АКО ПУТУЈЕТЕ ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Детаљан водич кроз правила која важе за улазак у омиљене српске дестинације
Сви подаци су узети са сајта Министарства спољних послова, који се свакодневно ажурирају.
Прелазак преко границе - за већину у години за нама представљало је уједно и сан и готово немогућу и неоствариву мисију. Ипак, како памтимо и време пре корона вируса дани пред нама, време празника били су идеални за одлазак, ако нигде, а оно бар у регион. Ако сте сте се и ове године одлучили за одлазак, ова правила треба да знате.
Ове године празнични дани долазе два у један - Први мај и Ускрс су дан за даном, деца су на распуту, па су многи у томе видели своју могућност за спајањем дана и одласком из земље. Вест да Грчка пушта наше грађане, додуше под одређеним условима, охрабрила је многе у намери да и они крену пут граница. Ипак, најпопуларније дестинације и даље имају одређена правила, а ово је детаљан пресек.
ЦЕНЕ ГАРАЖА ДИВЉАЈУ: Паркинг места скупља од појединих станова, квадрат иде и до 1.700 евра
УГОСТИТЕЉИ СУ ОВО ДУГО ЧЕКАЛИ: Премијерка саопштила добре вести, држава планира нову помоћ за најугроженије
Срби крећу пут Грчке: Здравље на првом месту, цене никад ниже - четворо на море за 500 евра у хотелу са 5 звездица
Сви подаци су узети са сајта Министарства спољних послова, који се свакодневно ажурирају.
Држављани Србије од јуче у 8 сати могу ући у Грчку, авионом или преко два друмска прелаза између Грчке и Бугарске – Промахонас и Нимфеа. Лица која имају регулисан боравак у Грчкој, као и професионални возачи у друмском транспорту могу ући и преко осталих граничних прелаза.
Улазак у Грчку је могућ уз претходну пријаву (Passenger Лоцатор Форм - ПЛФ) и презентовање кода који се добије преко ове пријаве (пријава се преузима на www.travel.gov.gr). Такође, неопходан је негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата, или потврда о обављеној вакцинацији најмање 14 дана пре доласка у Грчку. Потврда о вакцинацији, поред личних података, треба да садржи тип примљене вакцине и број доза.
Путници који уђу у Грчку могу бити методом случајног узорка тестирани брзим тестом. Они који буду тестирани у обавези су да буду у кућној изолацији до добијања резултата теста. Уколико је резултат теста негативан, изолација престаје, а уколико је позитиван, одређује се кућни карантин у трајању од 14 дана.
Особе са регулисаним боравком у Грчкој, у обавези су да проведу у кућној изолацији 7 (сви прелази осим прелаза Какавиа и Евзони), односно 14 дана (прелази Какавиа и Евзони), док за туристе та обавеза не постоји. Туристи и гости су у обавези да се придржавају свих превентивних мера, које важе и за становнике Грчке. Туристи ће боравити у месту у коме су резервисали смештај, а биће им дозвољено кретање само од границе, односно аеродрома, до хотела или туристичке јединице уз ваучер који поседују.
Друмски гранични прелази Промахонас, Нимфеа и Кипи отворени су сваког дана од 7-23 часа, док су прелази Евзони и Какавиа, на којима је улазак у Грчку лимитиран на 400 особа дневно (ово ограничење се не односи на возаче у међународном друмском транспорту), отворени од 7-19 часова. Изузетно, за професионалне возаче у друмском транспорту (једна особа по возилу), прелаз Евзони је отворен од 7 до 23 сата.
Наши држављани не могу да уђу у Мађарску уколико је разлог путовања туристички. Улазак у Мађарску у приватне сврхе је могућ само на основу добијене сагласности од мађарске полиције. Захтев се подноси преко сајта www.police.hu, на мађарском или енглеском језику. Уз молбу се прилажу докази о разлозима путовања (лечење, школовање, пословне активности, позиви на суђење, породични догађаји, учешће на спортским, културним и верским догађајима од посебног значаја и др).
Лицу које добије сагласност за улазак у Мађарску биће одређен обавезан карантин у трајању од 14 дана. За време карантина могуће је тестирање о свом трошку. У случају два негативна теста, урађена од стране мађарских здравствених органа у року од 5 дана са размаком од најмање 48 сати, моћи ће да се напусти карантин. Држављани Србије могу да транзитирају кроз Мађарску под одређеним условима (утврђена маршрута, заустављање на предвиђеним местима, земља се мора напустити у року од 24 сата) и уколико пруже чврсти докази о испуњености услова за улазак у суседну земљу према којој напуштају територију Мађарске.
Држављани Србије који раде у пограничној зони улазе у Мађарску без ограничења (поседовања негативног теста на COVID-19). Они могу да бораве у Мађарској у дубини до 30 км од границе, најдуже до 24 сата. Због мере ограничења кретања, Мађарска мора да се напусти најкасније до 20 сати. Изузетак чине само она лица која због радних обавеза у Мађарској морају да остану дуже (највише до 24 сата) што доказују потврдом у облику попуњеног формулара овереног од стране послодавца. За кршење прописа може да се изрекне казна у висини од 5.000 до 150.000 форинти (140 до 420 евра). Наведене мере се не примењују на особе која прелазе границу Мађарске у теретном саобраћају.
Нова правила важе и за Хрватску. Наши грађани који путују из туристичких разлога у ову земљу и имају потврду о уплаћеном смештају у хотелу, кампу, код приватног изнајмљивача или у другом облику туристичког смештаја, или који су власници некретнина у Хрватској, као и особама које путују у Хрватску због неодложних личних/породичних разлога, пословних обавеза омогућиће се задржавање дуже од 12 часова уколико:
- Приложе потврду о негативном ПЦР тесту или брзом антигенском тесту, не старијем од 48 сати;
- Приложе потврду о вакцинацији за особе које су пре више од 14 дана примиле другу дозу вакцине;
- Приложе потврду о негативном ПЦР тесту или брзом антигенском тесту којим се потврђује да се особа опоравила од вируса САРС-ЦоВ-2 у последњих 180 дана;
- Уз одређивање самоизолације у трајању до 10 дана, а уз могућност краћег трајања уколико се уради ПЦР тест или брзи антигенски тест.
Поред наведеног, приликом уласка у Хрватску, сви путници су у обавези да приложе и веродостојну документацију у сврху доказивања разлога боравка у Хрватској.
За лица у транзиту није потребан тест, али је неопходан доказ да је одобрен улазак у следећу земљу. Транзит не сме бити дужи од 12 сати.
Деца млађа од седам година која путују у пратњи родитеља/старатеља изузета су од обавезе представљања негативног резултата ПЦР теста и самоизолације уколико родитељи/старатељи поседују негативан ПЦР тест или брзи антигентски тест, односно потврду о вакцинацији или преболелој болести COVID-19.
Држављани Србије могу без ограничења да уђу у Албанију или транзитирају. Нема посебних услова. Режим уласка је исти за сва лица без обзира из које земље се долази у Албанију, наводи се на сајту Министарства спољних послова.
Поред Албаније улазак нашим грађанима без ограничења је дозвољен и у Босну и Херцеговину, Црну Гору и Северну Македонију, док за Бугарску важе одређена ограничења.
Наши држављани могу да уђу у Бугарску. Неопходан је негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата. Од обавезе поседовања негативног ПЦР теста изузети су:
1) држављани Србије који транзитирају, без задржавања; 2) погранични радници; 3) возачи аутобуса, ангажовани на међународном превозу путника; 4) возачи теретних возила, ангажовани на међународном превозу робе и терета; 5) посаде пловила; 6) посаде ваздухоплова, ангажоване на летовима до и са бугарских јавних аеродрома и лица која технички опслужују ваздухоплове; 7) ученици и студенти који живе у Србији и свакодневно или најмање једном недељно путују у Бугарску ради школовања, као и ученици и студенти који живе у Бугарској и свакодневно или најмање једном недељено путују у Србију ради школовања.
Држављани Србије, који у Бугарској имају регулисан боравак, а на уласку у земљу немају негативан ПЦР тест, подлежу обавези карантина у кућним условима у трајању од 10 дана. Карантин се може прекинути ако се у року од 24 сата по повратку у Бугарску уради тест, и исти буде негативан. Српски држављани могу из Србије ући у Бугарску само преко граничних прелаза Калотина и Вршка Чука. Ово ограничење се не односи на лица која су ослобођена од обавезе поседовања негативног ПЦР теста.
Као једно од омиљених дестинација наших држављана у време празника су Беч и Аустрија. Ипак, тамо је одлазак значајно отежан. Држављанима Србије није дозвољен улазак у Аустрију, осим онима који имају регулисан боравак у Аустрији, као и у посебним случајевима, и то за лица која у Аустрију путују: из пословних разлога; једном лицу у пратњи особе која у Аустрију долази у сврху медицинског лечења; ради почетка или наставка студија, односно у циљу научног истраживања; ради учешћа у школским активностима; ради присуствовања судским или административним поступцима пред аустријским надлежним органима; члановима особља дипломатских представништава, запосленима у међународним организацијама и лицима која са њима живе у заједничком домаћинству; хуманитарно особље; због планираних важних догађаја у кругу породице (венчања, крштења, рођендани, непериодичне посете животном партнеру).
Наведене категорије лица су у обавези да приликом уласка на граници приложе доказ о сврси путовања, односно доказ да припадају једној од наведених категорија.
Пре путовања у Аустрију обавезна је електронска регистрација, која се може обавити најраније 72 сата пре путовања, те и обавеза поседовања потврде о извршеној електронској регистрацији (у штампаној или електронској форми) приликом граничне контроле. Електронску регистрацију (Пре – Травел Цлеаранце – ПТЦ) је могуће извршити на следећој веб-страници: https://entry.ptc.gv.at.
Од 11.марта 2021. године приликом уласка у Аустрију потребно је имати негативан ПЦР тест, не старији од 72 сата од момента узимања узорка или негативан антигенски тест, не старији од 48 сати од момента узимања узорка. Уколико лице не поседује наведени тест у обавези је да уради тест у Аустрији у року од 24 сата. И поред тога важи обавеза 10-дневног карантина, који је могуће прекинути најраније петог дана, уколико лице добије негативан налаз на тесту на корона вирус (поред ПЦР прихватају се и анти-ген тестови).