Несторовић Живковић, координатор пројекта Европске ноћи истраживача РеФоцуС FLOW.
Специјалан гост био је Андреј Дробњаковић, ученик Математичке гимназије у Београду, који је ове године на Стемко (СтемЦо) научној олимпијади у Сиднеју освојио свих пет златних медаља (из биологије, физике, хемије, математике и инжењерства).
– Још од открића ватре човек је постављао себи многа питања и управо га је та радозналост довела од тренутка када је био остављен на милост природи, до тога да сарађује с њом. А шта разликује једног научника од обичног човека? То што се он за то знање бори, на природу гледа с дивљењем и с мотивацијом да свакога дана упорно ради како би му природа шапнула само мали део онога што је чини савршеном – изјавио је Дробњаковић.
Он је додао да је наука важна свакоме од нас, јер у игри живота она одређује правила.
– Наука нам омогућава да у тој игри разумемо пречице и замке, које је управо и чине занимљивом. Из тог разлога, који год циљ да вам је у животу, не можете успети без познавања света у ком живимо – поручио је наш златни олимпијац у знању.
Министарка Јелена Беговић, која се тренутно налази у Њујорку, обратила се видео поруком из седишта Уједињених нација. Она се захвалила свим учесницима манифестације, од научних института и факултета до Центра за промоцију науке, у напорима да приближе науку деци и помогну им да је одаберу као свој позив.
– Треба нам много више научника, много више паметних људи, много више старт-апа који изазе из науке како бисмо могли у будућности да се суочавамо са великим пролемима и глобалним изазовима који тиште читаво човечанство – истакла је др Беговић.
Амбасадор Емануеле Жиофре обратио се у име Европске уније, иницијатора Европске ноћи истраживача. Он је навео да је прошле године милион и по људи широм Старог континента посетило ову манифестацију. Синоћ је, сем у Србији, она одржана у још 24 земље Европе.
– Наука и иновације нису ту само да подстакну нашу радозналост, већ и да подрже конкурентност националне економије и шире, друштва у целини, у циљу боље будућности као дела Европске уније. Европској унији је драго да средства која се троше на науку, истраживање и иновације нису посматрана као расход, већ улагање у будућност националне привреде и благостање њених грађана. Петнаестом Европском ноћи истраживача у Србији извлачимо науку мало више из лабораторије и доносимо је људима да се зачуде њеним достигнућима, инспиришу каријере, будуће научнике и открића – навео је, између осталог, Жиофре.
Др Јасмина Несторовић Живковић рекла је да су научници изашли из својих лабораторија, са института и универзитета да прикажу најновија открића и инспиришу посетиоце, али и да, заједно с њима, потраже испирацију за нека нова истраживања.
– Наука није само професија. Она је страст, неугасива радозналост и жеља да свет учинимо бољим местом. Ово је ваша прилика да се повежете с људима који деле ту исту страст и да заједно истражујете. Вечерас знање није само доступно, оно је живо, узбудљиво и нестрпљиво да га преузмете – казала је др Несторовић Живковић.
Ове године Свилајнац је учествовао као град гост Ноћи истраживача који је, специјалним програмом у Природњачком центру, најавио скоро отварање Научног клуба на овој локацији.
15. Европска ноћ истраживача реализована је у Србији кроз два пројекта: РеФоцуС FLOW и ТРАИЛС.
Координатор пројекта РеФоцуС FLOW (Роад то Friday оф Сциенце FLOWs) је Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ – Институт од националног значаја за Републику Србију, у партнерству са Центром за промоцију науке, Природно-математичким факултетом Универзитета у Нишу и Универзитетом у Крагујевцу.
Координатор пројекта ТРАИЛС (ТРАИН РЕСПОНСИБЛЕ АИ ЛЕАРНИНГ SOCIETY) је Креативно едукативни центар у партнерству са Научно-технолошким парком Нови Сад, Удружењем научних комуникатора НАУКОМ, Високом школом струковних студија из Суботице и Центром за промоцију науке
Пројекти су финансирани из програма „ХОРИЗОН ЕУРОПЕ“, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма „Марија Склодовска-Кири” и уз подршку Делегације ЕУ у Републици Србији.
На овогодишњој Европској ноћи истраживача представљени су и актуелни програми и фондови Европске уније доступни за реализацију научних, уметничких, предузетничких и других идеја, као и подршка Пројекта САИГЕ (Акцелерације иновација и подстицања раста предузетништва у Републици Србији), посвећеног јачању научних истраживања и иновативног предузетништва у Републици Србији који заједно реализују Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Светска банка и Европска унија.
Више информација на званичном сајту: nocistrazivaca.rs