АМЕРИКА У НАЈВЕЋОЈ КРИЗИ У ПОСЛЕДЊИХ 12 ГОДИНА: Дефицит порастао на 170,5 милијарди долара
Дефицит текућег рачуна САД попео се у другом тромесечју 2020. на највиши ниво у последњих скоро 12 година.
Пандемија ковида 19 утицала на снажан пад извоза робе и услуга, који је неутралисао ефекте смањења рачуна за увоз.
КАТАСТРОФА: Заустављање "Северног тока 2" коштао би Немачку најмање десет милијарди евра
ПРЕДРАСУДЕ ОДЛАЗЕ У ЗАБОРАВ: Даме у Београду излажу своја вина препуна љубави
МИСЛИЛИ СТЕ ДА НАС ЈЕ КОРОНА УНАЗАДИЛА? Ово је доказ да су многи грађани више новца уштедели за време пандемије
Америчко Министарство трговине је саопштило да је дефицит текућег рачуна скочио за 52,9 одсто на 170,5 милијарди долара у прошлом кварталу, извештава Ројтерс. То је највећи мањак по текућем рачуну од трећег квартала 2008. године када је економија пролазила кроз Велику рецесију.
Ревидирани су и подаци за прво тромесечје, који сада показују дефицит од 111,5 милијарди долара, уместо 104,2 милијарде долара како је раније објављено.
Геп на текућем рачуну у периоду април-јун представља 3,5 одсто бруто домаћег производа САД, што је највећи удео од четвртог квартала 2008.
Сектор за економске анализе Министарства трговине, који обрађује податке, навео је да је пад трансакција проистекао "делом због утицаја Ковида-19, јер су многа предузећа пословала са ограниченим капацитетом или су потпуно престала са радом, и јер је прекогранични промет путника био ограничен".
У другом кварталу, амерички извоз робе и услуга пао је на 444,7 милијарди долара са 605,6 милијарди долара у периоду јануар-март.
Истовремено, увоз робе и услуга је потонуно на 609,6 милијарди долара са 732 милијарде долара у првом кварталу, наводи се у информацији.