Ако се бавите СЕОСКИМ ТУРИЗМОМ, ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ! Од 1. јула уводи се порез на приходе, а ево КОЛИКО ће износити
Они који пружају наведене услуге пре почетка примене ових норми дужни су да у периоду од 1. маја до 30. јуна 2019. године поднесу пореску пријаву надлежном пореском органу
Од 1. јула ове године сви који раде у сеоском туризму мораће да плаћају порез на приход који остваре од пружања угоститељских услуга. Обвезници пореза на доходак постаће сви они који се баве сеоским туризмом у објектима домаће радиности, што се односи на салаше, етно-села, вајате и сличне туристичке капацитете.
Нови облик пореског третмана уведен је Изменама закона о порезу на доходак грађана који је недавно усвојен. Тако ће се од јула ове године приходима од угоститељских услуга сматрати приходи које физичко лице оствари од пружања угоститељских услуга у угоститељком објекту домаће радиности и објекту сеоског туристичког домаћинства, и то у периоду до 30 дана.
Пореска пријава већ од маја
- Пореска пријава подносиће се у року од 15 дана од дана правоснажности решења којим се објекат домаће радиности и сеоског туризма разврстава у одређену категорију. При томе, они који пружају наведене услуге пре почетка примене ових норми дужни су да у периоду од 1. маја до 30. јуна 2019. године поднесу пореску пријаву надлежном пореском органу - каже извор из Владе Србије.
Од данас БЕСПЛАТАН јавни превоз за многе Србе: Ово значи значајну УШТЕДУ за кућне буџете
Такође, прописано је да овај приход представља предмет опорезивања и годишњим порезом на доходак грађана, а ближе услове за опорезивање наведеног прихода уредиће министри надлежни за послове финансија и туризма.
Како сазнајемо, тзв. порез на приходе од сеоског туризма износиће пет одсто просечне месечне зараде по запосленом у претходној години, помножен бројем појединачних лежајева, односно камп парцела и одговарајућим коефицијентом према категорији туристичког места. У плану је да се приход опорезује годишње, док ће решење доносити порезници, а плаћаће се квартално.
Циљ сузбијање нелегалног рада
С обзиром на то да се туристичка места сврставају у четири категорије, коефицијент за прву износи један, за другу 0,8, за трећу категорију 0,7, а за четврту 0,5, а коефицијент за некатегорисана места је 0,4. Када се срачуна, испада да ће сеоска туристичка домаћинства која се налазе у туристичким местима која нису категорисана плаћати по једном лежају између 2.000 и 2.500 динара пореза годишње.
За празник приход на аутопутевима скоро МИЛИЈАРДУ ДИНАРА
- Овакав начин опорезивања већ постоји у земљама у окружењу и дао је одличне резултате. Мера је стимулативна и има за циљ сузбијање нелегалног рада у сеоском туризму. Нема разлога за бојазан, у смислу да се уводе нови намети - наводи саговорник "Блиц бизниса".
Најмање 1.000 регистрованих
Иначе, у Србији има нешто више од 1.000 регистрованих сеоских домаћинстава, која се баве туризмом. Боравак у сеоским домаћинствима повећава се из године у годину, па се тако у 2017. број страних гостију удвостручио. Нека домаћинства имају и по више десетина кревета, а код многих је годишњи број посетилаца већи од 1.500.
Весић најављује борбу против ДИВЉИХ ТАКСИСТА: Време је да се ова област ДОВЕДЕ У РЕД
Сви који желе да се баве сеоским туризмом морају прво да региструју пољопривредно газдинство, затим да ураде категоризацију објекта за издавање. Пре тога морају да се прикупе изјаве о испуњености стандарда, минималних техничких услова и санитарно-хигијенских услова.
Улагање од 10.000 евра
Да би једно домаћинство које у просеку има од осам до 12 лежајева могло да се бави сеоским туризмом, процена је да је потребно да се у старту уложи од 10.000 до 15.000 евра како би се све адаптирало за госте. То подразумева изградњу савремене кухиње, реконструкцију соба и уградњу купатила, као и система за грејање. Инвестиција се исплати тек након треће године, па тако и зарада.
Српски сеоски туризам, осим домаћих туриста који су свакако најбројнији, све више привлачи и туристе из Израела, Турске, а у последње време долази и велики број кинеских туриста.