НИСТЕ ЗАДОВОЉНИ РАДОМ ОД КУЋЕ И МАЊЕ СТЕ ПРОДУКТИВНИ? Примените савете оних који су то успешно САВЛАДАЛИ
Блумберг је контактирао своје колеге из Пекинга, Шангаја, Хонг Конга, Сеула и Токија, и затражио савете: како се понашати у новој ситуацији и шта нам доноси рад од куће
Када се корона вирус током јануара муњевито ширио Азијом, што је приморало запослене да раде од куће, нико није знао шта да очекује у новонасталој ситуацији, и како ће се нови услови одразити на посао.
ФРИЛЕНСЕРИ ИЛИ НОВА ДИГИТАЛНА ЕКОНОМИЈА? Србија међу државама са највећим бројем радника на дигиталним платформама
Кина објавила најновије информације о помоћи Србији: Стижу опрема и најискуснији стручњаци у борби са короном
"Војска ће употребити оружје ако неко нападне болницу или границу" Вучић упутио ОШТРУ ПОРУКУ
Блумбергови новинари из овог дела света се тек сада постепено враћају на посао, после 6 недеља и више, и преносе своја искуства о оваквом начину рада. Он сада напушта азијски континент, али се устаљује у САД и Европи - пре свега у Шпанији, Француској и Италији.
Блумберг је контактирао своје колеге из Пекинга, Шангаја, Хонг Конга, Сеула и Токија, и затражио савете: како се понашати у новој ситуацији и шта нам доноси рад од куће.
Останите доследни рутини
Иако не морамо физички да будемо присутни на послу, наша психичка присутност мора да буде на нивоу. Ерик Лем саветује да ако, на пример, радите од 08 ујутру, не устанете у 07:59, јер то свакако не бисте радили да морате да идете на посао. - Дајте себи мало времена, разбудите се, попијте кафу, доручкујте - каже он, и додаје да овај савет посебно важи за оне који нису "јутарњи типови".
Још један савет је да не радите у пиџами, већ у комотној одећи, јер то ствара осећај да сте будни и спремни за рад, свежи, продуктивни. Реч је о психолошком трику, сматра Кристин Сервандо из Хонг Конга. Едвард Гелбан саветује мушкарце да се редовно брију, као што би то чинили сваки или сваки други дан пре одласка на посао.
Осим тога, важно је створити "канцеларијску атмосферу". Радите за столом, а не из кревета. Будите изложени природном светлу, седите на доброј, удобној столици, али не на фотељи у коју можете да се "завалите", комуницирајте стално с колегама, обогатите простор биљком. Ако вас ометају укућани, ставите слушалице и пустите лагану музику. Не заборавите и на мале ствари, као што је миш за рад на компјутеру, јер олакшава посао, каже Алекс Милсон.
Поставите границе
Када "живите у канцеларији", односно "радите у свом дому" - лако је префорсирати се. Сервандо каже да је важно да се искључите с посла на време, односно онда када то чините иначе, када одлазите на посао. Одуприте се идеји да се након ручка или вечере вратите послу, јер ћете у супротном бити "заробљени" у њему, у својој рођеној кући.
Лем каже да му дан, када ради од куће, прође много брже него када је у канцеларији, и то му је невероватно. Додаје и да га изолованост из колектива чини продуктивнијим, али да с друге стране, нема онај добро познати осећај да је "завршио с послом" када прођу радни сати. Зато и он сматра да запослени морају да поставе границе у раду.
Чињеница је да интернет код куће често може да прави проблеме, као и да смо суочени с дистракцијама којих на послу нема, али зато морамо учинити све што је до нас да кућни простор прилагодимо радним условима. Алис Труонг, новинарка из Хонг Конга, каже да избегава да седи на каучу док ради. Слушање тихе, лагане музике је увек добар подстицај за рад.
Како са децом?
Радити у истом простору где су деца која се играју, уче, једу, гледају ТВ или вас често нешто запиткују - свакако да је изазов. Посебно сада када је код нас уведена онлајн настава. Ипак, добра организација је предуслов. Јанг-Сем Чо каже да су њеном трогодишњем детету посебно занимљиви миш и тастатура, али да зато увек при руци има његове омиљене играчке и слаткише.
Клара Фереира Маркес, Блумбергова колумнисткиња из Кине, каже да живи с мужем и троје деце, и да је врло важно паметно управљати стресом. - Купите деци играчке, бојице, књиге и тиме им окупирајте пажњу - каже она, и додаје да је та ситуација, када се ради од куће, врло изазовна, али не и неизводљива.
Ако спавају, немојте их будити, па то време искористите за рад. Када се пробуде, пробајте да попричате с њима и објасните им ситуацију. Ако треба, устаните раније и припремите им доручак, и касније ангажовање сведите на минимум, док не прођу радни сати. Ипак, никако немојте игнорисати децу, повремено направите паузе и посветите им се.
Будите конектовани
Друштвена изолованост свима пада тешко, а посебно новинарима и репортерима који су навикли на море информација, велике редакције и свакодневну комуникацију с људима. Ђихје Ли из Сеула каже да је водила озбиљну борбу са собом да остане прибрана, и да је са свима разговарала телефоном барем једном дневно.
Тешко јој је падало и то што није могла да руча са својим колегама, како је навикла, али је зато сама спремала укусне оброке и јела уз мукбанг, платформу налик Јутјубу, на коју се људи прикаче, једу и причају с другима. Друга опција су серије и филмови: Сервандо каже да је ово практиковала с другарицом, викендима, преко видео позива. Заједно су гледале филмове, вриштале на исте сцене, а онда паузирале програм да коментаришу оно што се дешава.
Један Кинез је рекао да је 3 недеље радио сам, од куће, али да је након тога менаждер оспособио видео чет за 20 људи из тима. Они су се тако "састајали", пили, причали о породицама, послу, кућним љубимцима, а неки су чак и показивали своју децу преко камере. Разговор би трајао око 45 минута, и називали су га "happy хоур".
У здравом телу - здрав дух
Седење код куће, уз компјутер, посебно ако сте окружени пићем и грицкалицама - у трен ока се може одразити на вашу килажу. Након посла, поново остајете код куће, како због превенције, тако и због честог умора, па се поставља питање шта можете да учините за своје здравље?
Устаните мало раније, пре посла, и урадите неколико ефикасних вежби, а након тога се истуширајте млаком водом зарад боље циркулације. У Азији су теретане тада биле затворене, као и сада код нас, па вежбачи немају много опција на располагању. Ако имате срећу да се надомак ваше куће налазе парк или шума, шетајте барем пола сата дневно.
Технологија и овај пут долази до изражаја, па тако путем Јутјуб канала можете пратити вежбе или часове јоге, и применити их у својој дневној соби, а уз то је пожељно да припремате здраве оброке. Сада када не идете на посао, барем нисте нужно осуђени на храну из пекара, па је идеално време да се "баците" на салате.
За више информација о корона вирусу можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.