ПРЕУЗИМАЊЕ ТРЕПЧЕ БИЛО БИ УВОД У НОВЕ ОТИМАЧИНЕ: "Српске власти неће дозволити отимање наше имовине"
Борба за Трепчу се мора водити политичким и дипломатским средствима, а најзначајнија је заштити српску имовину и права српских радника.
Самопрокламована Влада Косова доношењем закона по коме се 80 одсто акција Трепче налази у њиховом власништву покушала је да легализује отимање српске имовине на Косову.
- Трепча је власништво Републике Србије које нико нема право да отме и оваква одлука Приштине је чиста пљачка - каже економиста Љубомир Маџар за портал SrbijaDanas.com.
Ипак, додаје он да ова одлука Приштине неће проћи тако лако и да ће наше власти учинити све како не би дозволиле да Србија изгуби Трепчу.
- Једино у шта сам уверен јесте то, да наше власти ово нису прихватиле као дефинитивну одлуку. То питање и даље ће потезати пред међународним форумима и институцијама у Бриселу и покушаће да га оспоре и пониште - каже он.
Поништење одлуке Приштине није битно само да би се заштитила Трепча већ и зато што би, уколико ова одлука не буде поништена, она самим тим дала Албанцима "ветар у леђа" за нове отимачине српске имовине.
- Ако отму ово и прођу некажњено, онда ће сигурно ићи даље, али наше власти су свесне да не смеју дозволити тај предеседан, јер то повлачи нове отимачине и штете по нашу земљу - објашњава Маџар.
Власништво над Трепчом је требало да буде решено 2008.
Најактуелније питање у овом тренутку јесте како се даље борити за спашавање Трепче и остале српске имовине на Косову. Аналитичар Душан Јањић нажалост сматра да је немогуће вратити Трепчу правним путем и за то постоје два разлога.
- Први разлог је пропушено време јер се власништва над Трепчом морало решити до 2008, а тада се ништа није радило по питању имовине. Други је, то што је не само овим законом већ и разним другим документима Косово дошло у ситуацију да се закони Србије не односе на њега, тако да правним путем ми не можемо ништа - објашњава Јањић у разговору за портал SrbijaDanas.com.
Аналитичар Јањић сматра да се за Трепчу сад можемо борити дипломатијом и политиком, али да се ту не можемо ослонити на Савет безбедности.
- То није надлежност Савета безбедности. Процењујем да је његова улога била да се мало узме време и подигне дипломатска активност- каже аналитичар.
По Јањићевим речима, оно што сад Србија треба да уради јесте да води борбу за права српских радника у Трепчи, као и да се преко Европске Уније на дневни ред ставе међусобна потраживања. Међутим, сматра Јањић, конкретно ићи са Трепчом или појединачним предузећем није могуће ни преко ЕУ јер је тај процес завршен 2008. када је УМНИК укинуо свој четврти пилар којим се правила приватизација.