Алармантно опадање органске материје! Србија у проблемима: Најплоднија житница постаје пустиња?
Због алармантног опадања органске материје, поготово у Војводини, где се налази око 1,7 милиона хектара ораница, њиве би ускоро могле да постану неплодне.
Стручњаци упозоравају да је ниво органске материје, односно хумуса у земљишту, већ пао испод три одсто, што је на граници оптималног.
Органске материје је, иначе, пре почетка интензивне пољопривредне производње на војвођанским њивама било више од пет одсто, а само у претходних 20 година тај ниво је пао са 3,5 на испод три одсто, пише Бранислав Гулан, публициста и члан Научног друштва економиста Србије.
- Крајњи је моменат да, пре свега, држава схвати размере овог проблема и да реагује. У супротном, Војводину ускоро нећемо моћи да зовемо житницом ни Србије, а камоли Европе - истиче Јовица Васин, стручњак Института за ратарство и повртарство у Новом Саду.
ИНЂИЈА ЋЕ БИТИ МАЛИ ПЕКИНГ: Ова општина постаје ДИСТРИБУТИВНИ ЦЕНТАР кинеске робе за Европу?
ДИНАРСКА ШТЕДЊА ИСПЛАТИВИЈА ОД ДЕВИЗНЕ: Ако орочите 10.000 динара, ево када можете да добијете додатне ТРИ ХИЉАДЕ
СТИЖЕ НАМ ЗАХЛАЂЕЊЕ, МИСЛИТЕ НА ВРЕМЕ: Ево који вид грејања је УБЕДЉИВО НАЈЈЕФТИНИЈИ И НАЈИСПЛАТИВИЈИ
Србији, а посебно Војводини, прети велика опасност од трајног осиромашења земљишта, што може имати несагледиве последице и на производњу. Негативни ефекти већ су видљиви, јер упркос томе што се примењују комплетне агротехничке мере, приноси опадају.
Око 75 одсто површине Војводине покривено је са два типа земљишта, черноземом и ритском црницом, која је у другој половини прошлог века имала садржај органске материје изнад пет одсто, а данас је оволики садржај хумуса присутан на само један одсто површина.
Проблем је и то што рапидно опада сточни фонд – у претходне три деценије по стопи од два до три одсто годишње. У томе лежи одговор на питање зашто се на већини њива (у Србији има 4,1 милиона хектара обрадивих поља) не користи стајњак као органско ђубриво, него минерална гнојива.
С друге стране добро је што се граде нови системи за наводњавање. Према подациам РЗС, вода сада стиже само на 1,5 одсто ораница, или 46.823 хектара. Истовремено у свету се наводњава чак 17 одсто површина. Стручњаци, међутим, упозоравају да ће, чак и ако се изграде нови системи за наводњавање, али без стајског ђубрива, Војводина већ за пола века постати пустиња.
Наравно по приносима. А заоравање, уместо паљења жетвених остатака, могло би и те како да помогне опоравку њива. Субвенционисање произвођача који на правилан начин негују стајњак, што државу не би коштало пуно, било би драгоцено. Кад је реч о обнављању сточног фонда, треба нагласити да је то дуготрајан процес. Чињеница је да у стварању БДП у аграру Србије сточарство учествује само са 30 одсто, а у свету најмање са 60 одсто.
Решење проблема треба тражити у опоравку сточарства и повећању броја говеда.
Уз МАЛО ТРУДА ово ВОЋЕ може вам донети 11.000 ЕВРА годишње! Добра зарада, али мора да се сачека
УСПОСТАВЉЕНА ДИРЕКТНА ЖЕЛЕЗНИЧКА ЛИНИЈА СА КИНОМ: Први воз већ ТУТЊИ КРОЗ АЗИЈУ и носи нам КЉУЧНУ СТВАР
НАЈОПАСНИЈИ ТРЕНДОВИ ТЕХНОЛОГИЈЕ: Стручњак упозорава на могуће негативне утицаје
Процес уништавања сточарства са продајом, али не и обновом фона, почео је 2018. године када је Турска у свету купила 54.000 тона говедине, а у томе 3.609 тона из Србије. Просечна увозна цена била је 3.959 евра по тони, док је из Србије то месо купљено по цени од 5.314 евра по тони.
На почетку 2018. године године Србија је у тову имала само 12.000 јунади, а највећи део је морао бити заклан. Због високог квалиета стоке, то месо Турци су Србији платили чак 34,2 одсто више од просечне цене по којој су месо куповали у свету. Један од разлога је што се стока у Србији храни здраво, са храном без ГМО.
Према овим подацима, увоз говедине из Србије вредео је 19,2 милиона евра и учествовао је са десет одсто у укупном увозу овог меса у Турску 2018. године.
Иначе, Турска је у 2018. години повећала увоз свеже и сушене говедине за 5,3 пута. Две трећине меса купила је из Пољске, 18 одсто из Босне и Херцеговине, а мање од Србије купила је из Украјине, Мађарске, Фанцуске, Румуније и Латвије.
НА ПИЈАЦИ СУ ХИТ, А ПРОФИТ ЗА УЗГАЈИВАЧЕ САМО РАСТЕ! Ова сорта биљке у пуном сјају у Србији
ОГРОМНА ПРОМЕНА ЗА ПУТНИКЕ! Наши грађани од јануара путују под другим условима!
КАКО ПОСТИЋИ ДОБРУ ЦЕНУ МЛЕКА У СРБИЈИ? Ово су кључни фактори за НАЈБОЉУ производњу
Представницима власти у Србији, пре пола деценије, било је понуђено да у наредних пола века у ЕУ извозе по 50.000 тона "беби-бифа"’ годишње, али су они остали глуви на ту понуду. Они су тражили јунеће месо, а ми нудили свињско које се не може извозити у ЕУ, због тога што се стока вакцинише против болести куге.
Да би имали јунади у тову, потребно је само натерати власнике "латифундија" да понуде држави, условно, по једно говече по хектару земље коју поседују. То би било дугорочно решење свих проблема пољопривреде Србије. Када би прво имали 100.000 јунади у тову у Војводини, а потом толико још у Србији, јужно од Београда.
Иначе, према подацима Републичког завода за статистику, број говеда на почетку. године у Србији био је 878.000 свих грла, што је је најмању број говеда од почетка 20. века. Да ли је извоз у Турску утицао да се повећа сточни фонд у Србији, за сада нема званичних података.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ЈЕ НАСТАО ГАСТАРБАЈТЕР? Тог октобра 1968... (ВИДЕО)