АЛАРМАНТНО СТАЊЕ: Рубља потонула на РЕКОРДНИ МИНИНУМ, гас и нафта скачу у небеса - криза ударила и на БИТКОИН
Московска берза је одмах реаговала и суспендовала трговинске операције на свим тржиштима због суноврата националне валуте и цена акција.
Након вести да је Русија покренула војну акцију у Украјини на свим финансијским тржиштима и тржишту енергената настао је општи хаос.
ЗЕМЉОТРЕС НА БЕРЗАМА У ЕВРОПИ: Цене гаса премашиле 1.000 ДОЛАРА за хиљаду кубних метара!
ВЕЛИКИ СКОК ЦЕНЕ НАФТЕ: Први пут после СЕДАМ ГОДИНА прешла свој максимум од 100 ДОЛАРА
ЈЕСТЕ ЗНАЛИ ДА ЦЕНА СТАНА ЗАВИСИ ОД СПРАТНОСТИ? 20 посто скупље ако купујете стан на ОВОМ нивоу
Вест о руској инвазији одмах је драстично подигла цене нафте и гаса, али и дубоко у минус убацила је и акције на свим светским берзама и тржишту криптовалита. У дубок минус је увела и рубљу због чега је Московска берза суспендовала трговину на свим тржиштима.
Цена нафте јутрос је одмах скочила за 4,69 одсто на 101,93 долара по барелу, прешавши ниво од 100 долара први пут од 2014. године, а америчка сирова нафте WTI је узлетела за 4,73 одсто на 96 долара по барелу.
Цене природног гаса такође су снажно ојачале. Цена гаса у Европи узлетела је јутрос за 35 одсто премашивши ниво од 1.400 долара за 1.000 кубних метара, показују подаци са лондонске берзе ИЦЕ.
Истовремено, Ројтерс јавља да је проток природног гаса кроз гасовод Јамал-Европа ка Пољској преполовљен данас, и да се за сада не зна да ли је смањење протока повезано са развојем ситуације у Украјини.
Потонуо и биткоин
Општа распродаја се проширила и на тржишта криптовалута, гурнувши биткоин испод нивоа од 35.000 долара први пут у последњих месец дана.
Биткоин је јутрос практично пао више од 6 одсто на око 35.000 долара. Прави суноврат је забележио и Етер и то од чак 10 одсто и њиме се јутрос трговало по цени од 2.411 доалра.
Рубља на минимуму
Руска рубља је пала јутрос на рекордно низак ниво, а евро се спустио на вишегодишњи минимум према долару и швајцарском франку. Рубља је потонула за чак 5,77 одсто на 86 рубаља за долар.
Московска берза је одмах реаговала и суспендовала трговинске операције на свим тржиштима због суноврата националне валуте и цена акција.
Индекс америчког долара, који мери вредност долара у односу на шест главних конкурената, порастао је за високих 0,6 одсто, на 96,762 поена, први пут од 31. јануара.
Спот цена злата, које се традиционално сматра сигурним уточиштем, попео се за 1,82 процената о према последњим расположивим подацима износи 1.942,26 долара за унцу.
Паника и на тржиштима капитала
И на глобалним тржиштима капитала завладала је паника због руске војне акције у Украјини, која је покренула општу распродају акција.
Индекс ацифичких акција МСЦИ, без јапанских, пао је за више од 3,2 посто, при чему су аустралијске акције у минусу већем од 3 процента, а акције кинески најиквиднијих компанија су у губитку од 1,3 одсто, извештава Ројтерс.
Токијски индекс Никеи је потонуо за 2,4 процента.
Акције индустријских компанија на терминском трговању у Њујорску, које мери индекс Дау Џонс од јутрос су у паду за 720 поена, или 2,19 посто, фјучерси акција у индексној корпи S&P 500 су у минусу за 2,26 одсто, док се вредност акција технолошких компанија везаних за индекс Насдак 100 стропоштала за 2,73 процента, према најновијим подацима ЦНБЦ-а.
Слично је и кретање акција на европским тржиштима капитала. Термински индекс ЕуроСтокс 50 и немачки ДАКС су потонули за више од 3,5 посто на раном трговању, док је лондонски ФТСЕ ослабио за 2,0 процента.
Изразита нестабилност на берзама изазвана је продубљивањем руско-украјинског конфликта, при чему је индекс волатилности ЦБОЕ, који мери степен страха на Вол Стриту, скочио за више од 55 посто у протеклих девет дана.
Ослабио и евро
Евро је ослабио за 0,84 одсто на 1,1209 долара, што је његова најнижа вредност од 31. јануара. Јединствена валута еврозоне је пала према јапанском јену за 1,28 одсто на једномесечни минимум од 128,37 јена, и за 0,84 одсто према швацарском франку на 1,0292 франака, на најнижи ниво од маја 2015, извештава Ројтерс.
Британска фунта се показала релативно отпорнијом, склизнувши за 0,41 проценат на 1,3490 долара.
Индекс америчког долара, који мери вредност долара у односу на шест главних конкурената, порастао је за високих 0,60 одсто, на 96,762 поена, први пут од 31. јануара.