15 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ЗА 15 ГОДИНА! ЕУ је највећи инвеститор у Србији
За последњих седам година удвостручен извоз Србије у Европску унију!
ЕУ је "главни инвеститор" у Србији са уделом од 82 одсто нето страних инвестиција, изјавио је заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт.
Он је рекао да су у претходних 15 година реализоване инвестиције из ЕУ у висини од 15 милијарди евра.
Бенедикт је, на конференцији посвећеној припремама за отварање преговрачког поглавља 30, рекао да је то више од три четвртине инвестиција Србије и да је зато отварање тог поглавља, које се односи на економске односе са иностранством, веома важно за Србију.
ХАОС НА ГРАНИЧНИМ ПРЕЛАЗИМА У НАЈАВИ: ЕУ увела ново правило, сви путници МОРАЋЕ да се региструју!
- Више од 65 одсто извоза Србије или око две трећине се реализује у сарадњи са ЕУ - нагласио је Бенедикт.
Он је, такође, навео да се у периоду од 2009. до 2016. извоз у ЕУ удвостручио, са 3,5 на 7,9 милијарди евра.
Бенедикт је приметио да је, са друге стране, Русија у трговинској размени Србије у 2015. години учествовала са тек 5,4 одсто, али је додао да је Русија, ипак, важна због великог увоза нафте и гаса.
- Постоји позитиван трговински тренд Србије и ЕУ, а посебно код пољопривредних производа. То ствара могућност за даљу интеграцију и улазак Србије у ЕУ и њено јединствено тржиште - рекао је Бенедикт на конференцији Поглавље 30 - економски односи са иностранством: Извештај о скринингу и припремама преговарачких позиција, у организацији Центра за међународне и безбедносне послове ИСАЦ фонд.
Извештај о скринингу за поглавље 30 је сачињен током 2016. године и тренутно Влада Србије и ЕК припремају своје преговарачке позиције, речено је на конференцији.
ВУЧИЋ ИТАЛИЈАНСКИМ НОВИНАРИМА: Желимо да нам европски партнери верују
Иако се поглавље 30 у случају других држава сматрало искључиво експертским поглављем, које се лако затвара, у случају Србије се може показати као велики изазов због неколико веома важних отворених питања.
Посебне изазове за затварање преговора у оквиру поглавља 30 представљаће обавеза чланства Србије у Светској трговинској организацији, која отвара питања прилагођавања правилима те међународне организације, на пример када је реч о ГМО, али и споразуми о слободној трговини Србије са трећим земљама који морају бити окончани уласком Србије у ЕУ.