СТАМБЕНИ КРЕДИТИ У ДИНАРИМА СВЕ ПОВОЉНИЈИ: Промене које ће обрадовати грађане
Очекује се појефтињење динарских кредита, а сходно томе рате би могле бити ниже за неколико стотина динара. Код стамбених кредита камате ће се са просечних 6,5 одсто спустити на око 5,5 одсто.
Иако банкари не желе да прогнозирају у којој мери ће позјамице у домаћој валути појефтинити, сагласни су у проценама ММФ-а да ће до тога доћи. Наиме, представници ММФ-а нагласили су да ће смањење циљне инфлације НБС у 2017. као последицу имати снижавање каматних стопа.
- Смањење циљне инфлације помоћи ће да се додатно снизе каматне стопе и подстакне коришћење динара у економији Србије - истакли су у ММФ-у.
Према речима банакара можемо очекивати да ће камате готовинских кредита у динарима бити ниже за један до максимално два одсто. То би значило да ће каматне стопе које се сада крећу од 10 до 17 одсто годишње пасти на осам до 15 одсто.
Враћа се поверење у динар
- Када је инфлација ниска, грађани имају више поверења у домаћу валуту. Расте и динарска штедња, а посредно може доћи и до пада камата. У оваквим условима развоја српске економије, и референтна стопа НБС може ићи наниже, а према њој се одређује висина позајмице банака - истиче Хасан Ханић, декан Београдске банкарске академије.
Када су у питању стамбени динарски кредити, којих још увек нема много на тржишту, камате ће се са просечних 6,5 одсто спустити на 5,5% одсто.
Примера ради, за готовински кредит од 500.000 динара који се отплаћује 72 месеца, месечна рата од 9.200 спустиће се на око 8.700 динара. Када се погледа износ отплате дуга банци, разлика је много јаснија. Тако у првом случају корисник кредита враћа 662.400, а по повољнијој камати 626.760, што је за око 35.600 динара мање (око 290 евра)
У Народној банци Србије очејују пораст динаризације.
- За очекивати је да већ присутне и најављене банакрске понуде у погледу стамбеног кредитирања у динарима, уз каматну стопу од око пет одсто, добију на значају и тиме допринесу повећању степена динаризације - истичу у Народној банци Србије.