СКУПИТЕ ОКО ХИЉАДУ ЕВРА И ЗАРАДИТЕ: Узгајајте жалфију за 1.200, малине за 1.700 евра
Минимум за започињање сопственог бизниса је 800 евра.
Српска асоцијација менаџера спремила је 150 предлога за започињање сопственог посла, који имају на располагању од 800 до 8.000 евра.
Предлози су првенствено намењени радницима предузећа у реструктурирању, који су уз отпремнине остали без посла, али и за било кога другог ко на располагању има наведени износ.
Дипломирали сте и не можете да нађете посао у Србији? Не очајавајте, прочитајте ОВДЕ где све можете да се запослите и зарадите за пристојан живот.
Узгајање вишеродне малине на површини од 200 метара, захтева почетно улагање од 1.700 евра, а жалфије на једном хектару 1.200 евра. Примери идеја које су наведене у приручнику САМ-а су рецимо и производња пластичних кеса за коју је у старту потребно уложити око 7.000 евра, или производња плетене жице за коју је потребно уложити 2.500 евра у старту.
Према њеним речима, идеје које захтевају нешто већа улагања у старту, могу да се реализују и тако што ће се више колега удружити и заједно покренути посао. "Трудили смо се да све идеје буду изводљиве на целој територији Србије, а затим да оне буду у распону почетног капитала од рецимо 800 евра, па до 5.000 или евентуално 8.000 евра. Толико је, наиме, процењено да ће радници добијати по основу отпремнине", рекла је извршна директорка САМ-а Јелена Булатовић за Б92.
"За сваког има по нешто. А у приручнику смо навели уз сваку идеју, шта је све потребно, на коликој површини или просторији може да се ради, да ли је неопходна куповина машина. Такође, пише и колико је минимално почетно улагање, даља улагања, како регистровати предузетничку радњу, предузеће или пољопривредно газдинство, колико људи је потребно ангажовати...", објашњава Булатовић.
Знате ли која су наплаћенија занимања у Србији? Погледајте ОВДЕ шта после дипломе, када посла нема!
Како је навела, предлози су сврстани по категоријама "трговина", "производња", "услуге" и "пољопривреда".
Пројекат, који подразумева базу шанси, намењен је подстицању предузетништва а посебно радницима који ће кроз процес реструктурирања и стечаја остати без посла.
"Пошли смо од тога да ти радници годинама раде и имају искуства, а ми смо дали предлоге, за случај да им недостају идеје, како да то своје искуство искористе и крену у предузетничке воде сами, са својим породицама или удружени с колегама", рекла је Булатовић.
Ако вам се свидео овај чланак, сличне теме можете да пронађете ОВДЕ.