ДОСАДИЛО ВАМ ЈЕ ДА МОЛИТЕ ЗА ПЛАТУ? Ево како да натерате газду да вам исплати СВЕ ДО ДИНАРА!
Око 200.000 радника добија коверте тање од 21.000 динара, а разлику треба да наплате са обрачунском зарадом уз помоћ извршитеља, поручују из Министарства рада.
Запослени у туристичким агенцијама, за које је званична статистика показала да имају просечну плату од 18.800 динара, разлику до законски загарантованог минималца од 21.000 динара требало би да потраже преко извршитеља.
Мотив би могао да им буде то што ће разлика ускоро бити и већа, јер би минималац требало да буде повећан за хиљаду до 1.500 динара.
СРБИЈА ВАПИ ЗА ЊИМА: Почетна плата 40.000, потребна средња стручна спрема, а нема их!
Радници у туристичким агенцијама, међутим, нису једини с платама испод минималних, па би њима у борби за Законом о раду гарантовани минималац могли да се продуже грађевинци, конобари, касирке, као и запослени у бутицима, индустрији дрвета и коже. Број оних који примају минималац креће се од 150.000 до 460.000, а процене колико њих ради за мање од тога говоре о 200.000 запослених.
- Законом је утврђена обавеза послодаваца да запосленом, приликом сваке исплате зараде, достави обрачун зараде, који има карактер извршне исправе. То значи да ако послодавац не исплати зараду, па и минималац, запослени своја права може наплатити у извршном поступку, обраћањем суду или приватном извршитељу - истичу у Министарству рада.
Први задатак - повећање цене рада
Ако се најмање плаћени радници потруде да преко извршитеља наплате оно што им припада, обрадоваће их изјава Александра Вулина, министра рада, да ће испоштовати законски рок за доношење нове цене рада 15. септембра.
- То је задатак који сам добио од премијера као прву ствар коју Министарство мора да уради. Седница колегијума Социјално-економског савета биће заказана ове недеље - додао је он.
Предлози синдиката за повећање минималца иду од 1.500 динара до 3.000 динара, а послодавци су спремни да прихвате раст од хиљаду.
На питање да ли то значи да радници морају да заштите своја права, да их више не штити држава, у Министарству одговарају да Инспекција рада и даље контролише издавање обрачуна зараде и кажњава оне послодавце који га не издају или не исплате плату новчаном казном, која може бити од 800.000 до два милиона динара.
СРБИ, ПРИЛИКА И ЗА ВАС: На Хавајима траже 1.600 радника, плата 60.000 долара
Извршитељи кажу да радници имају могућност да са обрачуном зараде покрену извршење од 2014. године.
- Морају најпре суду поднети предлог за дозволу извршења у којем морају да наведу име извршитеља. Суд доставља решење извршитељу, који креће да ради, односно да проналази имовину како би наплатио дуг за радника - објашњава Неда Петровић из Коморе извршитеља.