Ако идете колима код суседа, ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: У овој земљи годишње се украде 2.000 АУТОМОБИЛА!
Туристи који иду на летовање, у шопинг или су само на пропутовању кроз суседну Бугарску требало би да знају да се у овој земљи годишње украде око 2.000 аутомобила, од којих њих око 300 са намером да се присвоји, а остали четвороточкаши противправно "промене" власника само на кратко, ради коришћења.
Случај брачног пара из Ниша, којима је пре месец дана на паркингу испред продавнице "Џамбо" у Софији украден аутомобил, свега три минута од када су се паркирали, најбоље сведочи о томе да се и наши грађани могу наћи на мети лопова. На срећу, по подацима Министарства спољних послова Србије, иако нема прецизне статистике, то се не дешава претерано учестало.
- Амбасада Републике Србије у Софији не располаже прецизним подацима о томе колико грађана Србије на годишњем нивоу пријави крађе аутомобила у Бугарској. Током године амбасади за помоћ због крађе аутомобила или делова возила обрати неколико грађана. МУП Бугарске објављује податке о крађи аутомобила на месечном и годишњем нивоу, али без специфицирања колики удео у крађи чине возила домаћих, а колико возила страних држављана. Према званичним подацима МУП-а Републике Бугарске, у току 2017. и 2018. године, регистрован је мањи број противправних одузимања и крађа возила у односу на претходне године, наводе у Министарству спољних послова Србије.
У 2017.години у Бугарској је противправно одузето 2.043 возила а 313 их је украдено док је прошле године противправно одузето 1.751 возило, а украдено њих 311.
У Србији покренута платформа која штеди новац и време
Ако крећете на море, а не испоштујете ове услове - ОПРОСТИТЕ СЕ ОД НОВЦА
Шпанци ће до 2040. године имати НАЈДУЖИ очекивани ЖИВОТНИ ВЕК: Ово је њихова "ФОРМУЛА ЗА ВЕЧАН ЖИВОТ", али и једна БРИГА
- Бугарски Кривични законик разликује два кривична дела у вези са крађом возила (на основу субјективног елемента, иако обе радње објективно представљају крађу возила). Прво је противправно одузимање возила, чије је битно обележје намера да се возило користи, што се много лакше доказује. Запрећена казна за ово дело износи од 1 до 8 година затвора. Друго је крађа возила, чије је битно обележје намера да се возило присвоји, што се много теже доказује. Прошле године законодавац у Бугарској је пооштрио казну за ово кривично дело – предвиђена казна затвора износи од 1 до 10 година, уместо дотадашње казне без законског минимума - до 8 година затвора, објашњавају у МСП Србије.
Највише се краде у великим градовима
Према последњим доступним подацима МУП-а Републике Бугарске, из априла 2018. године, највише се краду возила у великим градовима. У Софији је украдено више од половине укупног броја возила а потом следеВарна, Бургас, Пловдив, као и у најпосећенији летњи и зимски туристички центри.
- Највише је украдених "мерцедеса", затим возила Volkswagen групе (Ауди, Volkswagen, Порше, Шкода) и BMW. Према неким проценама, од продаје украдених половних делова, годишње се заради око пола милиона евра, наводе у Министарству спољних послова Србије.
Препорука је да се остављају на паркинзима који се надгледају, а посебно оним опремљеним видео надзором, као и да се обавезно закључавају. Према сазнањима Амбасаде, осигурање у Бугарској не покрива накнаду штете у случају крађе возила, ако је до исте дошло тако што је возило било откључано, а контакт кључ се налазио у контакт брави.
Корисни савети: Шта радити ако вам УКРАДУ КАРТИЦУ или је изгубите на одмору?
МОРАТЕ ЗНАТИ ПРЕ НЕГО ШТО КРЕНЕТЕ НА ПУТ: Најбољи начин за плаћање у иностранству, а уз то и како да УШТЕДИТЕ
ЛИСТА НАЈМОЋНИЈИХ ПАСОША: Јапан и Сингапур у врху, Авганистан на зачељу. Ево где се налази Србија
- У погледу личног пртљага, не остављати торбе са личним исправама и новцем у возилима (ни у пртљажнику, ни на седишту возила), односно увек их носити собом и држати под надзором. Важно је да грађани знају да не располажу све полицијске станице овлашћеним преводиоцем за српски језик, тако да у тим случајевима надлежни органи прихватају да лице које пријављује крађу ангажује бугарског држављанина који говори српски. Такође, ако покрадени грађанин влада енглеским језиком, може од полиције тражити да ангажује преводиоца за енглески, објашњавају у МСП.
Крађе туриста на паркинзима
Наши грађани, могу се наћи и на мети лопова у Бугарској, али о којем се броју ради на годишњем нивоу нема прецизне евиденције јер се амбасади јављају углавном само када им са стварима нестану и пасоши.
- Још увек се дешавају крађе туриста на паркинзима - испред великих трговинских центара, нарочито оних на путу од Софије до границе са Србијом, на пумпама, одмориштима и слично.. У највећем броју случајева, наши грађани се Амбасади обраћају само ако су им украдене путне исправе, ради добијања путног листа, који служи искључиво за повратак у Србију, кажу у МСП.