Ако путујете на море, а не платите боравишну таксу, чека вас казна до 1.000 евра
Добро се информисати пре одласка на одмор
Странци који дођу у нашу земљу дужни су да боравак пријаве локланом МУП-у у року од 24 сата. Исто важи и за наше туристе. На било коју инострану летњу дестинацију да стигните, нећете се добро провести ако не пријавите боравак, под условом да ту обавезу није преузео хотел чији сте гост или домаћин. Јер, уколико то није салучај, по изласку из стране платићете казну, која може бити чак и 1.000 евра, а ако новац немате надлежни вас могу и ухапсити.
Прочитајте и:
Контрола пријаве боравка обавља се на свим граничним прелазима, свеједно да ли путујете авионом, аутом или возом, ту обавезу не можете избећи.
Уколико на одмор не идете преко туристичке агенције, а одлучили сте да у сопственој режији посетите рођаке у иностранству, будите одговорни и пријавите боравак на одређеној адреси чим стигнете на дестинацију.
Неприлике настају пре свега јер имате обавезу да документ о пријави боравка имате уз себе када вам га царинк затражи за пасош или личну карту. Непријављени боравак се сматра прекршајем, па ће вас неинформисаност и немарност прилично коштати.
Грчка
Ако сте у земљи дуже од 24 сата, морате пријавити боравак – нема података о висини накнаде која се у супротом плаћа. Цена боравиште таксе износи од 0,5 до чак 4 евра ако сте у луксузном хотелу.
Хрватска
Ако боравите у Хрватској дуже од 48 сати, дужни сте да пријавите адресу, у супротом вас чека казна од 270 евра, а ако немате новац бићете ухапшени. Боравишна такса кошта од 15 центи до 1 евра.
Црна Гора
Потребно је да се пријавите у року од 12 сати, у супротоном вас неодговорност може коштати и до 600 евра. Боравишна такса је до 1 евра, за децу до 18 година пола евра.
Македонија
Имате 5 дана времена да се пријавите у МУП-у, а уколико то не учините платићете казну од 500 до 1.000 евра. Боравишна такса кошта око пола евра.