СТРУЈА СКУПЉА ОД СУТРА: Ево за колико ће нам бити већи наредни рачун
Ово је прва промена цене још од августа прошле године.
Струја у Србији од сутра ће бити скупља за 3,8 одсто. Просечна цена за сва домаћинства, без урачунатих пореза, акцизе и накнаде за обновљиве изворе енергије, биће 6,6 динара по киловату, а то ће рачуне за просечну потрошњу повећати стотинак динара.
ЕПС: Угаљ за грађане није поскупео!
У односу на досадашње рачуне, нови, који ће на кућне адресе стићи у новембру, за просечну потрошњу струје од 500 киловата, исти број скупљих и јефтинијих киловата и уз обрачунат порез, акцизу и накнаду за обновљиве изворе енергије ће, уместо око 3.500 динара, бити око 3.700. На тај износ треба додати и таксу за јавни сервис од 150 динара.
Разлика у цени киловата није велика и износи од свега неколико пара, па до око 0,50 динара. Уместо досадашње цене киловата од 5,62 динара у зеленој зони и скупљој тарифи, односно 1,40 у јефтинијој тарифи, без обрачунатих пореза, акцизе и накнаде за обновљиве изворе енергије, нова цена киловата је 5,84 динара и 1,45. У плавој зони киловат сада кошта 8,76 и 2,19 динара уместо 8,44 и 2,11, док је цена киловата у најскупљој, црвеној зони, 17,52 и 4,38 динара, уместо 16,88 и 4,22.
НАСТАВАК САРАДЊЕ ЕПС-а и МУП-а: Ухапшено девет особа, РБ „Колубара“ оштећена за 13 милиона динара
Рачуни неће бити много виши уз уобичајену потрошњу, па би се могли задржати на садашњем новоу уколико се мало више пази на то колико се струје троши и када. Наиме, уколико се користи само две сијалице мање него сада, могуће је да се рачун не промени, али и супротно. Тако ће уз потрошњу од рецимо 400 киловата и исти број јефтиних и скупих киловата, рачун бити око 3.000 динара (без урачунате таксе за јавни сервис), али се, уз промену односа киловата – 250 скупих и 150 јефтиних – рачун пење изнад 3.200 динара.
ЕПС: Поштујемо мере штедње и доследно примењујемо реформске мере
Промена цене струје која ће уследити сутра прва је од августа прошле године. Тада је поскупела 12 одсто, али је, практично, цена киловата тада повећана нешто мало више него сада – 4,5 одсто, јер је у августу прошле године већи део поскупљења – 7,5 одсто – заправо била акциза, намет који је тада уведен а пре тога се на електричну енергију није обрачунавао.