Ако носите ХРАНУ И ПИЋЕ на море, можете ЛОШЕ ПРОЋИ: Ево шта смете да понесете, а шта ће вам НАПРАВИТИ ПРОБЛЕМ
Уколико сте планирали да на мору мало роштиљате и из Србије понесете неколико килограма меса за ову активност, било би добро да одустанете
Пун гепек хране, ручни замрзивач и кесе са "храном за успут" су традиционални елементи које српски путници носе на летовања. Ипак, ове године мораћете да размислите два пута и испразните свој гепек будући да су забране и заплене на царинама све строжије.
Ово се неће свидети "рударима": Биткоин је скочио из ЈОШ ЈЕДНОГ РАЗЛОГА, а то није ФЕЈСБУКОВА ЛИБРА
НАПРЕДАК У ПОЉОПРИВРЕДИ: Србија била увозник а данас је међу већим извозницима шаргарепе
КАТАСТРОФА НА ПОМОЛУ: Цена НАФТЕ може још ДРАСТИЧНИЈЕ да скочи
Уколико сте планирали да на мору мало роштиљате и из Србије понесете неколико килограма меса за ову активност, било би добро да одустанете, посебно уколико одлазите на море у Грчку или Хрватску, јер ове земље, чланице Европске уније не дозвољавају унос меса, млека и млечних производа на своју територију.
Ово ескплицитно значи да на море у Грчку не можете носити виршле, шницле, шунку, сир, млеко, јогурт, павлаку. Такође није дозвољено носити кувана јела и кварљиве намирнице.
Са друге стране у вашем пртљагу се може наћи до пет килограма свежег воћа и поврћа, осим кромпира. Можете понети и два килограма млека у праху за бебе или хране за бебе или хране за посебне потребе, као и до два килограма хране за кућне љубимце.
Такође, нико вам неће замерити ако понесете пиринач, кечап, макароне, кекс, чоколаду, воду, сокове, све док вредност ових намирница не прелази 300 евра по путнику.
Летовање у Хрватској
Будући да је Хрватска чланица ЕУ, на њену територију такође није дозвољено унети месо, млеко и млечне поизводе, док су остали прехрабрени производи углавном дозвољени у ограниченим количинама.
Уколико се спремате за летовање у Хрватској биће вам дозвољено да у свом пртљагу имате: 5 килограма свежег воћа и поврћа, хлеб, кекс, чоколаду и остале кондиторске производе, 2 килограма млека у праху за бебе, хране за бебе и хране за посебне потребе, 5 литара вина, 16 литара пива, 2 литра алкохолног пића.
Летовање у Црној Гори
Током летовања на црногрском приморју мораћете да на датој туристичкој десетинацији обезбедите месо и млеко, док ће вам са друге стране бити дозвољено да из своје земље донесете слаткише, тестенине и остале некварљиве производе.
Моћи ћете да понесете: 5 килограма свежег воћа и поврћа (осим кромпира), килограм сушеног воћа, поврћа, сушених гљива, сирове кафе, какаоа, чајева, литар жестоког пића у оригиналној амбалажи, 5 литара флаширане воде, 5 литара сокова и осталог безалкохолног пића, килограм конзервиране хране.
Шта ако понесте недозвољену храну?
- Уколико код себе имате дозвољену храну неће вас баш задржати на граници, али вам могу одузети кварљиве намирнице попут воћа, поврћа, меса, и бацити га. Што се хране тиче, могу одузети све што није фабрички упаковано и за личну употребу - рекао је Александар Сеничић, председник Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YUTA).
Пре одласка на пут туристи би требало да се информишу о одређеним намирницама и количинама које смеју да унесу у одређену државу на сајтовима Министарства спољних послова, Ауто-мото савеза Србије и YUTA информишу.
Унос алкохола и дувана на морске дестинације:
У ваздушном и поморском саобраћају дозвољено је од дуванских прерађевина носити: 200 цигарета или 100 цигарилоса (тежине до 3 грама по комаду) или 50 цигара или 250 грама дувана за пушење.
У друмском саобраћају дозвољено је од дуванских прерађевина носити: 40 цигарета или 20 цигарилоса (тежине до 3 грама по комаду) или 10 цигара или 50 грама дувана за пушење.
Лица старија од 17 година у личном пртљагу могу пренети: 1 литар алкохолног пића са уделом алкохола већим од 22%, или 2 литра алкохолног пића са уделом алкохола мањим од 22%, или 4 литра вина, или 12 литара пива.
СЕДНИЦА СКУПШТИНЕ ГРАДА БЕОГРАДА: Усвојено више планова регулације
КОНАЧНО СМО СХВАТИЛИ! У Србији 3.000 тона пластичних кеса мање у 2018. години
ВЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Овај град тоне у воду најбрже на свету, а за то је криво сиромаштво!
Лекови
Уношење готових лекова за личне потребе путника могуће је у количинама неопходним за уобичајену терапију и то уз поседовање одговарајуће медицинске документације (препис историје болести, потврда лекара).